İngiliz Gazetesinden Korku Senaryosu: Savaş Dağlardan Şehirlere İniyor - Son Dakika
Güncel

İngiliz Gazetesinden Korku Senaryosu: Savaş Dağlardan Şehirlere İniyor

Ankara'da düzenlenen saldırı ile ilgili bir analize yer veren Financial Times gazetesi, "Bu, PKK'nın Türk devletinin kalbinde savaş ilan ettiğine yönelik bir mesajdır" ifadelerine yer verdi.

15.03.2016 08:51  Güncelleme: 09:07
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İngiliz Financial Times gazetesi Ankara'da önceki gün düzenlenen saldırı ile ilgili değerlendirmesinde Türkiye'nin birçok cephede düşmanlarla karşı karşıya olduğunu, ülkede güvenliğe yönelik tehditlerin hızla arttığını yazdı.

SICAK AYLARDA ARTIYOR

Financial Times'ın dünya haberleri sayfasındaki haber-analiz, gazetenin İstanbul'daki Türkiye muhabiri Mehul Srivastava'nın imzasını taşıyor. Haberin başlığı, "Türkiye'de savaş, dağlardan şehirlere iniyor". Financial Times, Türkiye'nin PKK ile 30 yıldan uzun süredir devam eden savaşının geçmişte genelde sıcak aylarda şiddetlendiği ve ülkenin doğusundaki dağlarda yoğunlaştığı tespitinde bulunuyor.

BAZI ŞEYLER DEĞİŞİYOR!

Gazeteye göre, Ankara'daki son saldırı ise Türkiye'de bu alanda bazı şeylerin değiştiğinin son işareti. Financial Times'a konuşan İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Fuat Keyman, şu yorumu yapmış: "Bu, PKK'nın Türk devletinin kalbinde savaş ilan ettiğine yönelik bir mesajdır. Savaşı, şehirlerde görülecek yeni bir düzeye taşıyorlar. Bu, dağlardaki eski savaşlardan farklı bir durum." Financial Times, Ankara saldırısını üstlenen olmadığını, PKK'nın başkentte yine geçen ay düzenlenen saldırıyı üstlenmediğini de hatırlatıyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ise DNA analizlerine dayanarak son saldırının PKK tarafından düzenlendiğinden "neredeyse emin olduğunu" söylediğini de belirtmiş gazete.

ESAD, IŞİD VE PKK

'Daha çok cephede daha fazla düşman' Financial Times, Türkiye'nin son dönemde daha çok cephede daha fazla düşmanla karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Bu düşmanları; Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, IŞİD ve PKK olarak sıralıyor.

Gazeteye konuşan Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Profesör Akın Ünver de şu tespitlerde bulunmuş: "Normalde Türkler ve Kürtler durumun ne kadar kötü olduğunu ölçmek için kendilerine 90'lara dönüp dönmediklerini sorar...Ancak o dönemde kiminle savaştığımızı biliyorduk. Şimdi ise bir saldırı düzenlendiğinde, 15-20 grubu hesaba katmak durumundayız."


PKK'nın Kürt gençler arasındaki popülaritesinin yüksek olduğunu belirtiyor Financial Times. Güneydoğu'da halkın PKK ile Türk devleti arasında kalmaktan rahatsız olduğunu da ekleyerek..

Fuat Keyman'a göre, PKK gibi örgütler yeni koşullara devletten çok daha hızlı uyum sağlayabiliyor. Daha önce ulusal bir sorun olan Kürt Sorunu da artık çok ciddi bir bölgesel ve küresel soruna dönüşmüş durumda.

ÇAĞAPTAY: TÜRKİYE AĞIR ÇEKİM FELAKETE YÜRÜYOR

Financial Times'taki haber-analiz, şu satırlarla noktalanmış: "Tehditler arttıkça Türkiye'nin istihbarat kaynakları; Suriye'deki savaşı, PKK'nın faaliyetlerini, PYD'nin başarılarını ve IŞİD tehdidini izlemek arasında bölünmüş durumda. Örneğin Türk hükümetine gerek Ekim ayında 100'den fazla kişinin öldüğü saldırı, gerekse de son saldırı öncesi bazı uyarılar geldi. Ancak uyarılar, saldırıları önlemeye yetmedi.

"Washington Üniversitesi'nden Soner Çağaptay 'Türkiye bir değil, iki değil, dört düşmanla savaşmaya zorlandı. Bu da bana, ülke ağır çekim felakete yürüyor izlenimi veriyor' diyor." (BBCTürkçe)

İngiliz Gazetesinden Korku Senaryosu: Savaş Dağlardan Şehirlere İniyor

Son Dakika Güncel İngiliz Gazetesinden Korku Senaryosu: Savaş Dağlardan Şehirlere İniyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (13)

 • aaaa: dağda daha bir şey yapamazlar artık acemi askerler yok dağlarda 12 34 Yanıtla
 • sevda: savaşdan kimse kazanmaz.insan gibi massaya oturup anlaşin.birakin şu yabani davranişlari 13 6 Yanıtla
 • Adalet: Ya kardes gibi yasayacaz yada hep beraber yok olacaz.yeter bu akp bizi boluyor.uyanin 9 6 Yanıtla
 • ccc wc: Pkk vuri vallag kacmayin kupeli mhp alpli teröristleri 7 5 Yanıtla
 • Yazar1: Nato niye yardim etmior, bizi hep yalniz birakiyor 2 6 Yanıtla
 • .: bunlar yahudi medya, senaryolarını sıralamışlar! bu yazdıkları onların istediği şeyler!.. 4 4 Yanıtla
 • .: bunlar habercilik adı altında pkk propagandası yapıyor! yapılan terörü değişik gösterme peşinde.. 5 2 Yanıtla
 • yolcu: Ak partinin kıymetini bilelim en fazla CHP pkk hdp ve bunların yandaşları ak partiden rahatsızlar her halde türkiyeye huzuru getirecek olanlar bu pkk ve yandaşları değil. 1 5 Yanıtla
 • ahmet arslan: zaten siz amerikalilar ve ingilizler isidi yaratmadiniz mi pkk ya ve kollarina silah vermediniz mi siz kendinize bakin türkiyeye nasihat vermeyi birakin birgün herkes yaptiginin hesabini verecek biz devletimizi ölüm pahasina bile olsa desteklemekten vazgecmiyecegiz türk kürt kardestir bunu unutmayin 3 1 Yanıtla
 • GSGSGS: CUMHURİYET GAZETESİNİN OTOPARKI NE İŞ ARKADAŞLAR.... 1 2 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement