İtalya'dan Arnavutluk'un AB'ye entegrasyonuna tam destek - Son Dakika

İtalya'dan Arnavutluk'un AB'ye entegrasyonuna tam destek

23.01.2020 16:08
İtalya'dan Arnavutluk'un AB'ye entegrasyonuna tam destek, System.String[]

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'nın Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecinde hızla olumlu bir karara varılması için marttaki AB Konseyinde en üst düzeyde çaba göstereceklerini bildirdi.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'nın Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecinde hızla olumlu bir karara varılması için marttaki AB Konseyinde en üst düzeyde çaba göstereceklerini bildirdi.

Roma'ya ziyarette bulunan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Başbakanlık Sarayı Chigi'de İtalyan mevkidaşı Giuseppe Conte ile bir araya geldi.

Görüşme basına kapalı gerçekleşirken, Conte ve Rama açıklama yapmadı.

Arnavutluk Başbakanı Rama, Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile de Bakanlıkta görüştü.

İtalya Dışişleri Bakanlığından Di Maio-Rama buluşmasına ilişkin yapılan yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen Di Maio, "İtalya ve Arnavutluk, son 10 yılda birlikte kurdukları stratejik ortaklık bağlamında, zaten güçlü olan ikili ilişkileri daha da pekiştirmenin üzerinde duruyor." değerlendirmesinde bulundu.

Di Maio, İtalya'nın, Arnavutluk ve Batı Balkan bölgesinin Avrupa'ya entegrasyon sürecine tam desteğini teyit ederken, "İtalya, Tiran ve Üsküp'ün AB'ye üyelik sürecinde hızla olumlu bir karara ulaşılması için marttaki AB Konseyinde en üst düzeyde çaba göstermeye devam edecektir." ifadesini kullandı.

Açıklamada ayrıca Arnavutluk'ta 26 Kasım'da yaşanan deprem felaketine ilişkin İtalya'nın yakınlığı belirtilirken, bugünkü görüşmenin, 17 Şubat'ta Brüksel'de deprem sonrasında yeniden yapılanma için düzenlenecek bağışçılar konferansına desteğin teyidi için faydalı olduğu kaydedildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İtalya'dan Arnavutluk'un AB'ye entegrasyonuna tam destek - Son Dakika


Son Dakika

ABD polisinin şüpheli şahsı kurşuna dizdiği anların görüntüleri ortaya çıktı Hollandalı golcü Klaas-Jan Huntelaar, eski takımı Schalke 04'e geri döndü Ümitcan Uygun'un ağabeyi, Müge Anlı'yı ölümle tehdit etti Öldü diye morga kaldırılan işçi tekrar canlandı ama kurtarılamadı Konyaspor maçında ayağı kırılan Abdülkadir Ömür, 6 ay forma giyemeyecek Estetik harikası çıktı! Survivor Nagihan'ın yeni halini görenler tanıyamıyor ABD'den Hindistan'a S-400 tehdidi: Türkiye'ye benzer yaptırımları uygularız FETÖ firarisi Hakan Şükür'ün babası, örgüte yardım suçundan hapis cezası aldı