Fıstık Kabuğundan Aktif Karbon - Son Dakika

Fıstık Kabuğundan Aktif Karbon

24.05.2013 11:58
Fıstık Kabuğundan Aktif Karbon, System.String[]

Necat Hasar - Van'da, lise öğrencilerinin hazırladığı proje ile fıstık kabuğundan aktif karbon üretildi.

Necat Hasar - Van'da, lise öğrencilerinin hazırladığı proje ile fıstık kabuğundan aktif karbon üretildi.

Elektrik, elektronik endüstrisinde kullanılan ve nükleer santrallerde güvenliği sağlamada en önemli maddelerden biri olan aktif karbonun, her yıl milyonlarca dolar ödenerek ithal edildiğini göz önünde bulunduran Özel Serhat Fen Lisesi öğrencileri Şeyma Erman ve İrem Çelik, "Mikrodalga Yöntemi Kullanarak Siirt Fıstığı Kabuklarından Nitelikli Aktif Karbon Üretimi" adlı projeyi hazırladı.

Yapılan araştırmalar sonunda fıstık kabuğundan aktif karbon elde eden öğrenciler, projeyi, bu yıl TÜBİTAK'ın 44'üncüsü düzenlediği "Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri" yarışmasında sergileme şansı buldu.

Kimya öğretmeni Birol Artiğ rehberliğinde hazırlanan projenin hayata geçmesiyle ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirten öğrencilerden İrem Çelik, AA muhabirine, Türkiye'de yetiştirilen fıstıktan aktif karbon ihtiyacının karşılanabileceğini söyledi.

Çelik, her yıl dış ülkelerden milyonlarca dolar ödenerek ithal edilen aktif karbonun ülkede üretilmesinin önemine değinerek, "Ödenen paranın ülkemizde kalması istihdam ve yatırımda kullanılarak ekonomiye kazandırılabilir" dedi.

Türkiye'de yılda 110 bin ton fıstık yetiştirildiğine dikkati çeken Çelik, atık olarak değerlendirilen kabuğunun bu sayede ihtiyaç olan önemli bir maddeye dönüştürülebileceğini dile getirdi.

Yayıncı: Levent Harman - VAN

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fıstık Kabuğundan Aktif Karbon - Son Dakika


Son Dakika

F.Bahçe efsanesi Alex, teknik direktör olarak futbola geri dönüyor Son Dakika: Benzine 37 kuruş zam Dolmuş sorduğu şahıs "Yaklaşma, korona var" deyince öldüresiye dövdü Profesörün cinsel saldırıdan yargılandığı davanın tanığı: Derslerde cinsel içerikli şakalar yapıyordu Denizli'de yol kenarında çok sayıda tabut ve koruyucu kıyafet bulundu, vatandaşı korona korkusu sardı Beril Işık, eşi Kenan Işık'ın sağlık durumu hakkında çıkan haberleri yalanladı Tuba Büyüküstün, Ekin Mert Daymaz ile aşk mı yaşıyor? Rakibinin kafasına uçan tekme atan futbolcunun 6 maç ceza alması, Brezilya'da büyük tepki çekti