İstanbul'da sahte belge ile ikamet izni başvurusu yapan iş yerlerine ceza - Son Dakika

İstanbul'da sahte belge ile ikamet izni başvurusu yapan iş yerlerine ceza

İstanbul\'da sahte belge ile ikamet izni başvurusu yapan iş yerlerine ceza
Son Güncelleme: 03.06.2023 16:20

İstanbul'da danışmanlık şirketi adı altında sahte belgeler ile yabancı uyruklu kişilerin ikamet izni başvurularına aracılık eden iş yerlerine yönelik denetim yapıldı. Denetimler sonucunda iş yerlerine vergide usulsüzlük ve izinsiz çalışma nedeniyle toplam 450 bin lira ceza kesildi. Ayrıca sosyal medyada kolay vatandaşlık alınabileceğine dair paylaşımlar yapan şüphelilerin ofislerine de denetim yapıldı ve toplam 200 bin lira ceza kesildi.

İSTANBUL'da danışmanlık şirketi adı altında çeşitli sahte belgeler ile yabancı uyruklu şahsıların ikamet izni başvurularına aracılık ettiği belirlenen iş yerlerine yönelik denetim yapıldı. Denetimlerde iş yerlerine 'vergide usulsüzlükten' ve 'izinsiz çalışmadan' dolayı toplam 450 bin lira ceza kesildi.

İstanbul Emniyeti Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul genelinde danışmanlık şirketi adı altında çeşitli sahte belgeler ile yabancı uyruklu kişilerin ikamet izni başvurularına aracılık ettiği belirlenen iş yerlerine yönelik denetim yaptı. Denetimler kapsamında Bahçelievler ilçesinde 3 farklı iş yerine SGK, maliye, İl Göç İdaresi ve zabıta memurları kontrol yaptı. Yapılan denetimlerde 1 yabancı uyruklu kişinin izinsiz olarak çalıştırıldığı tespit edildi. Yakalanan kişi sınır dışı işlemleri için Geri Gönderme Merkezine teslim edildi. İş yerlerine ise Maliye görevlilerince vergilendirmede yapılan usulsüzlükten ve izinsiz işçi çalıştırmaktan dolayı toplam 250 bin lira idari para cezası uygulandı.

Ayrıca, 25 Mayıs Perşembe günü sosyal medya platformları ve haber sitesinden kolay vatandaşlık alınabileceğine dair paylaşımlar yapıldığını tespit eden ekipler, incelemeler sonucu şüphelilerin S.A. ve Ö.A. olduğunu belirledi. Şüphelilerin 2 farlı gayrimenkul ve danışmanlık ofisleri bulunduğu saptandı. Söz konusu iş yerlerinin Esenyurt ve Beylikdüzü'ndeki ofislerine maliye, İl Göç İdaresi ve zabıta görevlileri ile birlikte denetim yapıldı. Denetimlerde, iş yerlerine 'vergide usulsüzlükten' ve 'izinsiz çalışmadan' dolayı toplam 200 bin idari para cezası uygulandı. Şüphelilerin izinsiz çalıştırdığı bir kişi ise sınır dışı edilmek üzere Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.


Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İstanbul'da sahte belge ile ikamet izni başvurusu yapan iş yerlerine ceza - Son Dakika


Advertisement