Fransız Tahıl Üreticisinin Amerikan Firması ile Hukuk Savaşı - Son Dakika

Fransız Tahıl Üreticisinin Amerikan Firması ile Hukuk Savaşı

01.06.2015 21:13
Fransız Tahıl Üreticisinin Amerikan Firması ile Hukuk Savaşı, System.String[]

Fransız tahıl üreticisinin Amerikan firması ile hukuk savaşı Amerikan tohum, ilaç ve suni gübre firması Monsanto Fransız tahıl üreticisi Paul François'dan kurtulamıyor.

Fransız tahıl üreticisinin Amerikan firması ile hukuk savaşı

Amerikan tohum, ilaç ve suni gübre firması Monsanto Fransız tahıl üreticisi Paul François'dan kurtulamıyor. Fransa'nın güneyinde tahıl üreticiliği yapan Paul François, Amerikan Monsanto firmasının ürettiği, kötü otları temizleme ilacı Lasso'yu hazırladığı depoyu temizlerken zehirli madde teneffüs ettiği için zehirlendi.

Lasso'yu teneffüs ettikten sonra 1 sene boyunca korkunç baş ağrıları, kan tükürme ve baygınlık geçiren Paul François böyle tehlikeli bir ilacı üretip sattıkları için Monsanto firmasını mahkemeye verdi.

Şubat 2012 senesinde yerel mahkeme, elinde bulunan bilirkişi raporlarına dayanarak Amerikan firmasının ürettiği Lasso ot temizleyici ilacın Paul François'yı zehirlediğine karar verdi. Bu karara itiraz eden Monsanto firması davayı bir üst mahkemeye taşıdı, Lyon temyiz mahkemesinde tekrar görülen davanın kararı eylül ayında alınacak.

DHA mikrofonuna konuşan tahıl üreticisi Paul François, Amerikan firmasına açtığı bu davanın sadece kendi davası olmadığını ve bu zehrin tüm dünyada pazarlandığını, bu yüzden bu davanın tüm dünyada tarım ile uğraşan insanların davası olduğunu açıkladı. Lasso isimli tarım ilacının insan sağlığına çok zararlı olduğunu kazandığı yerel mahkemede ispatladığını söyleyen Paul François, ilaç kalıntılarının yeraltı su kaynaklarına kadar indiğini belirtti.

İlaçlama yapılan tarım alanlarında hiçbir canlı varlığın yaşayamadığını söyleyen Fransız tahıl üreticisi, 'toprak solucanlara muhtaç' dedi. Kullanılan tarım ilaçları yüzünden dünyanın her yerinde bal arılarının ve bitkilerde döllenmeyi sağlayan böceklerin topluca kaybolduklarını belirten Paul François, bu zehirli ilaçların alternatifleri olduğunu söyledi. Amerikan Monsanto firmasının ürettiği GDO'lu kısır tohumların Fransa'da kullanımı kanun ile yasak. Monsanto firması tarafından üretilip sonradan zararlı ve kanserojen oldukları anlaşılınca yasaklanan bazı ürünler PCB, DDT, Agent Orange, GDO (mısır, pamuk, soya), Roundup.

Fransız Tahıl Üreticisinin Amerikan Firması ile Hukuk Savaşı
Fransız Tahıl Üreticisinin Amerikan Firması ile Hukuk Savaşı
Fransız Tahıl Üreticisinin Amerikan Firması ile Hukuk Savaşı
Fransız Tahıl Üreticisinin Amerikan Firması ile Hukuk Savaşı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Fransız Tahıl Üreticisinin Amerikan Firması ile Hukuk Savaşı - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 29 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 185 kişi vefat etti, 29 bin 281 yeni vaka tespit edildi Formula 1'de korkunç kaza! Romain Grosjean'ın aracı ikiye bölündü Manchester United'dan müthiş geri dönüş! Cavani takımını ipten aldı 6'ncı kattan düşen 13 yaşındaki oğlunun öldüğünü öğrenen baba, sinir krizi geçirdi Kadıköy'de bir gol daha! Meşin yuvarlak 3. kez ağlarla buluştu Tarla sürerken traktörden düşen sürücü, hayatını kaybetti Son Dakika: TSK'ya yönelik sözleri için CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında soruşturma başlatıldı Anıl Karaer'in top toplayıcı çocuğa doğru sert bir vuruş yaptı ve büyük tepki çekti