Havagazı'nda "Oscar" Gecesi - Son Dakika

Havagazı'nda "Oscar" Gecesi

16.08.2011 09:38
Havagazı'nda

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 'Yeniden Sinematek'in en iyi seyirliklerinden biri olan 3 Oscar ödüllü 'Bülbülü Öldürmek', Çarşamba akşamı izleyicilerle buluşuyor.

Yaz döneminde klasik film gösterimlerinin vazgeçilmez mekanı haline gelen Tarihi Havagazı Fabrikası, 17 Ağustos 2011 Çarşamba akşamı yine tıklım tıklım dolacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin'Yeniden Sinematek' etkinliğinin bu haftaki konuğu Harper Lee'nin Pulitzer ödüllü kitabından uyarlanan 1962 yapımı 'Bülbülü Öldürmek' adlı filmi.

Tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olan film, sekiz dalda birden aday gösterildiği Akademi Ödülleri'nde Gregory Peck'e "En İyi Erkek Oyuncu", Alexander Golitzen'e "En İyi Sanat Yönetimi" ve Horton Foote'e ise "En İyi Uyarlama Senaryo" dallarında ödül kazandırdı. Gregory Peck, Robert Duvall, Paul Fix ve Alice Ghostley'in bir araya geldiği dram türündeki gizem dolu film, ayrıca Cannes Film Festivali'nde Robert Mulligan'a 'Gary Cooper Ödülü' kazandırdı.

Sinema eleştirmenleri, filmi klasikler arasına sokan özelliğini 3 Oscar ödülü kazanmış olması değil, zamanı aşarak bugüne hatta yarınlara kalan mesajı olarak tanımlıyor. Filmin Elmer Bernstein imzası taşıyan müziği ve bu müziğin eşlik ettiği açılış jeneriği oldukça dikkat çekici.

Yazarının tek romanı

Uyarlama film, kitabın yazarı Harper Lee'nin tek romanı olma özelliğini taşıyor. 'Bülbül'ü öldürmek', Lee'nin on yaşındayken yaşadığı bir olayı temel alıyor. ABD'nin güney eyaletlerinden Alabama'da bir kasabada, büyük ekonomik bunalımın yaşandığı 1930'larda ırkçılığın en doruk noktasında olduğu bir zamanda, beyaz bir kadının ırzına geçtiği iddiası ile tutuklanan siyahi gencin savunmasını, avukat Atticus Finch üstlenir. Irkçı ve önyargılı kasaba halkı davadan çekilmesi için avukata baskı yapar, ancak ilkeli ve idealist bir avukat olan Atticus savunmayı sürdürmeye kararlıdır.

'Yeniden Sinematek'in gelecek gösterimleri ise şöyle:

24 Ağustos 2011 Çarşamba Öldüren Şüphe (Charade)

7 Eylül 2011 Çarşamba Sunset Bulvarı (Sunset Blvd.)

14 Eylül 2011 Çarşamba Bitmeyen Balayı (Touch Of Evil)

28 Eylül 2011 Çarşamba Serseri Aşıklar (À bout de souffle)

Havagazı'nda Oscar Gecesi

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Havagazı'nda 'Oscar' Gecesi - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten Türkiye açıklaması! Zeytin dalı uzattı 23:28 Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten Türkiye açıklaması! Zeytin dalı uzattı İçtiği ilaç nedeniyle hastanelik olan Sertab Erener, konserlerini iptal etmek zorunda kaldı 22:54 İçtiği ilaç nedeniyle hastanelik olan Sertab Erener, konserlerini iptal etmek zorunda kaldı Akşener partisinin anketlerdeki oy oranını verdi: 9 anketin ortalamasına göre yüzde 16 görünüyoruz 22:40 Akşener partisinin anketlerdeki oy oranını verdi: 9 anketin ortalamasına göre yüzde 16 görünüyoruz
Kara Kartal ilk yenilgisini aldı! Beşiktaş, deplasmanda Altay'a 2-1 mağlup oldu 21:51 Kara Kartal ilk yenilgisini aldı! Beşiktaş, deplasmanda Altay'a 2-1 mağlup oldu Arkadaşlarını etkilemek için ağzına yılan sokan adam feci şekilde hayatını kaybetti 21:30 Arkadaşlarını etkilemek için ağzına yılan sokan adam feci şekilde hayatını kaybetti Çok Güzel Hareketler 2'den sürpriz aşk çıktı! Resmen ilan ettiler 18:54 Çok Güzel Hareketler 2'den sürpriz aşk çıktı! Resmen ilan ettiler
Trabzon'un yüksek kesimlerinde kar kalınlığı 30 santimetreye çıktı 18:04 Trabzon'un yüksek kesimlerinde kar kalınlığı 30 santimetreye çıktı Türkiye'nin gündemine 17:42 Türkiye'nin gündemine "Bana teşkilatın numarasını verin" sözleriyle oturan kurye beraat etti
Advertisement