Çerkes Sürgünü'nün 158. yılı dolayısıyla protesto eylemi düzenlendi - Son Dakika

Çerkes Sürgünü'nün 158. yılı dolayısıyla protesto eylemi düzenlendi

21.05.2022 23:34

Çerkes Dernekleri Federasyonunca, Çerkes Sürgünü'nün 158. yılı dolayısıyla protesto eylemi düzenlendi.

Çerkes Dernekleri Federasyonunca, Çerkes Sürgünü'nün 158. yılı dolayısıyla protesto eylemi düzenlendi.

Taksim Odakule'deki protestoda katılımcılar, Çerkes ve Ukrayna bayrakları ile çeşitli dövizler taşıdı.

Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Nusret Baş, yaptığı basın açıklamasında, 21 Mayıs 1864 tarihinin Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nü simgelediğini söyledi.

Rusların planlarının aradan 158 yıl geçmesine rağmen istedikleri sonucu vermediğini kaydeden Baş, şöyle devam etti:

"Anadolu'ya, Balkanlar'a ve Orta Doğu'ya savurdukları halklarımız, bu yeni topraklarda olağanüstü bir mücadele vererek hayata tutundu. Bugün milyonları aşan nüfusları ile ana vatandaki soydaşlarının 6 katı mevcuda sahipler ve hem gasbedilen vatanlarını hem tüm insani ve ulusal haklarını talep ediyorlar. Müteselsilen Rus Çarlığı'nın bugünkü mirasçısı olan Rusya yönetiminden Çerkes halkına karşı işlenen suçların ikrarı ile soykırımı tanımasını, sonra da halklarımızın ana vatana dönüş ve rehabilitasyonu için gereken sorumluluğu üstlenmesini istiyorlar. Biz Çerkesler olarak, kıyamete kadar da sürse, vatanımızı elde edinceye ve tüm toplumsal haklarımızı kazanıncaya kadar bu kutlu mücadeleyi sürdüreceğiz."

Eylemde, sürgünü temsilen gökyüzüne balonların salınmasının ardından gruptan bazı kişiler, İstiklal Caddesi'ndeki Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önüne yürüyerek siyah çelenk bıraktı.

Basın açıklamasına, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

YORUMLAR
500
Son dakika haber | İngiliz gazeteci Dom Philips'in Amazonlarda ölümü dolayısıyla gösteri düzenlendi Son dakika haber | İngiliz gazeteci Dom Philips'in Amazonlarda ölümü dolayısıyla gösteri düzenlendi Kafkas sürgünü dans gösterileriyle anlatıldı Kafkas sürgünü dans gösterileriyle anlatıldı Oslo'da 2 kişinin öldüğü silahlı saldırıya 'terör eylemi' soruşturması Oslo'da 2 kişinin öldüğü silahlı saldırıya 'terör eylemi' soruşturması
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Çerkes Sürgünü'nün 158. yılı dolayısıyla protesto eylemi düzenlendi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement