Dikkat çeken araştırma! Ağız gargarası, laboratuvar ortamında koronavirüsü 30 saniyede etkisiz hale getirdi - Son Dakika

Dikkat çeken araştırma! Ağız gargarası, laboratuvar ortamında koronavirüsü 30 saniyede etkisiz hale getirdi

17.11.2020 19:39

Cardiff Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, ağız gargarasının laboratuvar ortamında koronavirüsü 30 saniyede etkisiz hale getirdiğini açıkladı. Ancak gargaranın Kovid-19 için etkili bir tedavi yöntemi olduğuna dair kanıt elde edilemedi.

BBC'nin haberine göre, ağız gargaralarının Kovid-19 üzerindeki etkisi, Cardiff Üniversitesinde görevli bilim insanları tarafından incelendi. Çalışma, laboratuvar ortamında, kişinin nazal ve oral kanallarındaki durumun taklit edildiği bir test tüpü içinde yürütüldü.

30 SANİYEDE ETKİSİZ HALE GETİRDİ

Uzmanlar, yüzde 0,07 oranında setilpiridinyum klorür içeren ağız gargarasının, Kovid-19'u 30 saniyede etkisiz hale getirebildiğini gözlemledi. Bulgular, gargaranın, tükürükteki virüsü öldürmeye yardımcı olabileceğini ortaya koyarken, Kovid-19 için etkili bir tedavi yöntemi olduğuna dair kanıt elde edilmedi.

Dikkat çeken araştırma! Ağız gargarası, laboratuvar ortamında koronavirüsü 30 saniyede etkisiz hale getirdi

AĞIZ GARGARASI, EL YIKAMA VE MESAFE GİBİ ÖNLEM HALİNE GELEBİLİR

Diş eti hastalıkları uzmanı Dr Nick Claydon, setilpiridinyum klorür içeren ağız gargaralarının, salgın döneminde el yıkama, fiziksel mesafe ve maske takma gibi insanların önemli bir rutini haline gelebileceği öngörüsünde bulundu.

Penn State Tıp Fakültesinde görevli uzmanların yaptığı çalışmanın ekimde açıklanan bulguları da bazı gargaraların ve bebek şampuanlarının Kovid-19'u etkisiz hale getirebileceğini göstermişti.

NE OLMUŞTU?

İlk olarak Aralık 2019'da Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 334 binden fazla insan yaşamını yitirdi, 55 milyonu aşkın insan ölümcül salgına yakalandı.

Dikkat çeken araştırma! Ağız gargarası, laboratuvar ortamında koronavirüsü 30 saniyede etkisiz hale getirdi

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Dikkat çeken araştırma! Ağız gargarası, laboratuvar ortamında koronavirüsü 30 saniyede etkisiz hale getirdi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Masumlar Apartmanı'nın 19. bölüm fragmanı yayınlandı! İnci, Safiye'yle aynı evde yaşamaya karar veriyor ALS hastalığına yakalanan eski Karabüksporlu Shelton, hayatını kaybetti S&P Türkiye'nin kredi notunu 'B+' olarak teyit etti, görünümünü değiştirmedi Survivor'dan diskalifiye edilen Cemal Hünal'a eşi Lale Cangal'dan mesaj: Kocacığım çabuk gel İsmi ve senaristi değişen Babam Çok Değişti dizisi final yapma kararı aldı İngiltere Başbakanı Johnson: Yeni mutasyon öncekinden daha öldürücü Twitter, Trump'ın fotoğrafını paylaşıp intikam çağrısı yapan Hamaney'in hesabını askıya aldı Babasının 2 tır şoförüyle tartıştığını gören çocuk, torpidodan aldığı silahla dehşet saçtı: 1 ölü, 1 yaralı