Halk TV'ye telefonla bağlanması Sezgin Baran Korkmaz'ın başını yaktı - Son Dakika

Halk TV'ye telefonla bağlanması Sezgin Baran Korkmaz'ın başını yaktı

22.06.2021 10:55

SBK Holding'in sahibi firari iş adamı Sezgin Baran Korkmaz'ın Avusturya'da yakalanmasının perde arkası gerçeği ortaya çıktı. ABD'nin talebinin ardından gözaltına alınan Korkmaz'ın adresinin, geçen günlerde Halk TV'deki bir programa telefon bağlantısı ile katılmasının ardından tespit edildiği ileri sürüldü.

Kara para aklama ve dolandırıcılık suçlamaları nedeniyle kırmızı bültenle aranan Sezgin Baran Korkmaz, Avusturya'da gözaltına alındı. ABD'nin talebi üzerine bir süredir yaşadığı Avusturya'da tutuklanan Korkmaz'ın, yakalanmasındaki detaylar da ortaya çıktı.

CANLI YAYIN BAĞLANTISI ADRESİNİ ELE VERDİ

Korkmaz'ın hangi ülkede bulunduğu da cep telefon numarası da ABD yetkililerince biliniyordu. Ancak tam yerinin tespit edilmesi, SBK'nın geçtiğimiz günlerde Halk TV'de yayınlanan bir programa iki kez telefon bağlantısı ile katılması sonrasında gerçekleşti. İddialara göre FBI bu şekilde belirledikten sonra elindeki bilgileri Avusturya İstihbarat'ına ulaştırdı ve yapılan operasyonda Baran Korkmaz, gözaltına alındı.

14 GÜN DAHA TUTUKLU KALACAK

Avusturya'da ABD'nin talebi üzerine tutuklanan SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz dün de Viyana'da hakim karşısına çıktı. Mahkeme, yetkisizlik kararı verirken Korkmaz'ın 14 gün daha tutuklu kalacağı ve ardından Wels'te hakim karşısına çıkacağı öğrenildi.

TÜRKİYE'DE YARGILANMAK İSTİYOR

Korkmaz'ın avukatı Volkan Dülger, müvekkilinin Türkiye'ye iade edilmesini talep edeceğini söyledi. Dülger "Bugün ya da yarın başvurumuzu yapacağız. Müvekkilim Türkiye'de yargılanmak istiyor ve bu nedenle iadesini talep edecek. Türkiye'nin de iade talebinde bulunduğunu biliyoruz. Biz de bugün ya da yarın Türkiye'ye iade edilmeyi talep edeceğiz" dedi.

133 MİLYON DOLAR KARA PARA AKLAMAKLA SUÇLANIYOR

Öte yandan ABD Adalet Bakanlığı, Türkiye ve ABD tarafından kara para aklama suçlarından aranan ve geçen hafta gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz hakkında hazırlanan iddianamenin detaylarını paylaştı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada Korkmaz, Türkiye ve Lüksemburg'da 133 milyon dolar kara para aklamakla suçlandığı, Washington'un, Korkmaz'ın ABD'ye iade edilmesini sağlamaya çalışacağı kaydedildi. Açıklamada, Korkmaz hakkındaki ayrıca elektronik dolandırıcılık ve adli kovuşturmayı engelleme suçlamalarına yer verildi.

TOPLAMDA 225 YIL HAPSİ İSTENİYOR

Suçlu bulunması halinde Korkmaz'ın yalnızca kara para aklama suçundan en fazla 20 yıl, 10 kez suçlandığı elektronik dolandırıcılıktan ise her birine 20'şer yıl hapis cezası verileceği belirtildi. Ayrıca açıklamada, Korkmaz'ın adli kovuşturmayı engelleme suçundan 5 yıl ceza alacağı bilgisi paylaşıldı. Bu cezalarla birlikte Korkmaz hakkında istenen ceza toplamda 225 yıla çıkıyor.

Halk TV'ye telefonla bağlanması Sezgin Baran Korkmaz'ın başını yaktı

Son Dakika Güncel Halk TV'ye telefonla bağlanması Sezgin Baran Korkmaz'ın başını yaktı - Son Dakika


YORUMLAR (2)
  • Mesut Öztaş: Istedikleri zaman yakalarlar.yerini zaten biliyorlar. Amerka istesin mezRdan bile cikarip bukur. Cevap Yaz 18 1 Yayından Kaldır
  • Haydar Çakır: ülkemizde böyle iş adamları çok çıkıyor , hep başarı ödülüyle devlet yetkilileri tarafından başarılı iş adamı ünvanıyla ödülleniyor Cevap Yaz 39 10 Yayından Kaldır
500

Son Dakika

Milas'taki yangın termik santrali sararsa ne olacak? Yetkili isim ihtimalleri değerlendirdi: Patlama beklemiyorum 08:54 Milas'taki yangın termik santrali sararsa ne olacak? Yetkili isim ihtimalleri değerlendirdi: Patlama beklemiyorum Yangınların 8. gününde listeye Balıkesir de dahil oldu! İşte il il son durum 08:05 Yangınların 8. gününde listeye Balıkesir de dahil oldu! İşte il il son durum Oyuncu İbrahim Çelikkol termik santrale yaklaşan alevlerin içine hortumla daldı 01:03 Oyuncu İbrahim Çelikkol termik santrale yaklaşan alevlerin içine hortumla daldı
Oyuncu Alperen Duymaz kendisine yazılan 23:50 Oyuncu Alperen Duymaz kendisine yazılan "vatan haini" yorumuna sessiz kalamadı 15 Temmuz'da gözünü kaybeden gazi Fatih Orhan 3 kişinin bıçaklı saldırısında can verdi 22:53 15 Temmuz'da gözünü kaybeden gazi Fatih Orhan 3 kişinin bıçaklı saldırısında can verdi Son Dakika: Bakan Soylu'dan 21:38 Son Dakika: Bakan Soylu'dan "bomba ile yangın çıkarıldı" iddiasına yanıt: Tamamen provokasyon
Tanju Özcan gündemden düşmüyor! 20:37 Tanju Özcan gündemden düşmüyor! "Cumhurbaşkanı gibi mi yapayım" diyerek AK Partili meclis üyelerine çay fırlattı Son Dakika: Manavgat yangınıyla ilgili 16 yaşındaki şüpheli tutuklandı 19:47 Son Dakika: Manavgat yangınıyla ilgili 16 yaşındaki şüpheli tutuklandı
Advertisement