Faturada sayaç okumaya son: Akıllı sayaç uygulaması başlıyor! - Son Dakika

Faturada sayaç okumaya son: Akıllı sayaç uygulaması başlıyor!

09.05.2022 22:26
Faturada sayaç okumaya son: Akıllı sayaç uygulaması başlıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), akıllı sayaç sistemi sayesinde uzaktan fatura kesmek için harekete geçti. Pilot bölgeler belli oldu.

Teknoloji hayatımızın farklı noktalarına etki etmeye devam ediyor. Bu durumun karşımıza çıktığı son nokta ise faturalarımız oldu. Uzun zamandır geleneksel yöntemlerle belirlenen faturalar için düğmeye basıldı. Uzaktan sayaç okuma sistemi, çok yakında devreye girecek.

İBB, sayaçları uzaktan okuyacak teknolojiyi hayata geçiriyor. İSKİ, pilot bölgelerde başlayacak uygulamayla Haziran ayından itibaren sayaç verilerine kablosuz haberleşme yöntemiyle ulaşacak. Fiziksel sayaç okumalarda yaşanan sorunlar ortadan kalkacak.

İBB'den fiber internet ve kazı izni açıklaması!

İlk olarak su faturaları için uygulanacak

Fiziksel sayaç okumadaki sorunların aşılması için akıllı sayaçları gündemine alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), pilot bölgelerde ilk uygulamalara başlıyor. İlk etapta ise sadece su aboneleri için başlayacak uygulamaya, testlerin ardından doğalgaz sayaçları da dahil edilecek.

Pilot bölge olarak belirlenen Esenler ilçesi 15 Temmuz Mahallesi'ndeki TOKİ Konutları ile Beykoz ilçesi Riva Mahallesi'nde Düşler Vadisi Riva Konut Projesi'ndeki faturalar artık uzaktan okunacak. Esenler'de 2 bin 124, Beykoz'da bin 500 konutta Haziran ayından itibaren projeye başlanacak.

Hedef 20 bin akıllı sayaç!

Sistemin devreye girmesiyle birlikte İBB personel ve maliyet açısından önemli tasarruf ve verimlilik sağlayacak. Teknolojiyi hizmetlerine uyarlama ilkesiyle akıllı sayaç alt yapısını hayata geçirdiklerini kaydeden İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, 2022 yılında toplam 20 bin adet akıllı sayaca geçişi tamamlamayı planladıklarını paylaştı.

Faturada sayaç okumaya son: Akıllı sayaç uygulaması başlıyor!

İstanbul genelinde belirli noktalarda test çalışmaları yaptıklarını aktaran Mermutlu, şu ifadeleri kullandı:

Akıllı sayaç projesiyle her ay abonenin konutuna giderek gerçekleştirdiğimiz okuma işlemlerini uzaktan yapabileceğiz. Yine açma-kapama gibi işlemleri de uzaktan gerçekleştirebileceğiz. Ayrıca İstanbullulara tüketim değerleri ile ilgili de anlık bilgi sunabileceğiz. Bütün bunları gerçekleştirirken hem zamandan hem de maliyetlerden ciddi bir tasarruf da sağlayacağız. Şu an test aşamasındayız. Verimli olması halinde İstanbul geneline yayılmasını hedefliyoruz

İBB iştiraki İSTTELKOM'un telekomünikasyon altyapı kısmını üstlendiği projede, LoRaWAN teknolojisi kullanılıyor. 'LoRaWAN' haberleşme sistemini sayaç okuma, açma, kapama gibi işlemler uzaktan kontrollü bir şekilde yapılacağı aktaran İSTTELKOM AŞ Genel Müdürü Yücel Karadeniz, proje sayesinde saha iş gücü maliyetlerinde tasarruf elde ederek ekonomik katkılar sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

LORAWAN nedir?

LoRaWAN(Uzun Menzilli Geniş Alan Ağı) verilerin uzak mesafeye, çift yönlü, açık kaynak, güvenilir, düşük güç tüketimi ve maliyetle aktarılmasını sağlayan kablosuz IoT haberleşme teknolojisidir. Radyo frekans aralıklarını kullanan LoRa, açık alanda 15 km'ye kadar mesafede bağlantı kurabilirken, uç noktada bağlı cihazlar 8 yıldan 15 yıla kadar sorunsuz olarak iletişimi sürdürebilmektedir

YORUMLAR
500
Otoyollarda yeni hız sınırı uygulaması yarın başlıyor Otoyollarda yeni hız sınırı uygulaması yarın başlıyor Öğrencilerin eğitim durumu ve kitap okuma alışkanlıkları konuşuldu Öğrencilerin eğitim durumu ve kitap okuma alışkanlıkları konuşuldu 66 yaşında okuma yazma öğrendi 66 yaşında okuma yazma öğrendi
Kaynak: Shiftdelete

Son Dakika Güncel Faturada sayaç okumaya son: Akıllı sayaç uygulaması başlıyor! - Son Dakika

Bu haber Shiftdelete tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Shiftdelete tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Shiftdelete kurumudur.

Advertisement