Güneş Vakfı'nda Moğolistan Anlatıldı - Son Dakika

Güneş Vakfı'nda Moğolistan Anlatıldı

17.03.2018 11:53
Güneş Vakfı'nda Moğolistan Anlatıldı, System.String[]

Güneş Vakfı’nın bu haftaki konuğu Güneş Vakfı yönetim kurulu üyesi ve Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Özgül oldu.

Güneş Vakfı'nın bu haftaki konuğu Güneş Vakfı yönetim kurulu üyesi ve Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Özgül oldu.

Türk Kültürünün Beşiği Moğolistan adlı konferansı ile dinleyicilerle buluşan Oktay Özgül; Moğolistan'ın Türk tarihinde çok özel bir yere sahip olduğunu belirterek, Alpaslan Ceylan başkanlığındaki bir ekiple 2017 Yılı Moğolistan çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Çalışmalarını Kuzeybatı Moğolistan'da gerçekleştirdiklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Oktay Özgül, Moğolistan'da 2 bin 154 kilometre yol kat ederek 3 aymak (bölge), 9 balık (şehir), 12 kült alanı ve kurgan merkezi, 4 runik yazıtlı belge (dikilitaş ve kaya üzeri yazmaları), 1 petroglif ve 7 müzede çalıştıklarını anlattı.

Türk Kültür tarihinin özellikle Göktürk Devleti'nin kurulduğu bölge olan Orhun Vadisi'nin eski Orhun Yazıtları'nın yanı sıra eski Uygur şehir kalıntılarını, Geyikli Taşları, İskit -Hun dönemi kurganlarını barındıran Ötüken bölgesinin önemine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Oktay Özgül, "Türk bilim insanlarının o zor coğrafyalarda daha çok çalışması ve Türk tarihinin arkeolojik-tarihsel kaynaklarını daha çok bilmesi gerekiyor" dedi.

Tika ve Atatürk Üniversitesi'nin desteği ile bölgede araştırmalar yaptıklarını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Oktay Özgül, genç akademisyenlerin Türkistan coğrafyasına ağırlık vermeleri gerektiğini belirtti. Göktürk Devleti'nin siyasi yapılanması ve Türk Devlet geleneğinin oluşmasındaki önemine vurgu yapan Özgül, "Çalışmalarımızın ağırlık merkezini bozkır siyasetine etki eden faktörler üzerinde yoğunlaştırmalıyız" dedi.

Konuşmasını Moğolistan'ın "günümüzdeki durumu" ile tamamlayan Oktay Özgül'e, Güneş Vakfı başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan teşekkür ederek, günün anlam ve önemine binaen bir hediye takdim etti. - ERZURUM

Güneş Vakfı'nda Moğolistan Anlatıldı
Güneş Vakfı'nda Moğolistan Anlatıldı
Güneş Vakfı'nda Moğolistan Anlatıldı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Güneş Vakfı'nda Moğolistan Anlatıldı - Son Dakika


Son Dakika

MasterChef Türkiye'de 25 bin TL'lik para ödülünü kazanan yarışmacı belli oldu CNN Türk muhabiri Fulya Öztürk, koronavirüse yakalandı! Yaşadığı süreci anlattı İçişleri Bakanı Soylu, koronavirüs genelgesine tereddütsüz uyulması talimatını verdi Son Dakika: Sivas Belediyespor'u 4-0 yenen Fenerbahçe, kupada tur atladı Sevilen dizi Masumlar Apartmanı'nda "Kadına şiddete dur de" çağrısı Ibrahimovic, yüzünü kullandığı için video oyunu firmasına ateş püskürdü: Size kim izin verdi! Denizlispor Teknik Direktörü Prosinecki görevinden istifa etti Yüz binlerce kişi izledi! Düğünde geline yanlışlıkla tekme atan damat TikTok'da viral oldu