Eşini Öldürmekle Suçlanan İranlı Kadın 'Birkaç Gün İçinde Asılabilir' - Son Dakika
BBC

Eşini Öldürmekle Suçlanan İranlı Kadın 'Birkaç Gün İçinde Asılabilir'

11.10.2016 22:26
Eşini Öldürmekle Suçlanan İranlı Kadın 'Birkaç Gün İçinde Asılabilir', System.String[]

Zeynep Sekaanvand eşini öldürmekle suçlandığında 17 yaşındaydı.

Zeynep Sekaanvand eşini öldürmekle suçlandığında 17 yaşındaydı.

İnsan hakları dernekleri, İran'da kendisine şiddet uygulayan eşini öldürmekle suçlanan Zeynep Sekaanvand'ın 13 Ekim'de idam edilebileceği uyarısında bulundu.

22 yaşındaki Seekavand'ın cezasının infazı, hamile olduğu için ertelenmişti.

Zeynep Sekaanvand, sürekli olarak şiddet gördüğünü söylediği kocasını öldürmekten suçlu bulunduğunda ise 17 yaşındaydı.

Eşinin ölümünün ardından tutuklanan Sekaanvand, cezaevinde evlenip hamile kalmıştı.

Ancak Sekaanvand geçen ay, doğuma iki gün kala bebeğini kaybetti.

Doktorlar, Sekaanvand'ın hücrede beraber kaldığı arkadaşının idam edilmesiyle yaşadığı şok yüzünden bebeğin hayatını kaybettiğini açıkladı.

"Polisler şikayetler hakkında işlem yapmadı"

Uluslararası Af Örgütü Sekaanvand'ın yoksul bir İranlı Kürt aileden geldiğini ve 15 yaşında ilk eşi Hüseyin Sarmadi ile evlenmek için evden kaçtığını belirtti.

Sekaanvand, 'daha iyi bir hayat için tek çözüm olarak evlenmeyi gördüğünü, ancak evlenmelerinin ardından eşinin sürekli olarak sözlü ve fiziksel şiddetine maruz kaldığını' söylemişti.

Genç kadın kocası hakkında polise şikayette bulunmuş ancak polis işlem başlatmamıştı. Kocası boşanma talebini reddetmiş, kadının ailesi de kızını evden kaçmış olduğu için onu geri kabul etmemişti.

"Gözaltında işkenceye maruz kaldı"

Sarmadi'nin ölümünün ardından gözaltına alınan Sekaanvand'ın kocasını bıçaklayarak öldürdüğünü itiraf ettiği iddia edilmişti. Sekaanvand ise 20 gün süren gözaltı süresince işkenceye maruz kaldığını iddia etmişti.

Sekaanvand son duruşmada önceki ifadesini geri çekmiş, eşinin, kendisine defalarca tecavüz etmiş olan erkek kardeşi tarafından öldürüldüğünü söylemişti.

Uluslararası Af Örgütü: İran'da en az 49 çocuk idam edilmeyi bekliyor

Sekaanvand, suçu üstlenmesi halinde eşinin erkek kardeşinin onu affetmeye söz verdiğini belirtmişti.

Dini kanunlar, kurbanın ailesine maddi tazminat ödenmesi karşılığında idam cezasını iptal etmeye izin veriyor.

İran'da hakimlerin, 18 yaş altı suçlulara verilen idam cezasını bağışlama yetkisi bulunuyor ancak hakimler Sekaanvand için bu maddeyi uygulamadı.

Sağlık kontrolünde Sekaanvand'ın uykusuzluk ve karar verme zorluğu ile kendini gösteren "depresif bozukluk" yaşadığı tespit edilmişti.

Sekaanvand geçen yıl tutuklu bulunduğu Oroumieh Cezaevinde bir başka tutuklu ile evlenmiş ve hamile kalmıştı.

Uluslararası Af Örgütü'ne göre İran'da bu yıl 18 yaş altı bir kişi idam edildi ve hakkında idam cezası verilmiş olan en az 49 çocuk bulunuyor.

Eşini Öldürmekle Suçlanan İranlı Kadın 'Birkaç Gün İçinde Asılabilir'
Eşini Öldürmekle Suçlanan İranlı Kadın 'Birkaç Gün İçinde Asılabilir'

Son Dakika Güncel Eşini Öldürmekle Suçlanan İranlı Kadın 'Birkaç Gün İçinde Asılabilir' - Son Dakika

BBC

Son Dakika

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Kısıtlamalar ne zaman kalkar?" sorusuna yanıt: Son durumu Kabine toplantısı sonrasında açıklarız Donald Trump'ı ayağa kaldıran "REGEN-COV" isimli korona ilacı, vakaları önlemede yüzde 100 başarı sağladı Kısıtlamada kapalı olması gereken restoranda arkadaşlarıyla kaz yiyen Tanju Çolak'ın paylaşımı tepki çekti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kafe ve restoranlar için destek müjdesi: 40 bin liraya kadar ödeme yapacağız Cinsel organının göründüğü video Nusret Gökçe'nin başına iş açtı Uyuşturucu bağımlısı komşusunun arkadaşını oturduğu siteye almak istemeyince 5 yerinden bıçaklandı Adaylığını açıklamak için düzenlediği iki toplantıyı da polis bastı yine de pes etmedi: Erdoğan'ın hamalı olacağım Can Yaman ve Diletta Leotta aşk sarhoşu! Yeni görüntüleri ortaya çıktı