Hedefimiz Tokyo Olimpiyatları'na En Fazla Sporcuyla Gitmek" - Son Dakika

Hedefimiz Tokyo Olimpiyatları'na En Fazla Sporcuyla Gitmek"

03.11.2018 19:52
Hedefimiz Tokyo Olimpiyatları'na En Fazla Sporcuyla Gitmek

Türkiye Güreş Federasyonu Grekoromen Milli Takım Koordinatörü Ata Karataş, 2020 Tokyo Olimpiyatları'na en fazla sporcuyla gitme hedefi doğrultusunda, 12-18 Kasım'da Romanya'da düzenlenecek 23 Yaş Altı Dünya Şampiyonası sonrasında milli takımlarla ilgili değerlendirmede bulunacaklarını söyledi.

Türkiye Güreş Federasyonu Grekoromen Milli Takım Koordinatörü Ata Karataş, 2020 Tokyo Olimpiyatları'na en fazla sporcuyla gitme hedefi doğrultusunda, 12-18 Kasım'da Romanya'da düzenlenecek 23 Yaş Altı Dünya Şampiyonası sonrasında milli takımlarla ilgili değerlendirmede bulunacaklarını söyledi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Karataş, ekim ayında Macaristan'da düzenlenen Dünya Şampiyonası ile ilgili, "Dünya Şampiyonası'nda Grekoromen Güreş A Milli Takımı 4 madalya ile üçüncü oldu. Kadınlarda ilk kez bir Dünya Şampiyonası'nda 3 madalya birden aldık. Bu, güzel bir başarı. Serbest stilde ise iki madalya elde ettik. Taha Akgül, Rıza Kayaalp ve Yasemin Adar'dan da altın madalya bekliyorduk ama olmadı. Bunu bir kaza olarak nitelendirebilirdik ama ciddi tedbirler almamız gerekiyor. Romanya'da yapılacak 23 Yaş Altı Dünya Şampiyonası sonrasında bir değerlendirme olacak. Şapkayı önümüze koyacağız." diye konuştu.

Gelecek yılki Dünya Şampiyonası'nın olimpiyatlara vize niteliği taşıdığını anlatan Ata Karataş, "2019'da Kazakistan'da Dünya Şampiyonası var. O turnuva olimpiyatlara vize veriyor. Her sıklette ilk 5'e giren sporcular vize almış olacak. Hedefimiz 2020 Tokyo Olimpiyatları'na en fazla sporcuyla gitmek." ifadelerini kullandı.

Karataş, Macaristan'daki şampiyonada hakemlerle ilgili sorun yaşadıklarına değinerek, "Hakemleri de yenmemiz gerekiyor. Bizim de kendi hatalarımız var. Onları de görmemiz gerek. Ciddi bir değerlendirme yaparsak sonuca ulaşırız." değerlendirmesinde bulundu.

Ata Karataş, kendisinin de çalışmalarında yer aldığı Türk güreşinin önemli kulüplerinden İstanbul Güreş İhtisas Kulübünün tarihinin anlatıldığı "İstanbul Güreş İhtisas Kulübü 1919" adlı kitabın önemli bir eser olduğunu aktardı.

Güreşle ilgili kitabın fazla olmadığını dile getiren Karataş, "İstanbul Güreş İhtisas Kulübü 1919, 4 yıldır uğraştığımız, başta Sadettin Tantan Bey, değerli yazarlarımız Hamit Turhan, Mehmet Kılıç, Mehmet Tantan, Bedrettin Lügal'ın istişaresiyle oluştu. Her kulübün böyle bir eser ortaya çıkarması lazım. Amatör bir kulüp Türk güreşi için dimdik ayakta duruyor. Bu kitapla bir adım attık. İnşallah başka kitapların da devamı gelir." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin en eski güreş kulübü olan İstanbul Güreş İhtisas Kulübü, gelecek yıl 100. kuruluş yılını geçirecek. Kitapta, kulübün tarihi, bünyesinde mücadele eden sporcular, Türk güreşine katkısı gibi birçok konu ele alınıyor.

- Kaynak: AA

Son Dakika Spor Hedefimiz Tokyo Olimpiyatları'na En Fazla Sporcuyla Gitmek' - Son Dakika Spor


YORUMLAR

Son Dakika

Sağlık Bakanlığı'ndan 'kan sulandırıcı ilaç' haberlerine yalanlama Beşiktaş, Kasımpaşa maçında 2016'daki patlamada şehit olan vatandaşlarımızı andı Son Dakika: Türkiye'de 4 Aralık günü koronavirüs nedeniyle 193 kişi vefat etti, 32 bin 736 yeni vaka tespit edildi Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: Koronavirüs aşısı en erken 25-26 Aralık'ta yapılmaya başlanır Vodafone Stadı'nda kırmızı kart! Rakibine sert giren yıldız futbolcu, oyun dışı kaldı Vaka sayısının yüzde yüz arttığı Antalya'da aile içi bulaşlar yüksek Pentagon'un raporu sızdı! Savaş pilotunun çektiği UFO fotoğrafı ortaya çıktı Eski eşini başka adamla görünce gözü döndü! Adamı vurdu, kadını kaçırdı