KADEM'den Şiddete Karşı 'El İzi' - Son Dakika

KADEM'den Şiddete Karşı 'El İzi'

13.02.2016 14:11
KADEM'den Şiddete Karşı 'El İzi', System.String[]

KADEM Antalya Gençlik Komisyonu ve Çağdaş Antalyam Derneği, Özgecan Aslan'ın, ölümünün birinci yıl dönümünde 'Şiddete Hakkın Yok' temalı farkındalık köşesi oluşturdu.

Şiddete karşı farkındalık yaratmak için katılımcılar ellerini turuncu renge boyayarak el izlerini bıraktı.

Geçtiğimiz sene Mersin'in Tarsus ilçesinde hunharca öldürülen Özgecan Aslan, ölümünün birinci yıl dönümünde Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Antalya Gençlik Komisyonu ve Çağdaş Antalyam Derneği tarafından anıldı. Özgecan Aslan Gençlik Merkezi'nde gerçekleşen etkinlikle gençler ilk olarak 'Şiddete Hakkın Yok' temalı farkındalık köşesi oluşturdu. Katılımcılar, şiddete karşı farkındalık yaratmak için ellerini turuncu renge boyayarak beyaz duvara el izlerini bıraktı. Farkındalık çalışmasının startını, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Antalya İl Temsilcisi Zeynep Ayşe Taş ve Çağdaş Antalyam Derneği Başkanı Fahrettin Kayan yaptı.

"Özgecan Yasası İstiyoruz"

Taş, "Bugün Özgecan Aslan'ın ölüm yıldönümü. Bu olay bizi derinden etkiledi. KADEM olarak bir yapılanma içerisine girdik ve ana başlıklar belirledik. En önemli taleplerimizden biri Özgecan Yasası. KADEM olarak, bu yasa ile şunları talep ediyoruz. İlk olarak katiller hak ettikleri cezayı almalıdır. Katillere uygulanan indirimler son bulmalı ve caydırıcı cezalar verilmeli. Kadına yönelik şiddet suçlarının nitelikli hali olarak düzenlenmeli ve en ağır ceza ile müeyyideye bağlanmalı. Kadına yönelik şiddete ilişkin özel ceza infaz sistemi getirilmeli. Suçlara ilişkin denetimli serbestlik ve seçenek yaptırımlar engellenmeli, cezaların etkin infazı sağlanmalı. Kadına yönelik şiddete ilişkin mahkemelerin şok edici yetersizliklerinin önüne geçmek için adli mekanizma yeniden yapılandırılmalı. Bu suçlara ilişkin ihtisaslaşmış şiddet mahkemeleri kurulmalıdır. Şiddetin temelinde öfke kontrolü çok önemlidir. Bizde konunun temeline inmek istedik ve bir seminer düzenledik. Seminere katılan herkese çok teşekkür ediyorum" dedi. Çağdaş Antalyam Derneği Başkanı Fahrettin Kayan ise şiddet konusunda erkeklerin daha çok hassasiyet göstererek farkındalık oluşturması gerektiğini söyledi.

Her yaştan katılımcının yoğun ilgi gösterdiği programda Akdeniz Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Mehmet Eryılmaz tarafından "Öfke Kontrolü ve Stresle Baş etme Yöntemleri" konulu seminer verildi. Seminer sonunda KADEM Antalya Gençlik Komisyonu Başkanı Merve Çobanoğlu ile Çağdaş Antalyam Derneği Başkanı Fahrettin Kayan katılımlarından dolayı Doç Dr. Mehmet Eryılmaz'a teşekkür plaketi verdi.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel KADEM'den Şiddete Karşı 'El İzi' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Hastalığı yüzünden zor günler geçiren Neslihan Atagül'ün son hali hayranlarını üzdü Son Dakika: Türkiye'de 22 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 149 kişi vefat etti, 5 bin 967 yeni vaka tespit edildi Fenerbahçe, Perotti'nin yerine QPR'dan Bright Osayi-Samuel'i alıyor Kurtlar Vadisi dizisinin yıldızı Ramo'nun kadrosuna dahil oldu ABD siber dolandırıcılık skandalıyla sarsıldı! Yatak odasını röntgenlediği müşterilerin cinsel içerikli videolarını kaydetti Evlere gündeliğe giden kadın, iç çamaşırlarını satışa çıkardı hayatı değişti Doğal Hayatı Koruma Vakfı'ndan Türkiye'ye kuraklık için seferberlik çağrısı: 10 şehir risk altında Genç kadına saatlerce tecavüz eden sanık iş yerinin önünde darbedildi