Son Dakika Haberleri: İlk Milli İnsansız Savaş Uçağı Uçan Balık'ın Görüntüleri Ortaya Çıktı

İlk Milli İnsansız Savaş Uçağı Uçan Balık'ın Görüntüleri Ortaya Çıktı

24 gün önce

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, ilk milli insansız savaş uçağı Uçan Balık'ın kanatları takılmış görüntüsünü sosyal medya hesabından paylaştı.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, geçtiğimiz günlerde kanatsız haliyle kameralara yansıyan Taarruz İnsansız Hava Aracı Akıncı'nın kanatları takılmış görüntüsünü paylaştı.

BAYRAKTAR, DAHA ÖNCE KANATSIZ GÖRSELLERİ PAYLAŞMIŞTI

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, milli İHA'lar ve Ar-Ge çalışmalarına dair açıklama yapmış, "Uçan balık" olarak nitelendirilen Akıncı Taarruz İnsansız Hava Aracı'nın kanatsız görsellerini paylaşmıştı.

İlk milli insansız savaş uçağı Uçan Balık'ın kanatları takıldı. Projeye ilişkin yeni görüntüyü Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından paylaştı.

"UÇAN BALUK'UN KANATLARI TAKILDI, ÜRETİM HATTINDA İLERLİYOR"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Akıncı Taarruz İnsansız Hava Aracı önünde çekildikleri fotoğrafı yayınladı. "Uçan Baluk'un kanatları takıldı, üretim hattında ilerliyor" ifadesini kullandı.

FARKLI MÜHİMMATLARLA GÖREV YAPABİLECEK

Baykar tarafından geliştirilen AKINCI, savunma sanayisinde elektronik sistemler, radarlar, akıllı mühimmatlar, türbin motorları gibi bir dizi alanda faaliyet gösteren yerli şirketlerin en ileri ürün ve kabiliyetlerini bünyesinde barındıracak.

Platform, 4,5 ton kalkış ağırlığına, 20 metre kanat açıklığına sahip olacak. Çift türbin motorlu tahrikle görev yapacak AKINCI, 900 kilogram harici, 450 kilogram dahili faydalı yük taşıyabilecek. Platform, milli uydular üzerinden kontrol edilebilecek.

AKINCI'da Milli Görüş Hattı ve Uydu Haberleşme Sistemi, Milli Elektronik Destek Podu, Milli AESA (Çok Amaçlı Hava Radarı, Sentetik Açıklıklı Radar, Meteoroloji Radarı) Radarı gibi donanımlar olacak.

AKINCI, başta yerli mühimmatlar olmak üzere çeşitli mühimmat konfigürasyonlarıyla görev yapabilecek.

Araç, MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombayla donatılabilecek.

Öngörülen mühimmat konfigürasyonları kapsamında AKINCI aynı anda 2 adet KGK-MK-82, 2 adet Teber-82, 2 adet MAM-L taşıyabilecek.

Görev gereklerine göre 2 adet KGK-MK-82, 2 adet Teber-81, 8 adet MAM-C'yle donatılabilecek AKINCI, ayrıca başka bir konfigürasyonda aynı anda 2'şer adet Teber-81, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ilk milli hava füzelerinden Gökdoğan ile görev yapabilecek.

Baykar, bunların dışında da bir dizi mühimmat konfigürasyonu üzerinde duruyor.

İNSANSIZ SAVAŞ UÇAĞINA GİDEN SON AŞAMA

Akıncı, insansız savaş uçağına giden bir önceki aşama olarak görülüyor. Projenin başarıyla gerçekleşmesi halinde yeni model insansız savaş uçağına geçiş hızlanacak.
Münbiçli Aşiretler, Türkiye'ye Destek Mesajı Verdi Karayılan'la Çektirdiği Fotoğrafla Tanınan Şarkıcıya 6 Yıl Hapis

Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin: 'Yeşil' Kod Adlı Mahmut Yıldırım Yaşıyor