Son Dakika Haberleri: Güney Kore'de Bazı Sanatçıların "Kara Listeye" Alınması

Güney Kore'de Bazı Sanatçıların "Kara Listeye" Alınması

2 yıl önce

Güney Kore'de, eski Devlet Başkanı Park Geun-hye'ye karşı eleştirel tavırları nedeniyle bazı sanatçıların "kara listeye" alınmasıyla ilgili soruşturma heyeti oluşturuldu.

Güney Kore'de Bazı Sanatçıların
Güney Kore'de, eski Devlet Başkanı Park Geun-hye'ye karşı eleştirel tavırları nedeniyle bazı sanatçıların "kara listeye" alınmasıyla ilgili soruşturma heyeti oluşturuldu.

Yonhap ajansının haberine göre, Seul yönetimi, bazı sanatçıların "kara listeye" alınarak devlet desteğinden mahrum bırakılmasını soruşturmak için özel bir heyet kurdu.

Kültür Bakanı Do Jong-whan, düzenlediği basın toplantısında, yeni hükümetin ilk projelerinden birinin, sanatçıların kara listeye alınmasına kadar giden kökleşmiş hastalıkları ortadan kaldırmak ve sistemi geliştirilmek olacağını söyledi.

Do, "Burada sadece sanatçıları ele almıyoruz. Herkesin dışlanmama, ayrıma maruz kalmama ve izlenmeme hakkı vardır." dedi.

Bakan Do ile Sanatçı Shin Hak-chul, 4 bakanlık yetkilisi ve çoğu kara listeye alınmış 17 sanatçı ve aktivistten oluşan 21 üyeli heyetin faaliyetlerini denetleyecek.

Söz konusu heyet kendi içinde üçe ayrılarak, soruşturmanın yürütülmesi, sistemin geliştirilmesi ve rapor yazılması gibi başlıkları ele alacak. Heyet, 6 ay çalışacak ancak ihtiyaç duyulması durumunda 3 aylık sürelerle uzatılabilecek.

Sanatçı Shin de oluşturulan heyetle konunun soruşturulmasıyla ilgili olarak, Kore'nin Japon egemenliğinden kurtulmasından bu yana sanatçıların hiçbir zaman ifade özgürlüğü olmadığını söyledi.

Bunun genellikle bölünmüş devlet olmaktan kaynaklandığına dikkati çeken Shin, ifade özgürlüğüne tam anlamıyla sahip olmanın oldukça zor olduğunu ancak bunun için çalışacaklarını dile getirdi.

Katılımcı Demokrasi Halk Dayanışması Derneğinin, 16 Nisan'da 8 sanatçı ve kültür vakıflarının, görevinden azledilen eski Devlet Başkanı Park ve eski yardımcıları aleyhine açtığı dava, geçen hafta karara bağlanmıştı.

Eski Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri Kim Ki-çun'a görevini kötüye kullanma, baskı ve yalancı şahitlik suçlamalarıyla 3 yıl hapis cezası verilmişti.

Eski Kültür Bakanı Ço Yoon-sun ise 2 yıl ertelenmiş hapis cezası almıştı. Kim ile aynı suçlamalar yöneltilen Ço, sadece parlamentoda yalan beyanda bulunmaktan hüküm giymişti.

Mahkeme, davadaki diğer 5 sanığı da "kara liste oluşturma ve yönetme" suçlamasıyla 1,5 ila 2 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Aralarında Güney Kore'nin ödüllü yazarı Han Kang ve yönetmeni Park Çan-wook'un da bulunduğu binlerce ismin yer aldığı listenin, muhalif olarak algılananlara devlet desteği sağlanmasını önlemek amacıyla hazırlandığı iddia edilmişti.

Eski Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri Kim Ki-çun, böyle bir listeden haberi olmadığını savunurken, eski Kültür Bakanı Ço Yoon-sun listeyi geçen yıl öğrendiğini itiraf etmişti. Ço ve Kim daha sonra tutuklanmıştı. Güney Kore Kültür Bakanlığı "kara liste" konusunda sanatçılardan özür dilemiş ve bu tür olayların bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınacağını duyurmuştu.O Ses Türkiye'de Bomba İddia: Beyaz ile Hadise Aşk Yaşıyor Karacak Dağı'nı Vuran Türkiye Tarihte Bir İlke İmza Attı

Ankara'daki Tren Faciasının Nedeni Belli Oldu: Makaslar Zamanında Değişmemiş