Son Dakika Haberleri: İran Açık Açık Söyledi: ABD'nin Devrim Muhafızlarını Terör Listesine Alması Savaş İlanıdır

İran Açık Açık Söyledi: ABD'nin Devrim Muhafızlarını Terör Listesine Alması Savaş İlanıdır

8 gün önce

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İran Devrim Muhafızlarının ABD tarafından terör listesine alınmasının, ülkesine karşı savaş ilanı anlamına geleceğini söyledi.

İran  Devrim Muhafızları'nın  ABD tarafından terör listesine alınması ihtimali  İran ile  ABD arasındaki gerilimi yükseltti.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı  Ali Ekber Salihi,  İngiltere'nin başkenti  Londra'daki temasları sırasında yabancı basın mensuplarının gündemdeki  ABD'nin nükleer anlaşma hakkındaki siyaseti ve  İran  Devrim Muhafızları'nın terör listesine alınma ihtimali konusundaki sorularını cevapladı.

"DEVRİM MUHAFIZLARINI TERÖR LİSTESİNE ALMAK SAVAŞ İLANIDIR"

Salihi, DMO'nun  ABD Başkanı  Donald Trump hükümeti tarafından terör listesine alınmasının "ABD'nin  İran halkına yönelik düşmanca tavrı"nın bir eseri olacağını söyleyerek, "Her ülkenin ordusu ve silahlı kuvvetleri, o ülkenin emniyet ve güvenliğinin güvencesidir. Dolayısıyla, bu yönde alınacak bir kararı, savaş ilanı olarak sayarız." ifadelerini kullandı.

ABD ANLAŞMAYI İHLAL EDERSE SONUÇLARINA KATLANIR"

ABD'nin, nükleer anlaşmayı "ihlal etmesi" durumunda uluslararası arenada doğuracak sonuçlarına da katlanması gerektiğini belirten Salihi, "İran,  ABD'nin bu konuda sergileyeceği tavrına uygun kararlar alacaktır." dedi.

TRUMP, YARIN KARARINI AÇIKLAYACAK

Trump'ın yarın,  ABD'nin, nükleer anlaşmaya bağlı kalıp kalmayacağı konusunda kararını açıklaması bekleniyor.

Nükleer anlaşma,  İran ile P5+1 ülkeleri (ABD,  İngiltere,  Çin,  Fransa,  Rusya ve  Almanya +  AB) arasında 14 Temmuz 2015 tarihinde  Avusturya'nın başkenti  Viyana'da imzalanmıştı.


Peşmerge ile Irak Güçleri Arasındaki Şiddetli Çatışmalarda Gazeteciler Zor Anlar Yaşadı İngiltere Takımlarından Chorley FC, Twitter Hesabından Kaleci İlanı Verdi
ABD, Yaptırımları İhlal Eden Türk Bankalarına Ceza Kesecek Operasyonun Perde Arkası! Kasım Süleymani Kürt Liderleri Uyarmış: Ya Terk Edin Ya da Saldıracağız