Son Dakika Haberleri: İran'da 30 Yogacı Gözaltına Alındı
BBC

İran'da 30 Yogacı Gözaltına Alındı

30 gün önce

İran'da yoga eğitimine katılan 30 kişi polisin düzenlediği baskın sonrasında gözaltına alındı.

İran'da 30 Yogacı Gözaltına Alındı, System.String[]

İran'da bir evde özel bir yoga eğitimine katılan 30 kişi ve yoga dersinin eğitmeni gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler yakışıksız kıyafetler giymek ve yakışıksız hareketler sergilemekle suçlanıyor. İran'da kadın ve erkeklerin birlikte spor yapması yasak.

Tasnim Haber Ajansı'na göre ülkenin kuzeyindeki Gorgan şehrinde bir evde, kadın ve erkeklerin birlikte katıldığı yoga dersinde 30 kişi ve eğitmen gözaltına alındı. Şehirdeki adalet bakanlığı yetkilisi Mesud Süleymani, eğitmenin yoga dersi için lisansının bulunmadığını ve etkinliğin duyurusunu Instagram hesabından yaptığını söyledi:

"ETKİNLİĞE KATILANLAR UYGUN OLMAYAN KIYAFETLER GİYİYORDU VE YAKIŞIKSIZ HAREKETLER SERGİLİYORDU"

Gülistan Bölgesi'nin başkenti Gorgan'da İslam Devrimi Mahkemesi şef yardımcısı olan Süleymani, gözaltına alınan kişilerin ne giydiği ya da "nasıl davranışlar sergilediği" konusunda detaylı bilgi vermedi. Güvenlik güçlerinin, yoga eğitiminin verildiği evi bir süredir takip ettiği, bunun üzerine operasyon yapıldığını söyledi.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI

Genç Gazeteciler Kulübü'nün de haberleştirdiği olay, sosyal medyada kısa sürede en çok tartışılan konular arasına girdi.

Sosyal medya kullanıcılarından biri "Şeriat'a göre 'yoga' kelimesinin bile sorunlu olduğunu düşünüyorlar" yazdı.

Başka bir kullanıcı, "Yogayı bile zararlı bulan bir kuruluşun varlığının sona ermesi için USS Abraham Lincoln savaş gemisine ihtiyacı yok" yazdı.

ABD, çok kısa bir zaman önce savaş gemilerini bölgeye göndermişti.

Bazıları da gitmeyi planladıkları yoga eğitimlerini iptal ettiğini sosyal medya üzerinden duyurdu:

"Sanırım yetkililer bu ülkede tam olarak ne yapmaya iznimiz olduğunu bize açıklamalı."

İRAN'DA "VÜCUT SALLAMA EĞİTİMLERİ" YASAK

2017'de de İran spor yetkilileri zumbayı ve "uyum içinde yapılan hareketlerle vücut sallama eğitimlerini" yasaklamıştı. O dönem İran'daki 'Herkes için Spor Federasyonu' Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bir mektup yazarak, zumba dahil bu tip etkinliklerin "İslam ideolojisiyle uyuşmadığı" gerekçesiyle yasaklanmasını talep etmişti.

Son birkaç yıldır İranlılar, yoga yapmak için bir araya geliyor ve sosyal medyada da reklamını yapıyor. Ancak "İslama uygun olmayan kıyafetlerle" gizli saklı yapılan bu toplanmalar, hoş karşılanmıyor.

Süleymani, operasyonla ilgili açıklama yaparken sosyal medyada bu tip paylaşımların ve etkinliklerin yeterince denetlenmemesini eleştirdi.

İran'da Twitter yasak. Instagram paylaşımları ise, gittikçe artan oranda İranlı yetkililer tarafından denetleniyor. Bu hafta, üç sokak müzisyeninin sosyal medya hesaplarına "suç unsuru barındıran içerik" sebebiyle el konuldu.

Instagram hesabı kamuya kapatılan şarkıcı Negar Muazzam hakkında da, İsfahan Bölgesi'nde bir grup turist için gösteri düzenlediği gerekçesiyle soruşturma açıldı.

BBC
Haber Yayın Tarihi : 25.05.2019 11:03 Özge Ulusoy, İstanbul seçiminin ardından yaptığı paylaşımla çok konuşuldu! İmamoğlu'na "Oğlum" diye hitap eden Erkan Tan, Ordu Valisini göreve çağırdı: İstanbul Valiliği'ne tayin edilsin Son dakika! AK Parti'den sporda şiddet ve düzensizlikle ilgili yeni kanun teklifi