İstanbul'da Çekilen En İyi 10 Yabancı Film - Son Dakika

İstanbul'da Çekilen En İyi 10 Yabancı Film

03.11.2011 16:56
İstanbul'da Çekilen En İyi 10 Yabancı Film, System.String[]

Beyaz perdenin en afili ajanı 'Bond'u oynayan Daniel Craig; 'Bond 23' filminin çekimleri nedeniyle İstanbul'a geliyor.

TOPKAPI

Uluslararası bir soygun çetesi; Topkapı Sarayı'ndaki bir hançeri çalmak için hazırladıkları planı uygulamaya koyarlar. Aynı çete ile Türk İstihbaratı arasında kedi fare oyunu başlamıştır. Yönetmen Jules Dussin'in bir Türk polisini oynadığı yapımın yardımcı aktörü Peter Ustinov filmdeki performansıyla Oscar almıştı. Filmdeki dış mekan çekimlerinin tamamı İstanbul'da gerçekleşti.

Yönetmen: Jules Dussin

Oyuncular: Melina Mercouri, Peter Ustinov, Maximillian Schell

Yapım yılı: 1964

ISTANBUL

"Kadınlarımı genç, viskimi yaşlı isterim" repliğini söyleyen efsane aktör Errol Flynn, tamamı İstanbul'da çekilen filmde; gerçek aşkı arayan şüpheli bir elmas soyguncusunu oynuyor. Flynn'a; 1957 yapımı filmde yakın arkadaşı Nat King Cole ve Cornell Borchers eşlik etmişti.

Yönetmen: Joseph Pevney

Oyuncular: Errol Flynn, Cornell Borchers, Nat King Cole

Yapım yılı: 1957

GECEYARISI EKSPRESİ

Türkiye'nin yurt dışında uzun yıllar kötü hatırlanmasına neden olan filmde; Türk hapishanelerine düşen bir adamın başından geçenler anlatılıyor. Yapım; çekildiği dönemde olduğu kadar sonrasında da çok eleştirilmişti. 'Geceyarısı Ekspresi', Türk adalet sistemini, hapishaneleri ve polisin işkenceci tutumunu konu almasıyla; hem Türkiye'yi, hem oyuncu ve yönetmenini yıprattı. Filmin çekimleri sırasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ile Sağmalcılar Cezaevi kullanıldı.

Yönetmen: Alan Parker

Oynayanlar: Brad Davis, Irene Miracle

Yapım yılı: 1978

ULUSLARARASI

Filmde Interpol ajanı Salinger ve Manhattan savcısı Whitman'ın; kara para aklayarak terörizme destek veren dünyanın en güçlü bankasını alt etme çabası anlatılıyor. Haluk Bilgener'in de rol aldığı filmin afişini Süleymaniye Camii ve Yerebatan süslemişti.

Yönetmen: Tom Tykwer

Oyuncular: Clive Owen, Naomi Watts, Haluk Bilginer

Yapım yılı: 2009

LİSTEDEKİ DİĞER FİLMLER

Paralı Askerler (You Can't Win'em All)

Bir Tutam Baharat (Politiki Kouzina) Altın Yumruk İstanbul'da (The Accidental Spy in İstanbul)

Doğu Ekpresi'nde Cinayet (Murder on the Orient Express)

Rusya'dan Sevgilerle (From Russia with Love)

Sabah : http://www.sabah.com.tr

İstanbul'da Çekilen En İyi 10 Yabancı Film
İstanbul'da Çekilen En İyi 10 Yabancı Film

Kaynak: Sabah.com.tr

Son Dakika Magazin İstanbul'da Çekilen En İyi 10 Yabancı Film - Son Dakika Magazin


YORUMLAR

Son Dakika

3 bölüm sonra final yapacak olan Çukur'da bir veda daha! Vartolu, Nedim'i öldürdü 3 bölüm sonra final yapacak olan Çukur'da bir veda daha! Vartolu, Nedim'i öldürdü Özcan Deniz ve Feyza Aktan'ın çocuğunun bakıcısı suskunluğunu bozdu: Babasına 'dede' dedirtiyordu Özcan Deniz ve Feyza Aktan'ın çocuğunun bakıcısı suskunluğunu bozdu: Babasına 'dede' dedirtiyordu Futbol dünyası Filistin için tek yürek oldu! Yıldız futbolcular paylaşımlarıyla İsrail'e tepki gösterdi Futbol dünyası Filistin için tek yürek oldu! Yıldız futbolcular paylaşımlarıyla İsrail'e tepki gösterdi Fatih Altaylı kendisine gelen mesajı canlı yayında okudu! 'Ganyan bayi' polemiği balon çıktı Fatih Altaylı kendisine gelen mesajı canlı yayında okudu! 'Ganyan bayi' polemiği balon çıktı Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İsrail çağrısı: BM girişimlerini derhal başlat Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İsrail çağrısı: BM girişimlerini derhal başlat Papağana işkence videosuyla tepki çeken MasterChef Murat, yeni imajıyla gündem oldu Papağana işkence videosuyla tepki çeken MasterChef Murat, yeni imajıyla gündem oldu İsrail'in saldırganlığının nedeni uzmanlar yorumladı: Netanyahu'nun oy kaygısı İsrail'in saldırganlığının nedeni uzmanlar yorumladı: Netanyahu'nun oy kaygısı Cami hoparlöründen beddua gibi kaside! Soruşturma başlatıldı Cami hoparlöründen beddua gibi kaside! Soruşturma başlatıldı
Advertisement