Gezici Festival" Yarın Başlıyor - Son Dakika

Gezici Festival" Yarın Başlıyor

3 yıl önce

Ankara Sinema Derneğinin Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla yarın başlatacağı Gezici Festival'de, dünyaca ünlü sinema filmleri sanatseverlerle buluşturulacak.

Gezici Festival

Ankara Sinema Derneğinin Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla yarın başlatacağı Gezici Festival'de, dünyaca ünlü sinema filmleri sanatseverlerle buluşturulacak.


Dernekten yapılan açıklamaya göre, bu yıl 23'üncü kez düzenlenecek Gezici Festival, 1-7 Aralık'ta Çankaya Belediyesinin desteğiyle Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde başlayacak. Başkentin ardından da 8-11 Aralık'ta Sinop'ta, 12-14 Aralık'ta da Kastamonu'da gösterimler gerçekleştirilecek.


Festivalin Sinop ve Kastamonu'daki gösterimleri ile Ankara'daki kısa film ve çocuk filmleri gösterimleri ücretsiz olacak.


Gezici Festival'in Ankara biletleri Biletix web sitesi, çağrı merkezi ve mobil uygulama yoluyla, Çayyolu, Kızılay ve Tunalı Dost kitabevlerinden ve 1-7 Aralık'ta Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde hizmet verecek Biletix gişelerinden temin edilebilecek.


Dünyaca ünlü filmler gösterilecek


Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla yapılan Gezici Festival'in "dünya sineması" bölümünde bu yıl da uluslararası festivallerde boy göstermiş, değişik coğrafyalardan farklı hikayeleri bir araya getiren filmler gösterilecek.


Gösterime girecek filmler arasında Amerikalı aktivist yönetmenler Catherine Gund ve Daresha Kyi'nin filmi "Chavela", Filistinli yönetmen Annemarie Jacir'in bu yıl Locarno Film Festivali'nde dört ödül kazanan son filmi Düğün Davetiyesi (Wajib), Bosna Hersek'in Oscar adayı, Alen Drljevic imzalı Erkekler Ağlamaz (Men Don't Cry), Amerikalı yönetmen Matthew Heineman'ın son belgeseli Hayaletler Kenti (City of Ghosts) ile Çin sinemasının yeni kuşak kadın yönetmenlerinden Vivian Qu'nun ikinci filmi Melekler Beyaz Giyer (Angels Wear White) yer alıyor.


Ayrıca usta yönetmen Michael Haneke'nin son filmi Mutlu Son (Happy End), Venedik'te En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanan İranlı yönetmen Vahid Jalilvand'ın "Tarihsiz, İmzasız" (No Date, No Signature) isimli filmi de "Dünya Sineması" seçkisinde sanatseverlerle buluşturulacak.


Oyuncu ve yönetmenlerin söyleşileri olacak


Gezici Festival'de her yıl olduğu gibi yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek gösterimler yapılacak. Bu kapsamda yapımcı ve yönetmenler Emre Yeksan, Fikret Reyhan ve Pelin Esmer ile ünlü oyuncu Başak Köklükaya söyleşiler için Ankara'ya gelecek.


Öte yandan festivalin bir konuk seçicinin belirlediği filmlerden olus¸turdugˆu o¨zel bo¨lu¨mu¨nün bu yılki konuğu oyuncu ve yazar Ercan Kesal olacak. Yılmaz Güney'in unutulmaz filmi "Yol"un altıncı karakterin eklenmesiyle yeniden kurgulanmış ve dijitalize edilmiş hali olan "Bilinmeyen Hikayesiyle Yol" da Türkiye'de ilk kez Gezici Festival'de izlenebilecek.

Haber Yayın Tarihi: 30.11.2017 12:01 Kaynak: AASon Dakika

Patron, yanında çalışan iç mimarın etek altı fotoğrafını çekti
Ahmet Davutoğlu ile Nihal Olçok el ele poz verdi Volkswagen, fabrika yatırımı için Türkiye kararını bir kez daha erteledi