Galatasaray, gelir artışı ve net kar-zarar dengesinde Avrupa devlerini geride bıraktı - Son Dakika

Galatasaray, gelir artışı ve net kar-zarar dengesinde Avrupa devlerini geride bıraktı

16.01.2020 20:00

Dünyaca ünlü denetim ve mali değerlendirme firması KPMG, Avrupa'nın sekiz büyük futbol ülkesinin şampiyonlarının yıllık mali tablolarını kıyasladığı "Avrupa Şampiyonları 2020" başlıklı raporunu yayınladı. Rapora göre Galatasaray, gelir artışı ve net kar-zarar dengesinde Avrupa devlerini geride bıraktı.

2018/2019 sezonunu şampiyon bitiren kulüplerin yer aldığı çalışmada Galatasaray ile birlikte, Ajax, Barcelona, Bayern Münih, Juventus, Manchester City, Paris Saint-Germain ve Benfica değerlendirildi. Rapora göre sarı-kırmızılı kulüp, kadro masrafı/işletme geliri oranında %49 ile sekiz Avrupa Şampiyonu arasında en iyi ikinci paya sahip takım oldu. 2017-2018 sezonuyla karşılaştırıldığında kadro masraflarının işletme gelirine oranında %22'lik bir tasarruf sağlayan Galatasaray, bu alanda olumlu karneye sahip tek şampiyon olarak öne çıktı. 2018 yılının Ekim ayında UEFA ile yapılan anlaşmaya göre, 2018-2019 sezonu sonunda 20 milyon euroya kadar zarar açıklama hakkı bulunan sarı-kırmızılılar, yılı 5 milyon euro karla kapatarak maliyetlerde sağladığı tasarrufu, artıya geçerek taçlandırdı.

%28'LİK GELİR ARTIŞIYLA BÜYÜMEYİ SÜRDÜRDÜ

KPMG'nin 2019 raporunda belirttiği verilere göre 2011-2012 sezonundan bu yana, vergi sonrası kar-zarar dengesinde ekside olan Galatasaray, böylece 2019-2020'yle birlikte o sezondan beri ilk kez kara geçmiş oldu. Yine 2019 raporuna göre gelir artışında sekiz Avrupa şampiyonu arasında %19'luk yükselişle birinci olan Cimbom, 2020 verilerine göre de %28'lik gelir artışı sağlayarak büyümesini sürdürdü.

ÖNCEKİ SEZONA GÖRE 54 MİLYON EUROLUK ARTI DEĞER SAĞLADI

Raporda yer alan bir diğer veriye göre, kulüp tasarrufa dayalı mali politikasını sürdürürken oyuncu kadrosuna değer katmaya da devam etti. Takımda yer alan oyuncuların piyasa değeri geçen yıla göre %30'luk artış gösterdi. Net kar/zarar dengesinde 5 milyon euroluk kara geçmek için önceki sezona göre 54 milyon euroluk artı değer sağlayan Galatasaray, bu alanda da diğer yedi Avrupa şampiyonu arasından sıyrılarak birinci oldu.

Galatasaray, gelir artışı ve net kar-zarar dengesinde Avrupa devlerini geride bıraktı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Spor Galatasaray, gelir artışı ve net kar-zarar dengesinde Avrupa devlerini geride bıraktı - Son Dakika Spor

YORUMLAR (2)

Son Dakika

Meteoroloji 9 ilimizi sarı kod ile uyardı! Kuvvetli sağanak yağış etkili olacak Almanya'da otomobil kalabalığa daldı: 1 ölü, 3 ağır yaralı Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Seçimlere günler kala ABD, kıtalararası balistik füze testi yaptı "Ronaldo'yu asla geri çevirmem" sözüyle gündem olan G.Saray'ın eski yengesi isyan etti: Elinizi vicdanınıza koyun Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Son Dakika: Türkiye'de 29 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 72 kişi vefat etti, 2319 yeni vaka tespit edildi Cinsel istismara uğrayan 14 yaşındaki çocuk, doğum yaptı