İslami Stk'lardan Cizre ve Silopi'deki Saldırılara Kınama - Son Dakika

İslami Stk'lardan Cizre ve Silopi'deki Saldırılara Kınama

21.09.2013 11:44
İslami Stk'lardan Cizre ve Silopi'deki Saldırılara Kınama, System.String[]

Şırnak'ın Cizre ilçesinde bir grup Sivil Topluk Kuruluşu (STK) temsilcisi, Savaş Topal'ın evine ve arabasına bombalı saldırı ile Silopi'de Hür Dava Partisi'ne (Hüda-Par) yapılan saldırıyı kınadı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde bir grup Sivil Topluk Kuruluşu (STK) temsilcisi, Savaş Topal'ın evine ve arabasına bombalı saldırı ile Silopi'de Hür Dava Partisi'ne (Hüda-Par) yapılan saldırıyı kınadı.

Cizre'de Mustazaflar Cemiyeti, Cami Derneği, Şeyh Esat Cami Derneği, Cizre Nuh Gıda Bankası Muhtaçlarla Dayanışma Derneği ve Nur Eğitim Derneği'nin aralarında bulunduğu STK'lar, düzenledikleri basın açıklaması ile Cizre'de Savaş Topal'ın evine ve arabasına bombalı saldırı ile Silopi'de Hüda-Par'a yapılan molotoflu saldırıyı kınadı. Cizre Mustazaflar Cemiyeti konferans salonunda düzenlenen basın açıklamasında STK temsilcileri adına Mustazaflar Cemiyeti üyesi Kerem Değer okudu. Kendilerini YDG-H diye tanımlayan İslam düşmanı çete bozuntularının yaptığı saldırıda atılan el yapımı bombayla çocuk, yaşlı, kadın demeden Savaş Topal ve ailesinin canına kast edildiğini belirten Değer, saldırıların tek hedefinin İslam olduğunu savundu. Değer, "Rojava'da farklı gruplar arasında yaşanan çatışmaları ve ölümleri, bütün medya organları, sözde demokratları ve Kürtlerin demokratik hakları peşinde oldukları dillendirenler, İslam ve Müslümanlar aleyhine kara propagandaya çevirdiler. Bu iftira kampanyasını Kürdistan'da İslami ve insani çalışmalarıyla bilinen mütedeyyin kesimleri alenen hedef göstererek Müslüman Kürt toplumunun İslami ve insani değerlerinden uzaklaştırmak gayesi açıkça bilinmektedir. İmralı istirahatgahındaki örgütün başına dikta edilmiş Apo'nun ahkamlarını hayata pratize etmekle mükellef olan BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş'ın Gündem gazetesine verdiği son mülakatta Abdullah Öcalan'ın mücadelemizin önünde en büyük riskin İslam olduğunu açık bir dille söylemişti. Açıkça anlaşılıyor ki İslam düşmanlığının startını birileri onların eliyle vermiştir. Gezi Parkı'nın, Kemalist havarilerinin Diyarbakır'a gelmesi yıllardır batıdaki şamanist ve doğudaki komünistlerin İslam düşmanlığında birleşmesinin açık göstergesidir. İslami kimliğiyle bilinen Savaş Topal'ın evine ve aracına yapılan bombalı ve molotoflu saldırıdan yaklaşık 2 saat önce Silopi Hüda-Par ilçe teşkilatı binasına da çok sayıda molotof ve el yapımı bomba atılarak aynı çetelerce saldırı yapıldı. Saldırıda teşkilat binasında maddi hasar meydana gelmiştir. Olaydan bir hafta önce Hüda-Par ilçe teşkilatının bulunduğu adresteki esnaf ve bina sahibine bilinen çevre tarafından tehdit edildiği ve "Bunları buradan çıkartın" dedi. İslami camia olarak Suriye Kürdistan'ında alan hakimiyeti yüzünden çıkan çatışmalarda taraf olmadıklarını açıklayan Değer, "PKK ve fesat çevrelerin ortalıkta dolaştırdığı yaygaralar sonucu çetelerce yapılan saldırılarla İslami camia kargaşaya çekilmek istenmektedir. Bugüne kadar İslam düşmanlığı kimseye fayda vermemiştir. Herkes aklını başına almaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Cizre'de 18 Eylül 2013 tarihinde Dicle Mahallesi'nde Savaş Topal'ın evine ve arabasına kimliği belirsiz kişiler tarafından bombalı ve molotoflu saldırıda bulunulmuş aynı gece Silopi'de de Hür-Dava ilçe partisine de molotof kokteyli saldırı gerçekleşmişti. - ŞIRNAK

İslami Stk'lardan Cizre ve Silopi'deki Saldırılara Kınama
İslami Stk'lardan Cizre ve Silopi'deki Saldırılara Kınama

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel İslami Stk'lardan Cizre ve Silopi'deki Saldırılara Kınama - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Çin aşısıyla ilgili spekülatif yorumlara Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz'dan tepki: Araba değil bu Milan, Hakan Çalhanoğlu'nun gol attığı maçta geriden gelerek Celtic'i 4-2 yendi Bursa'da erkek arkadaşını tabancayla öldüren kadın tutuklandı Pınar Altuğ, "Aldatan kadın mısınız?" sorusuna sert çıktı: Sana ne ya da kime ne! Havalandırmanın arızalanması pahalıya patladı: 20 bin tavuk telef oldu Fauci, Pfizer'ın korona aşısını onaylayan İngiltere'yi eleştirdi: Aceleci davrandılar Bağ evinde canlı müzikli eğlence düzenleyip tepki çeken 14 kişiye toplamda 44 bin lira ceza Son Dakika: Türkiye'de 3 Aralık günü koronavirüs nedeniyle 187 kişi vefat etti, 32 bin 381 yeni vaka tespit edildi