İzmir Eski Sendikacı İşçi Mücadelesini Sokaktan Meclise Taşıma Amacında - Son Dakika

İzmir Eski Sendikacı İşçi Mücadelesini Sokaktan Meclise Taşıma Amacında

2 yıl önce

Yıllarca işçilerin ekonomik, demokratik, siyasi, sosyal haklarını yürüyüşlerde, mitinglerde, grev çadırlarında anlatan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, görevinden istifa etti.

İzmir Eski Sendikacı İşçi Mücadelesini Sokaktan Meclise Taşıma Amacında, System.String[]

Yıllarca işçilerin ekonomik, demokratik, siyasi, sosyal haklarını yürüyüşlerde, mitinglerde, grev çadırlarında anlatan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, görevinden istifa etti. CHP İzmir'den milletvekili aday adayı olan Beko, seçilirse bu mücadelesini sokaktan meclise taşıyacak. AK Parti iktidarında 22 bin işçinin iş cinayetine kurban gittiğini öne süren Kani Beko, Çalışma Bakanlığı ve hükümetin çalışma yaşamı ile ilgili bu güne kadar yaptıkları yetersiz. Karneleri çok zayıf. AKP Hükümeti artık gitmeli diye konuştu. Beko, seçilemediği takdirde DİSK'e dönmeyeceğini, Karaburun'daki köyünde ailesi ile zaman geçireceğini belirtti. İşçilerin hakları için uzun yıllar DİSK çatısı altında mücadele veren DİSK'in eski genel başkanı Kani Beko, sendikal mücadelesini noktaladı. Aynı mücadeleyi bu kez siyasetçi olarak parlementoda sürdürme kararı alan Kani Beko, 24 Haziran'da yapılacak genel seçimler öncesi, İzmir'den CHP miletvekili aday adayı oldu. CHP'de, henüz listeler kesinleşmese de Beko, İzmir'de çalışmalara başladı. Bir ömür, işçilerin ekonomik, demokratik, siyasi, sosyal haklarını, sendika başkanı olarak yürüyüşlerde, mitinglerde, grev çadırlarında anlatmaya çalıştığını ifade eden Beko, Bu sorunların çözümü için önce halkımız, sonra partimiz görev verirse TBMM çatısı altında mücadelemi kaldığım yerden devam ettirmek istiyorum. Bugüne kadar ne yaptıysam, TBMM'de de aynı mücadeleyi devam ettireceğim diye konuştu. Ülkenin en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu açıklayan Kani Beko, DİSK-AR tarafından yapılan araştırmaların sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya göre; Türkiye'de 6,5 milyona yakın işsizin olduğunu öne süren Beko, Bunların 1 milyona yakını üniversite mezunu. Her defasında DİSK yönetimi ile yaptığımız çalışmalarda,hükümeti iş cinayetlerinin durdurulması ile ilgili çok kez uyardık. TBMM'ye geldiğimde, iş cinayetlerinin durdurulması ile ilgili mücadele edeceğim dedi.


2 MİLYON ÇOCUK TEHLİKEDE


Türkiye'de 3 milyona yakın taşeron işçinin olduğunu aktaran Kani Beko, taşeron işçinin kadro alabilmesi için mücadele vereceğini belirtti. Türkiye'nin kanayan yarası olarak adlandırdığı çocuk işçiliğine de değinen Kani Beko, 4857 sayılı yasayı hatırlatarak, bu yasaya göre 15 yaşın altındaki çocukların tehlikeli ve riskli işyerlerinde çalıştırılmasının yasak olduğunu söyledi. Yasak olduğu halde, ülkede 2 milyona yakın çocuğun tehlikeli ve riskli iş yerlerinde çalıştığını vurgulayan Beko, buna çözüm bulunması gerektiğini ifade etti. Türkiye'de istihdam konusunda da ciddi daralma yaşandığını savunan Beko, şunları söyledi


52 ülke ile küs konumdayız. İş yerlerinde işçi kardeşlerimiz, ürettiklerini ihraç edemez durumda. 2017 yılına baktığımızda Türkiye 100 milyar dolarlık ihracat yapmış. 300 milyar dolara yakın ithalat yapmışız. Cari açık hala 100 milyar doların üzerinde devam ediyor. Cari açık işsizlik, sefalet, üretimden kopmuş bir Türkiye demek. Siz ürettiklerinizi ihraç edemezseniz, işsizliği önleyemezsiniz. 300 bine yakın ataması yapılmayan öğretmen kardeşimiz var. Ataması yapılmadı için öğretmenler intihar etmeye başladı.


OHAL'DE 15 BİN İŞLETME KAPANDI


OHAL ilan edildiği günden bu güne kadar ayakta durmayı başaramayan 15 bine yakın işletmenin kapandığına dikkat çeken Kani Beko, OHAL ile birlikte çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle 150 bine yakın kamu çalışanının mahkeme kararı olmadan görevlerinden ihraç edildiğini, 3 bine yakın öğretim üyesinin üniversitelerden koparıldığını ve DİSK üyesi olan 3 bine yakın işçinin, mahkeme kararı olmadan işlerinden ihraç edildiğini ileri sürdü. Beko, şöyle konuştuBasın ve ifade özgürlüğü, Anayasa'da teminat altında olmasına rağmen 160'a yakın gazeteci, cezaevinde. 10 bine yakın basın emekçisi bugün işsiz kaldı. Üniversitelerde demokrasi, özgürlük, barış istedikleri için gözaltına alınan ve daha sonra cezaevine gönderilen 70 binin üzerinde öğrenci var. 12 milyona yakın emekli kardeşimizden 6,5 milyona yakını açlık sınırının altında. Asgari ücret 1603 TL. Devletin açıkladığı rakamlara göre, açlık sınırı 2000 liranın üstünde. TBMM'ye giderek bugüne kadar seslendirdiğim, ekonomik, demokratik, sosyal konuları burada anlatacağım. Ülkenin antidemokratik bir Anayasa ile yönetilmesi bana göre bu topraklarda yaşayan insanlara haksızlık. Mutlaka eşitlikçi, özgürlükçü, laik, sosyal bir Anayasanın yapılması gerekiyor. Grev çadırlarında dün ne söylediysem, yarın da mücadeleme aynı şekilde devam edeceğim.


BARIŞTAN ADALETTEN YANA BİR HÜKÜMET


AK Parti Hükümeti kurulduğu günden bu yana, bakanlıklarda çok iyi projeler yapılmadığını iddia eden Kani Beko, iktidarın görevde olduğu 15 yıl boyunca 22 bin işçinin, iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini, oysa Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) kriterlerinin uygulanması halinde, işçilerin iş kazaları sonucu hayatlarını kaybetmeyeceklerini ifade etti. Beko, şöyle dedi


Avrupa'da ILO kriterlerini uygulayan yerlerde, iş kazaları ve iş cinayetleri çok da fazla olmuyor. Çalışma Bakanlığı ve hükümetin çalışma yaşamı ile ilgili bu güne kadar yaptıkları çalışmalar yetersiz. Karneleri çok zayıf. Türkiye'deki bir çok sorunu olduğu gibi yaşanan işsizlik sorununu da biz çözeriz. İyi bir hastanede tedavi görmek istiyorsanız mutlaka paranız olmalı. Çocuklar, iyi eğitim almak için özel okullarda paralı eğitim görmeli. Türkiye bugün felaketin eşiğinde. Felaketin eşiğinde olan bu ülkede artık AKP Hükümeti gitmeli. Eşitlikten, özgürlükten, barıştan, adaletten, kardeşlikten yana bir hükümet kurulmalı.


Beko, aday listesinde yer alıp da seçimi kazanamadığı takdirde bir daha DİSK'te görev almayacağını belirterek, Seçilemezsem aileme ve çocuklarıma daha fazla zaman ayıracağım. Köyümde yaşayacağım ama ülkenin geldiği noktada bana düşen bir görev olursa, yapmamı istedikleri bir konu olursa, demokrasi, insan hakları ve ülkem için her alanda her yerde mücadele etmeye de hazırım diye konuştu.

İzmir Eski Sendikacı İşçi Mücadelesini Sokaktan Meclise Taşıma Amacında

Haber Yayın Tarihi: 07.05.2018 10:01 Kaynak: DHASon Dakika

Kahramanmaraşlı esnaf 50 lirayı, 50 bin liraya satışa çıkardı
Kanser sebebiyle ölen hastane çalışanı kadının cenazesi 8 yıl sonra toprağa verildi Valinin davranışına CHP'li vekilden övgü: Bize böyle valiler lazım