Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Futbolda Şike Kumpası" Davası - Son Dakika

Futbolda Şike Kumpası" Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "futbolda şike" soruşturmasında kumpas kurdukları iddiasıyla 20'si tutuklu 108 sanığın yargılandığı davanın 16. duruşması başladı.

Futbolda Şike Kumpası" Davası
08.01.2018 - 10:55,

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "futbolda şike" soruşturmasında kumpas kurdukları iddiasıyla 20'si tutuklu 108 sanığın yargılandığı davanın 16. duruşması başladı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısında bulunan binada yer alan salonda görülen duruşmaya, 18 tutuklu, 10 tutuksuz sanık ile tarafların avukatları katıldı.

Tutuklu sanıklar Talip Yıldırım, İbrahim Emre, Ahmet Kalender, Muhammet Kaya, Necmettin Karapınar ve Nazmi Ardıç, savunmalarını hazırlayamadıklarını belirtti.

Sanık Ali Fuat Yılmazer, savunma yapabileceğini söyleyerek, "2011 yılında gerçekleşen operasyonların tezgah olduğu iddiasıyla açılmış bir davadır. Benimle ilgili isnatlar 2,5 sayfadır. Bunlar dışında yer alan beyanlar emniyetten emekli olduktan sonra televizyonda yaptığım konuşmaların çözümüdür. 2014 yılının ocak ayında emekli oldum, hakkımdaki iddialara cevap vermek için programa katılarak, sorulara cevap verdim. İddianamede bunlar alıntılanmış. Benimle ilgili başka hiçbir delil yoktur. İddia ve isnat yoktur." dedi.

Duruşma, Yılmazer'in savunmasının alınmasıyla devam ediyor.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fuzuli Aydoğdu tarafından hazırlanan iddianamede, "bir numaralı" sanık Fetullah Gülen'in 35 yıldan 85 yıla kadar, kapatılan Zaman gazetesinin Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı'nın 35 yıldan 78 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca hakkında 35 yıldan 80 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, eski milletvekili İlhan İşbilen ve iş adamı Muammer İhsan Kalkavan'ın 35 yıldan 85 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması öngörülüyor.

İddianamede, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Yardımcısı Mutlu Ekizoğlu, İstanbul Organize Suçlar ile Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç, kapatılan Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, Prof. Dr. Suat Yıldırım, avukat Orhan Erdemli, gazeteci Mehmet Baransu, eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer ve avukat Cemalettin Mutlu ile diğer 95 sanık hakkında da çeşitli hapis cezaları isteniyor.

Davanın önceki duruşmalarında haklarında yakalama kararı çıkarılan ve infazı gerçekleşen sanıklar ile başka bir dosyanın bu dava dosyasıyla birleşmesi sonucu, davada tutuklu sanık sayısı 20'ye yükselmişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Futbolda Şike Kumpası' Davası - Son Dakika


Advertisement