İmamoğlu'ndan İbb Meclisi'ne 'İski' Çağrısı: "İski Bütçemizin Yüzde 60-65'i Elektrik Parası Oldu. - Son Dakika

İmamoğlu'ndan İbb Meclisi'ne 'İski' Çağrısı: "İski Bütçemizin Yüzde 60-65'i Elektrik Parası Oldu.

24.11.2022 01:23

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ'nin Kartal, Maltepe, Tuzla ve Pendik ilçelerinde yıllardır sağanak sonrası yaşanan su baskınlarını önlemek için başlattığı 641 milyon liralık altyapı çalışmasını yerinde inceledi. İmamoğlu, bu sırada kendisine ilgi gösteren mahalle sakinlerine, bir iş makinasının paletlerinin üzerine çıkarak seslendi. İmamoğlu, “Şu an İSKİ bütçemizin yüzde 60-65’i elektrik parası oldu. Daha önce yüzde 15-20’ydi. Bir de bu yatırımlar var. O bakımdan hassasiyet istiyoruz. İSKİ konusunda samimiyet istiyoruz. İSKİ konusunda, 2023’ü iyi planlamak istiyoruz. Lütfen İBB Meclisi’nde grubu olan siyasi partiler; yarın suyumuzu hep beraber temiz akıtalım, kesintisiz akıtalım. Kirli suyumuzu ya da kirli atık suyumuzu da hep beraber iyi temizleyelim. ‘Sıfır atık İstanbul’ hedefine, 2030’a; 2050’ye de ‘Dünyanın en temiz şehri İstanbul’ hedefimize hep birlikte yürüyelim” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ'nin Kartal, Maltepe, Tuzla ve Pendik ilçelerinde yıllardır sağanak sonrası yaşanan su baskınlarını önlemek için başlattığı 641 milyon liralık altyapı çalışmasını yerinde inceledi. İmamoğlu, bu sırada kendisine ilgi gösteren mahalle sakinlerine, bir iş makinasının paletlerinin üzerine çıkarak seslendi. İmamoğlu, "Şu an İSKİ bütçemizin yüzde 60-65'i elektrik parası oldu. Daha önce yüzde 15-20'ydi. Bir de bu yatırımlar var. O bakımdan hassasiyet istiyoruz. İSKİ konusunda samimiyet istiyoruz. İSKİ konusunda, 2023'ü iyi planlamak istiyoruz. Lütfen İBB Meclisi'nde grubu olan siyasi partiler; yarın suyumuzu hep beraber temiz akıtalım, kesintisiz akıtalım. Kirli suyumuzu ya da kirli atık suyumuzu da hep beraber iyi temizleyelim. 'Sıfır atık İstanbul' hedefine, 2030'a; 2050'ye de 'Dünyanın en temiz şehri İstanbul' hedefimize hep birlikte yürüyelim" dedi.

İBB kuruluşu İSKİ; Kartal, Maltepe, Tuzla ve Pendik ilçelerinde sağanak sonrasında yaşanan su baskınlarını sonlandıracak atık su, yağmur suyu ve dere ıslahı yatırımlarını başlattı. Kartal Uğur Mumcu Mahallesi'nde başlatılan çalışmaları, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ile birlikte yerinde inceleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa'dan projeyle ilgili bilgi aldı. İnceleme gezisine Kartal halkı da yoğun ilgi gösterdi. İmamoğlu, projeyle ilgili değerlendirme konuşmasını, çalışmalarda görev alacak bir iş makinasının paletleri üzerine çıkarak yaptı:

"İKİSİ AK PARTİLİ, İKİSİ CHP'Lİ BELEDİYE; BİZDE AYRIM YOK: Uğur Mumcu'nun ismine bile hizmet etmek büyük bir onur ve gururdur. Kartal ve yakınındaki ilçelerin, altyapı yetersizlikleri nedeniyle yağan her yağmurda çağdışı görüntülere sahne oluyordu. Yağmurda, pis suyla insanların yürür halde olması sokakta, caddede bu çağda, bize yakışmaz. İstanbul'a hiç yakışmaz. Onun için yoğun bir yatırım yapıyoruz. Yapmaya devam edeceğiz. İSKİ'nin bölgedeki yatırımları Kartal, Maltepe, Pendik ve Tuzla ilçelerini kapsıyor. Bakın A, B, C, D partisi yok. Hangi ilçenin neye ihtiyacı var; her birine eşit mesafede koşan bir belediyeyiz. O bakımdan, hiç vazgeçmeyeceğiz, geri durmayacağız. İkisi AK Partili belediye, ikisi CHP'li belediye. Bizde ayrım yok. Biz, vatandaşımızı o kadar eşit bakıyoruz ki inanın Allah kalbimizi biliyor. Bu sadece hizmette değil. Şurada belki de o eşitliğe, en çok bize oy veren vatandaşımız sevinir. 'Aferin' der. 'Biz onun için sana oy verdik' der. Biz, iki vatandaşımıza baktığımızda, hangi partiye oy vermiş, kimin partisine üyeymiş vesaire vallahi bakmayız, billahi bakmayız. Çünkü, biz diyoruz ki gerçekten bu şehrin adaletle, eşitlikle beraber yönetildiğinde, çözülmeyecek sorunu yok, yapılmayacak işi yok. Yeter ki öncelikli olsun. Bu bağlamda buradayız.

SUYUN PARTİSİ VE SİYASETİ OLMAZ: İSKİ siyaset üstü bir kurum. Suyumuzu akıtıyor, suyumuzu. Bebeğimiz doğduğunda, yıkandığı suyu akıtıyor. Abdest aldığımız suyu akıtıyor. Temizlendiğimiz suyu akıtıyor. Yemeğimizi pişirdiğimiz suyu akıtıyor. Suyun partisi olmaz. Suyun siyaseti hiç olmaz. Sadece suyumuzu akıtmıyor, akan suyumuz kirlendikten sonra, kirletildikten sonra o suyu alıyor, ayrıştırıyor. Bakın; ayrıştırılmamış, 20-30 altyapıya dokunulmamış o altyapıyı yapıyoruz. Bir tek biz yapmadık. Geçmişte de yapıldı. Gelecek zamanda da yapılacak. Ama şu altyapı işini artık millete, 'Yapıyoruz' diye göstermememiz lazım. Şu, çağ dışı bir görüntüdür. Bugüne kalmamalıydı. Ama hep birlikte çözeceğiz. Fakat İSKİ'yi siyaset üstü tutalım. Yarın Genel Kurul'u var. Diyorlar ki, 'Allah'ın suyu'. Tabii ki Allah'ın suyu. Tabii ki doğanın bize bahşettiği, Yaradan'ın bize bahşettiği su. Ama suyun bir yolculuğu var. 250 kilometre, Melen'den. Yani bizim şu an İSKİ bütçemizin yüzde 60-65'i elektrik parası oldu. Daha önceden yüzde 15-20'ydi. Sizden aldığımız 100 liranın, 65 lirasını elektrik kurumuna ödüyoruz. Dolayısıyla bir de bu yatırımlar var. O bakımdan hassasiyet istiyoruz. İSKİ konusunda samimiyet istiyoruz. İSKİ konusunda, 2023'ü iyi planlamak istiyoruz. Lütfen İBB Meclisi'nde grubu olan siyasi partiler; yarın suyumuzu hep beraber temiz akıtalım, kesintisiz akıtalım. Kirli suyumuzu ya da kirli atık suyumuzu da hep beraber iyi temizleyelim. 'Sıfır atık İstanbul' hedefine, 2030'a; 2050'ye de 'Dünyanın en temiz şehri İstanbul' hedefimize hep birlikte yürüyelim."

YÜKSEL: BU ÇALIŞMALAR BÜYÜKŞEHİR MARİFETİYLE İLK DEFA OLUYOR

Geçmişte yaşanan su baskınlarından Kartal ve mahallelerinin olumsuz anlamda etkilendiğini hatırlatan Kartal Belediye Başkanı Yüksel de şöyle konuştu:

"25 yıllık altyapı sorununu Kartal merkezde çözdükten sonra, yine mahallelerimizde 25 yıldır devam eden altyapı sorunlarını çözmek için entegre çalışmalarımız olacak demiştik. Bu devam eden çalışmaların, bugün bilgilendirme sunumundayız. Sadece Uğur Mumcu'da da değiliz. Şu an aynı zamanda Cumhuriyet Mahallemizde, aynı zamanda Hürriyet Mahallemizde hem yağmur suyu kanalı çalışmalarımız hem atık suyu çalışmalarımız devam ediyor. Sel manzaralarını ortadan kaldırırken, geçtiğimiz yıllarda da Marmara Denizi'nde bir müsilajla karşılaştık, hatırlarsınız. Bu, kendi kendine doğan bir şey değildi. Dolayısıyla sadece Kartal'da değil, İstanbul'un her noktasında maalesef atık su, yağmur suyuyla beraber denize dökülüyordu ve denizi kirletmeye devam ediyorduk. Bu çalışmalar, Büyükşehir marifetiyle ilk defa oluyor. Entegre bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. ve uzunca bir süre de bu çalışmalar devam edecek. Kolay bir iş değil. Çok zahmetli bir iş. Bazen sizi yoruyoruz. Ama ilk defa görüyorsunuz bu çalışmaları. Yerin altındaki çalışma çok zahmetlidir, çok uzundur. Bazen de unutulur çalışma bittikten sonra. Ama o sel manzaralarından kurtulmak, size bu konforu yaşatmak bizlerin görevi. Ben, bütün Kartal halkı adına, bu çalışmaların talimatını veren, emeği geçen ve yerinde de inceleyip sıkı sıkı takibini yapan Büyükşehir Belediye Başkanım Ekrem İmamoğlu'na sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum."

BAŞA: AMACIMIZ, MARMARA DENİZİ'NE KONTROLSÜZ ŞEKİLDE GİDEN ATIK SU TEHDİDİNİ ORTADAN KALDIRMAK

Pandemi döneminde, sokağa çıkma yasaklarını fırsata çevirerek kentin alt yapısına yönelik önemli yatırımlar yaptıklarına dikkat çeken İSKİ Genel Müdürü Dr. Başa; Kartal, Maltepe, Pendik ve Tuzla özelinde yaptıkları çalışmalardan örnekler verdi. Başa, daha sonra şunları söyledi:

"Bu projemiz kapsamında, Asya Bölgesi 12. Kısım Müteferrik Atık Su Yağmur Suyu Kanal Dere Islah İşi" kapsamında da dört ilçemizde çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda; 3,5 kilometre dere ıslahı, 48 kilometre yeni atık su hattı ve 40 kilometre civarında da yağmur suyu inşaatını gerçekleştireceğiz. Dört ilçemizde yapacağımız çalışmalarla, öncelikle birleşik sistem çalışan atık su ve yağmur suyu hatlarını ayrıştırmış olacağız. Böylece amacımız, Marmara Denizi'ne kontrolsüz bir şekilde giden atık su tehdidini ortadan kaldırmak. Yine bölgede lokal olarak yaşanan kronik su baskınlarının önüne geçmiş olacağız. ve ekonomik ömrünü tamamlamış atık su hatlarımızı yenileyerek, Asya bölgemizdeki altyapımızı da modernize etmiş olacağız. Projemizin toplam değeri, 641 milyon liradır. İSKİ olarak, yatırımcı kimliğimizi ön planda tutmaya devam ediyoruz. Yarın da Genel Kurulumuz var. Aşağı yukarı, kabaca 11 milyara yakın bir yatırım bütçesini de Meclis'imizin takdirine sunacağız. İSKİ olarak çalışmaya devam ediyoruz."

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500
İstanbul'da scooter tartışması büyüyor! Üç firma İstanbul'dan çekildi! İstanbul'da scooter tartışması büyüyor! Üç firma İstanbul'dan çekildi! İstanbul'da Taksilerde 'Akıllı Tepe Lambası' Uygulamasına Geçilecek İstanbul'da Taksilerde 'Akıllı Tepe Lambası' Uygulamasına Geçilecek Barajlarda sular çekildi, atıklar gün yüzüne çıktı Barajlarda sular çekildi, atıklar gün yüzüne çıktı

Son Dakika Güncel İmamoğlu'ndan İbb Meclisi'ne 'İski' Çağrısı: 'İski Bütçemizin Yüzde 60-65'i Elektrik Parası Oldu. - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement