İstanbul Karbon Zirvesi İTÜ'de Düzenlenecek - Son Dakika

İstanbul Karbon Zirvesi İTÜ'de Düzenlenecek

03.03.2014 13:21
İstanbul Karbon Zirvesi İTÜ'de Düzenlenecek, System.String[]

İstanbul Karbon Zirvesi'nin, 3 5 Nisan tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde düzenleneceği bildirildi.

İstanbul Karbon Zirvesi'nin, 3-5 Nisan tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde düzenleneceği bildirildi.

Karbon Zirve Organizasyon Komitesi Başkanı Doç. Dr. Etem Karakaya yaptığı açıklamada, en son düzenlenen "Hükümetlerarası İklim Değişikliği Panelinde" de iklim değişikliğinin oluşturmaya başladığı tehditlerin ve sera gazı emisyonlarının azaltılmasındaki önemin vurgulandığını belirtti.

Geçen yıl Türkiye'nin son 5 yılın en kurak yılını yaşadığını ifade eden Karakaya, Türkiye'nin yıllık normal yağış ortalamasının metrekare başına 646 kilo olarak gerçekleştiğini ancak 2013 yılında ülke geneline düşen yağışın 600 kilogramın da altında kaldığını vurguladı. Kış yağışlarının ciddi şekilde azaldığını dile getiren Karakaya, şu an bile kış ortasında baharın yaşandığına, İstanbul'un şubat ayında 2 kere sıcaklık rekoru kırdığına dikkati çekti. Karakaya, verilerin gelecek açısından endişe verici olduğunu vurgulayarak, ileride yaşanılabilir bir dünya sunmak için herkesin bu konuya odaklanması gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin 2023'te dünyanın en önemli 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediğini hatırlatan Karakaya, Türkiye'nin büyümesini çevreci politikalar etrafında sağlaması gerektiğini ifade etti. Karakaya, şu an ülke olarak en fazla yoğunlaşılması gereken konuların başında sera gazı salınımının azaltılması ve bu alanda yapılacak çalışmalar geldiğini savundu.

Dünya'da küresel karbon piyasalarının hızla gelişip büyüdüğüne işaret eden Karakaya, artan kamuoyu bilinci sayesinde sürdürülebilir karbon yönetimi, emisyon ticareti ve temiz teknolojilerin geliştirilmesine yönelik çalışmaların öneminin daha fazla anlaşıldığını dile getirdi. Karakaya, zirvenin ana konuları arasında politikalar ve akış, sektörel karbon yönetimi uygulamaları, karbon ticareti ve finansmanı, temiz enerji ve temiz teknoloji, iklim değişikliği ve çevresel sürdürülebilirliğin yer aldığı bilgisini verdi.

Karakaya, etkinlikte Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı  (UNDP), Uluslarası Karbon Eylem Ortaklığı (ICAP), Uluslararası Emisyon Ticaret Kuruluşu (IETA), Yenilenebilir Enerji Birliği ( REC), Point Carbon gibi kuruluşlardan konuşmacılar ile yurt içi ve dışı akademisyenlerin tecrübelerini, yeni gelişmeler ışığında paylaşacaklarını da kaydetti. - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İstanbul Karbon Zirvesi İTÜ'de Düzenlenecek - Son Dakika


Son Dakika

Cristiano Ronaldo'nun annesi Dolores Aveiro: Oğlum futbolu bıraksaydı, duvar ustası olacaktı 23:43 Cristiano Ronaldo'nun annesi Dolores Aveiro: Oğlum futbolu bıraksaydı, duvar ustası olacaktı MHP'den ihraç edilen Atila Kaya, zehir zemberek sözlerle partiyi bombaladı! Melih Gökçek yorumu çok konuşulur 23:00 MHP'den ihraç edilen Atila Kaya, zehir zemberek sözlerle partiyi bombaladı! Melih Gökçek yorumu çok konuşulur Pompalı tüfekle tehditler savurdu, polise doğrultunca omuzundan vuruldu 22:36 Pompalı tüfekle tehditler savurdu, polise doğrultunca omuzundan vuruldu
Aleyna Tilki, yurt dışına çıkarak veda paylaşımında bulundu 22:28 Aleyna Tilki, yurt dışına çıkarak veda paylaşımında bulundu Orman işçisinin kaçırdığı 15 yaşındaki kız, barakada bulundu 22:00 Orman işçisinin kaçırdığı 15 yaşındaki kız, barakada bulundu Rıdvan Dilmen, F.Bahçeli Kim Min-Jae'yi öve öve bitiremedi: Ligimiz için fazla bir oyuncu 21:11 Rıdvan Dilmen, F.Bahçeli Kim Min-Jae'yi öve öve bitiremedi: Ligimiz için fazla bir oyuncu
Şemsiyelerinizi bugünden hazırlayın! Meteoroloji'den 4 bölgedeki 41 il için sağanak uyarısı 20:14 Şemsiyelerinizi bugünden hazırlayın! Meteoroloji'den 4 bölgedeki 41 il için sağanak uyarısı Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti 18:53 Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti
Advertisement