Hiroşima ve Nagazaki Belediye Başkanlarına Nobel Daveti - Son Dakika

Hiroşima ve Nagazaki Belediye Başkanlarına Nobel Daveti

15.11.2017 12:35
Hiroşima ve Nagazaki Belediye Başkanlarına Nobel Daveti

İkinci Dünya Savaşı'nda atom bombası atılan Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerinin belediye başkanları, Nobel Barış Ödülü törenine davet edildi.

İkinci Dünya Savaşı'nda atom bombası atılan Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerinin belediye başkanları, Nobel Barış Ödülü törenine davet edildi.

Kyodo'nun haberine göre, Hiroşima Belediye Başkanı Kazumi Matsui ve Nagazaki Belediye Başkanı Tomihisa Taue, Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Nükleer Silahların İmha Edilmesi Kampanyası'nın (ICAN) da ödül alacağı törene davet edildi.

Matsui'nin, 10 Aralık'ta düzenlenecek törene katılmasının beklendiği, Taue'nın da daveti değerlendirdiğini belirtildi.

ICAN'ın çabaları, nükleer silah sahibi ülkelerin boykot etmesine rağmen nükleer silahları yasaklayan uluslararası anlaşmanın temmuz ayında 122 oyla Birleşmiş Milletler'de kabul edilmesiyle sonuçlanmıştı.

Japon hükümeti oylamaya katılmasa da Hiroşima ve Nagazaki belediye başkanları, nükleer silahları yasaklayan anlaşma çabalarına destek vermişti.

Haziranda New York'taki BM konferansında konuşan Matsui, atom bombasından kurtulanların "en samimi isteklerinin" nükleer silahların yasaklanmasına tanıklık etmek olduğunu söylemişti.

Taue, eylül ayında yeni anlaşmanın New York'taki imza törenine katılmıştı.

Norveç Nobel Komitesi, bu yılki Nobel Barış Ödülü'nün nükleer silah kullanımının yıkıcı sonuçlarına dikkati çektiği ve bu silahların anlaşma temelinde yasaklanması amacıyla harcadığı çığır açan çabalar nedeniyle ICAN'a verildiğini açıklamıştı.

Merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan ICAN, 9 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 4 milyon lira) tutarındaki ödülün de sahibi olmuştu. Ödül, Nobel'in ölüm yıl dönümü 10 Aralık'ta verilecek.

6 Ağustos 1945'te Hiroşima'ya atılan atom bombası, 70 bin kişinin yaşamını yitirmesine yol açmış, şehir yıllarca atom bombasından yayılan radyasyona bağlı ölüm ve hastalıkların pençesi altında kalmıştı.

Hiroşima saldırısından üç gün sonra Nagazaki'ye atılan atom bombası yaklaşık 80 bin kişinin hayatına mal olmuştu.

Japonya'da bir market zincirinde reyon görevlilerinin yerini robot alacak Japonya'da bir market zincirinde reyon görevlilerinin yerini robot alacak Nagazaki'ye Atom Bombası Atılmasının 77. Yıl Dönümü Anıldı Nagazaki'ye Atom Bombası Atılmasının 77. Yıl Dönümü Anıldı İkinci Dünya Savaşı'nda ABD'nin Nagazaki'ye attığı atom bombasının mağdurları anıldı İkinci Dünya Savaşı'nda ABD'nin Nagazaki'ye attığı atom bombasının mağdurları anıldı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Hiroşima ve Nagazaki Belediye Başkanlarına Nobel Daveti - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement