Hrant Dink Vakfı'na tehdit davası - Son Dakika

Hrant Dink Vakfı'na tehdit davası

24.02.2021 15:41

Hrant Dink Vakfı'nı elektronik posta yolu ile tehdit ettikleri iddia edilen 2 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Hrant Dink Vakfı'nı elektronik posta yolu ile tehdit ettikleri iddia edilen 2 sanığın yargılanmasına devam edildi. Adli Tıp Kurumu'nun mahkemeye gönderdiği raporda, sanık Hüseyin Ateş'in cezai ehliyetinin tam olduğu belirtildi.

Hrant Dink Vakfı'nı elektronik posta yolu ile tehdit ettikleri iddia edilen tutuksuz sanıklar Ersin Başkan ve Hüseyin Ateş'in yargılanmasına devam edildi. İstanbul 56. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tutuksuz sanık Hüseyin Ateş ve tarafların avukatları hazır bulundu. Hakim, tarafların uzlaşmadığına ilişkin uzlaştırma raporunun dava dosyasına girdiğini kaydetti.

Duruşmada sanık Hüseyin Ateş hakkında Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan raporda cezai ehliyetinin tam olduğu belirtilirken, sanık Ersin Başkan hakkında ise rapor alınmadığı ifade edildi. Duruşmada savunma yapan sanık Hüseyin Ateş, "4 ay tutuklu kaldım. Cezamı çektim" dedi.

Mahkeme, sanık Ersin Başkan'ın cezai ehliyetinin tam olup olmadığına ilişkin Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınması için kolluk birimine yazı yazılmasına hükmetti. Sanık Başkan'ın bulunamaması halinde yakalama emri düzenlenmesine karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 18 sayfalık iddianamede, Hrant Dink Vakfı yöneticileri ile avukat Fethiye Çetin'in arasında bulunduğu 9 müşteki yer alıyor. İddianamede, ilk tehdit olayıyla ilgili Konya'da yakalanarak İstanbul'a getirilen ve tutuklanan Hüseyin Ateş hakkında 27-28 Mayıs'ta e-posta göndererek ve 23 Mayıs'ta Hrant Dink Foundation'ın Instagram hesabına yorum yaparak üç ayrı tehdit eylemini gerçekleştirdiği kaydedilirken, "zincirleme şekilde imzasız mektupla veya özel işaretlerle tehdit" suçundan 7,5 yıldan 26 yıl 3 aya kadar hapsi talep edildi. İkinci tehdit olayını gerçekleştiren şüpheli Ersin Başkan'ın Hrant Dink Vakfı'nın e-posta adresine 30 Mayıs tarihinde tehdit mesajı yolladığının anlatıldığı iddianamede, "imzasız mektupla veya özel işaretlerle tehdit" suçundan 2,5 yıldan 8 yıl 9 aya kadar hapsi istendi.

(İHA)

Hrant Dink Vakfı'na tehdit davası
Hrant Dink Vakfı'na tehdit davası
Hrant Dink Vakfı'na tehdit davası

Kaynak: İHA

Son Dakika 3. Sayfa Hrant Dink Vakfı'na tehdit davası - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Dünyaca ünlü lojistik firması FedEx'teki kanlı gecenin faili 19 yaşındaki eski çalışan çıktı Dünyaca ünlü lojistik firması FedEx'teki kanlı gecenin faili 19 yaşındaki eski çalışan çıktı Çukur'a bomba transfer! Çağla Özavcı, final öncesi kadroya dahil oldu Çukur'a bomba transfer! Çağla Özavcı, final öncesi kadroya dahil oldu Deniz Çoban: Beşiktaş'ın golünden önce net bir faul var Deniz Çoban: Beşiktaş'ın golünden önce net bir faul var Hollywood yıldızı Brad Pitt, tekerlekli sandalye ile görüntülendi Hollywood yıldızı Brad Pitt, tekerlekli sandalye ile görüntülendi Şantaj kurbanı olan genç kız, 9 kişi tarafından defalarca birlikteliğe zorlandı Şantaj kurbanı olan genç kız, 9 kişi tarafından defalarca birlikteliğe zorlandı Tabutun direği elinde kalan Fatih Terim ne yapacağını şaşırdı! İşte o anlar Tabutun direği elinde kalan Fatih Terim ne yapacağını şaşırdı! İşte o anlar Rusya Devlet Başkanı Putin'in 2020 geliri açıklandı Rusya Devlet Başkanı Putin'in 2020 geliri açıklandı Tacizci patronunu paspas sapıyla dövdü! O anlar kameralara böyle yansıdı Tacizci patronunu paspas sapıyla dövdü! O anlar kameralara böyle yansıdı