İran'da "Mahsa Emini protestoları" devam etti - Son Dakika
İran'da "Mahsa Emini protestoları" devam etti

İran'da "Mahsa Emini protestoları" devam etti

06.11.2022 01:23

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Emini'nin gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi üzerine başlayan gösteriler yapılan çağrılar üzerine bugün de bazı kent ve üniversitelerde sürdü.

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Emini'nin gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi üzerine başlayan gösteriler yapılan çağrılar üzerine bugün de bazı kent ve üniversitelerde sürdü.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülere göre, Tahran'da bulunan Emir Kebir Üniversitesi öğrencileri, arkadaşlarının tutuklanmasını protesto etmek için bir araya gelirken, üniversite güvenliği öğrencilere müdahalede bulunarak oturma eylemini engellemeye çalıştı.

Başkentteki Allame Tebatebayi Üniversitesi öğrencileri üniversitenin öğrencilere yönelik "baskısını" protesto etmek için oturma eylemi yaparken, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrencileri de gözaltılar, arkadaşlarına yönelik üniversiteye giriş yasağı ile okuldan uzaklaştırmaları protesto amacıyla gösteri düzenledi.

Babul Noşirevani Üniversitesi öğrencileri 2 arkadaşlarının tutukluluk halinin devam etmesini ve 17 öğrenciye disiplin cezası verilmesini protesto etti.

Kerec Harezmi Üniversitesi öğrencileri "Yozlaşmış bir sistem istemiyoruz" sloganı ile yürüyüş yaparken, Gilan, Tahran Azad, Meşhed Tıp Bilimleri, İsfahan Sanat ve Şerif Teknoloji üniversitelerinde de öğrenciler çeşitli protestolar düzenledi.

Kürdistan eyaletinin yönetim merkezi Senendec kentinde, gösterilerde hayatını kaybeden Mümin Zendkerimi'nin mezarı başında yapılan anma törenine katılanlar yönetim karşıtı slogan atarak protesto gösterisi yaptı.

Sakkız kentinde ise esnaf protestolara destek vermek için greve giderek bir günlük kepenk kapattı.

İran'daki gösteriler

Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Emini'nin 17 Eylül'de memleketi Sakkız kentindeki cenaze töreni sonrasında başlayan gösteriler, ülkenin birçok kentine yayılmıştı.

Gösterilerdeki can kaybına ilişkin resmi makamlardan net bilgi paylaşılmazken, Norveç merkezli İran İnsan Hakları Kurumu (IHR), Emini'nin ölümü sonrasında başlayan gösterilerde emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 253'e yükseldiğini açıkladı.

Gösterilerde çıkan olaylarda 30'dan fazla emniyet görevlisinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel İran'da 'Mahsa Emini protestoları' devam etti - Son Dakika


Advertisement