Gaziantep2'özgürlük Kafilesi' Suriye'ye Yardım Taşıyacak - Son Dakika
Güncel

Gaziantep2'özgürlük Kafilesi' Suriye'ye Yardım Taşıyacak

Gaziantep2\'özgürlük Kafilesi\' Suriye\'ye Yardım Taşıyacak

Yurt dışından Gaziantep'e gelen ve kendilerine 'Özgürlük kafilesi' adını veren Suriyeli gençlerden oluşan grup, yarın Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan yardım götürmek için Suriye'ye girmeye çalışacak.

11.01.2012 18:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Yurt dışından Gaziantep'e gelen ve kendilerine 'Özgürlük kafilesi' adını veren Suriyeli gençlerden oluşan grup, yarın Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan yardım götürmek için Suriye'ye girmeye çalışacak.

Suudi Arabistan, ABD ve Katar gibi ülkelerden Gaziantep'e gelen gençlerden oluşan 'Özgürlük Kafilesi', İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (Mazlumder) Gaziantep Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi. Katar'dan gelen kafile lideri ve gazeteci Mueyyed Skaif, dünyadaki Suriyeli gurbetçilerin bir araya gelmesiyle oluşan 'Özgürlük Kafilesi'nin hem Suriye'de açlık ve sefaletle boğuşan halka gıda ve giyecek yardımlarını ulaştırmak, hem de oradaki akan kana tüm dünyanın dikkatini çekmek amacıyla çeşitli ülkeler ve Türkiye'nin birçok kentinden gelecek 500 kişiyle Türkiye'den Suriye'ye girmeye çalışacaklarını söyledi. Diğer ülkelerden Suriye'ye girme çabalarının siyasi nedenlerle sonuçsuz kaldığını ve bunun için Gaziantep'i seçtiklerini anlatan Skaif, Suriye halkının yaşadığı zulme, haksızlığa, baskıya, şiddete ve acımasız katliamlara karşı çıkmak için sosyal paylaşım sitesinde örgütlendik. Biz Suriyeli bağımsız ve gurbetçi gençleriz. Suriye'deki kardeş halkımıza destek vermek istiyoruz. Dünyadaki lider politikacıların ve insanların dikkatini Suriye'deki akan kana çekmek istiyoruz. Bütün gayemiz sadece budur. Türkiye demokratik bir ülke. Suriye halkına gönülden destek verdi. Demokratik olduğunu bildiğimiz ve bizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz için Türkiye'de örgütlenmeyi uygun gördük. Irak ve Lübnan'dan, Esad rejimini destekledikleri için örgütlenmek için gerekli izni alamadık dedi.

Mekke'den gelerek eyleme destek veren Bilgisayar Mühendisi Omar Mushaweh ise artık Beşar Esad rejimine 'Dur' demek istediklerini belirterek şöyle dedi

Esad rejimi, biz örgütlendiğimiz için bizi hainlikle suçlayabilir. Fakat artık Esad rejimini önemsemiyoruz. Esad rejimini artık istemiyoruz. Suriye'yi dış güçlerin değil de kendi halkının yönetmesini istiyoruz. Önümüzdeki engelleri aşarak hedefimize her geçen gün daha da yaklaştığımıza inanıyoruz. Dünyadaki insani yardımı, Suriye'deki saldırıların en yaygın olduğu ve katliamın en yoğun olduğu yerlere götürmek istiyoruz. Bütün dünyanın gerçekleri bilmesini istiyoruz. Çünkü Esad rejimi, gerçeklerin ortaya çıkmasını özellikle de katliamı dünya ülkelerinin bilmesini istemiyor. Avrupa ülkelerinin bu konuda bize destek vermesini bekliyoruz. Fakat şu ana kadar Avrupa ülkelerinden hiçbir destek gelmedi. Böyle bir konuda bağımsız siyasetçilerden bile yardım istedik. Fakat yardım edemeyeceklerini hatta 'Özgürlük Kafilesi'ni engelleyeceklerini belirttiler. Ayrıca bazı muhalif siyasetçiler de Esad rejiminden korktuklarını belirterek bize yardımcı olamayacaklarını bildirdi.

Basın toplantısında Katar'dan gelen öğrenci Zena Adi ile Amerika'dan gelen Bilal Dalati de, Suriye'ye insani yardım götürmek istedikleri için kendilerini hiçbir kanunun engelleyemeyeceğini düşündüklerini, her türlü engellemeye karşı Suriye'ye sınırdan geçmeye çalışacaklarını dile getirdi. Mazlumder Gaziantep Şube Başkanı Abdurrahim Çelik ise kafileyi desteklediklerini ifade etti.

Özgürlük kafilesi üyeleri, yarın saat 10.00'da Gaziantep Havalimanı'nda yaklaşık 500 kişinin bir araya gelerek, Suriye'ye gitmek için Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'na hareket edeceklerini bildirdi. Basın toplantısı El Cezire ve Associated Press gibi haber kanalları aracılığıyla canlı yayınla dünyaya duyuruldu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Gaziantep2'özgürlük Kafilesi' Suriye'ye Yardım Taşıyacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Canlı yayın platformu Twitch'e erişim engeli geldi
  23:18 Canlı yayın platformu Twitch'e erişim engeli geldi

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye'nin en popüler canlı yayın platformlarından olan Twitch için engel getirdi. BTK'nın internet sitesinde yapılan sorgulamada, Twitch'in 22 Şubat 2024 tarihli ve 2024/7 sayılı Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişime engellendiği bilgisi yer aldı. Erişim engeline ilişkin nedenin casino vb. kumar oyunlarının yayınlarının yapıldığı Twitch olduğu tahmin ediliyor.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  21:39 Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  20:20 Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  19:26 Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  18:12 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  17:27 Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.

 • Almanya'da kişisel kullanım amaçlı esrar tüketimi için karar verildi
  17:24 Almanya'da kişisel kullanım amaçlı esrar tüketimi için karar verildi

  Almanya, kişisel kullanım amaçlı esrarı kısmen yasallaştırma yolunda ilerliyor. Yeni yasa, ülkeyi Malta ve Lüksemburg'tan sonra esrarı yasallaştıran 3. Avrupa Birliği ülkesi haline getirecek. Tartışmaların ardından Almanya parlamentosunun esrar kullanımını kısmen yasallaştırması bekleniyor. Yasa değişikliği, Almanya'yı Malta ve Lüksemburg'dan sonra esrarı kişisel kullanım için yasallaştıran üçüncü Avrupa Birliği ülkesi yapacak.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon bizim de canımızı yakıyor
  17:11 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon bizim de canımızı yakıyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir'de düzenlenen mitingde konuştu. Gündemine yerel seçimleri ve hayat pahalılığını alan Erdoğan, "Dünyanın başının belası olan enflasyon bizim de canımızı yakıyor. Amacımız Türkiye Yüzyılı rotamızı koruyarak bu fırtınalı küresel iklimden ülkemizi sağ selamet çıkarmaktır." ifadelerini kullandı.

 • Dilan Polat'tan aylar sonra tek cümlelik paylaşım
  16:59 Dilan Polat'tan aylar sonra tek cümlelik paylaşım

  Kara para aklama ve vergi kaçırma gibi 4 ayrı suçtan tutuklu bulunan Dilan Polat'ın Instagram'daki sosyal medya hesabından aylar sonra bir paylaşım yapıldı. Polat çiftinin yer aldığı paylaşımdaki "Geciken adalet, adalet değildir." cümlesi ise dikkatlerden kaçmadı.


Advertisement