İsrail, Filistinli tutuklu aktivisti Fransa'ya sınır dışı etme kararı aldı - Son Dakika

İsrail, Filistinli tutuklu aktivisti Fransa'ya sınır dışı etme kararı aldı

01.12.2022 19:43
İsrail, Filistinli tutuklu aktivisti Fransa'ya sınır dışı etme kararı aldı

İsrail İçişleri Bakanlığı, mart ayından bu yana cezaevinde tutuklu olan Filistinli insan hakları aktivistinin, Kudüs'ten uzaklaştırılarak Fransa'ya sınır dışı edilmesine karar verdi.

İsrail İçişleri Bakanlığı, mart ayından bu yana cezaevinde tutuklu olan Filistinli insan hakları aktivistinin, Kudüs'ten uzaklaştırılarak Fransa'ya sınır dışı edilmesine karar verdi.

İsrail'in Mearif gazetesinin haberine göre, İçişleri Bakanı Ayelet Shaked, İsrail cezaevinde tutuklu bulunan Salah el-Hamuri isimli Filistinlinin Kudüs'teki oturumunu iptal etti.

Shaked, Filistinlinin Fransa'ya sınır dışı edilmesi yönünde talimat verdi.

İsrail yasalarına göre, İçişleri Bakanı'nın, Filistinlilerin Doğu Kudüs'teki ikametlerini iptal etme yetkisi bulunuyor.

Kudüs'ten Fransa'ya sınır dışı edilmesine karar verilen Filistinli aktivistin, Fransız vatandaşlığı da bulunuyor.

Filistin Esirler Kulübü'nden yayımlanan yazılı açıklamada eski bir Filistinli tutuklu olan Hamuri'nin, Hamas ile İsrail arasında 2011'de varılan esir takası anlaşmasında serbest bırakıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, Filistinli aktivistin, İsrail tarafından çok fazla baskı gördüğü ve tutuklandığı, toplamda İsrail cezaevlerinde 9 yıldan fazla kaldığı kaydedildi.

Esirler Kulübü Başkanı Kaddura Faris, İsrail'in işlediği bu suçlara yönelik ciddi bir tutum olmazsa bu kararın son olmayacağı uyarısında bulundu.

Faris, İsrail'in, uluslararası kanunları dikkate almadığını ve uzun yıllardır yüzlerce Filistinliye yönelik bu siyaseti uyguladığını hatırlattı.

İsrail cezaevlerinde mart ayından bu yana tutuklu olan Filistinlinin, tutukluluk süresinin kısa bir süre sonra bitmesi ve salıverilmesi gerekiyordu.

Fransa hükümeti de birçok kez Hamuri'nin serbest bırakılması ve ailesiyle birlikte Kudüs'te yaşamasına izin verilmesi çağrısında bulunmuştu.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Kudüs Latin Patriği'nden 'İsrail'de Hristiyanlara karşı artan nefret eylemlerine' tepki Açıklaması Kudüs Latin Patriği'nden 'İsrail'de Hristiyanlara karşı artan nefret eylemlerine' tepki Açıklaması Macron ve Netanyahu, İran'a karşı birlikte hareket etme kararı aldı Macron ve Netanyahu, İran'a karşı birlikte hareket etme kararı aldı İsrail'deki Hristiyan toplum, fanatik bir Yahudinin tarihi kiliseye yaptığı saldırıyı kınadı İsrail'deki Hristiyan toplum, fanatik bir Yahudinin tarihi kiliseye yaptığı saldırıyı kınadı

Son Dakika Güncel İsrail, Filistinli tutuklu aktivisti Fransa'ya sınır dışı etme kararı aldı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement