Kahramanmaraş merkezli depremlerin barajlar üzerindeki etkisine dair rapor hazırlandı - Son Dakika
Güncel

Kahramanmaraş merkezli depremlerin barajlar üzerindeki etkisine dair rapor hazırlandı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin barajlar üzerindeki etkisine dair rapor hazırlandı

Baraj Güvenliği Derneğince, "Asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki barajlara ilişkin yürütülen çalışmanın ardından, alınması gereken önlemler rapor halinde yayınladı.

25.02.2023 11:35  Güncelleme: 13:38
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Baraj Güvenliği Derneğince, "Asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki barajlara ilişkin yürütülen çalışmanın ardından, alınması gereken önlemler rapor halinde yayınladı.

"6 Şubat Tarihli Pazarcık ve Elbistan Depremlerinin Bölgedeki Barajlara Etkisi Üzerine Ön Değerlendirmeler ve Gelecekte Oluşması Muhtemel Problemler" başlıklı raporda iki büyük deprem değerlendirildi ve potansiyel enerji birikim alanlarına göre bölgedeki baraj yapılarının güvenliği tartışılarak, önerilere yer verildi.

Raporda, depremler sonrasında bölgede potansiyel deprem etkisi altında yer alan iki havzada, bir bölge ve bir kayma zonu bulunduğu tespiti yapıldı ve bunların; Ceyhan havzası, Fırat üst Havzası-Perisuyu bölgesi, Hatay'ın güneyi ile Çelikhan- Doğu Anadolu Fayı (Erkenek ve Pütürge Segmentleri) kayma zonları olduğu belirlendi.

Bölgede yer alan 100'den fazla barajdan bir kısmında hasar, bazılarında da kısmi çatlaklar oluştuğunun belirtildiği raporda, bunların dikkatle takip edilmesi, dolgunun stabilitesi ile ilgili gözlem ve ölçümler yapılması, deprem sonrası sızma oluşmuşsa sızan suyun miktarı ile ilgili gözlem ve ölçümler yapılması gibi bazı önlemlerin alınması gerektiği vurgulandı.

Mudanya Üniversitesi Rektörü ve Baraj Güvenliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Tosun, AA muhabirine, yaşanan depremlerin mekanizma yönünden değerlendirildiğinde de çok farklı olduğunu ifade etti.

Geoteknik mühendisliği uzmanlığının olduğunu, baraj yapıları alanında görev yaptığını belirten Tosun, bu silsile depremlerde geçmiş depremlerin barajlar üzerinde yaptığı etkiden çok daha fazla etki gördüklerini dile getirdi.

Depremin ardından bölgedeki barajları incelediklerini aktaran Hasan Tosun, "Bazı barajlarımızda, özellikle toprak dolgu barajlarımızda, barajın en üst seviyesinde oluşan çatlaklar ve kayma zonlarıyla (çok kırıklı bölge) birlikte bazı stabilite (duraylılık) problemlerini tespit ettik. Buna bağlı olarak da alınması gereken önlemler var. Bu önlemlerin başında da işletme önlemleri yer alıyor. İlgili kurum, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü bu konuyla ilgili gerekli önlemleri dikkate aldı." diye konuştu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin özgün bir deprem olduğunu ve enerji kaynağı boyunca ciddi hasar meydana getirdiğini aktaran Prof. Dr. Tosun, şöyle konuştu:

"Deprem Pazarcık bölgesinde oldu ve Pazarcık bölgesinden Hatay'a kadar ciddi bölge etkilendi. Yani hasar etkisi buradaki faylar boyunca oluştu ve şehirlerimizde bu hatlar boyunca büyük hasarlar oluştu, yıkımlar meydana geldi. Dolayısıyla şunu ifade etmekte fayda var; burada yer alan barajlarımızın bu etki karşısında önemli bir yakın kaynak enerjisine maruz kaldığını biliyoruz. Bu yakın kaynak etkisi çok önemli. Belki bundan sonra bunları çok tartışacağız, çok daha konuşacağız. Bunu öncelikle ön plana çıkartmak lazım. Bundan sonra yapacağımız tasarımlarda ve bundan sonra yapacağımız değerlendirmelerde bu etkiyi dikkate almak suretiyle problemlerimizi çözme ihtiyacı içerisinde olmamız lazım."

"Ceyhan Havzası olarak ifade ettiğimiz bölge potansiyel bir etki altında"

Tosun, depremler sonrasında bölgede potansiyel deprem etkisi altında yer alan iki havza, bir bölge ve bir kayma zonu bulunduğuna dair tespit yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bunlardan bir tanesi Hatay bölgesiydi. Hakikaten rapor yayınlandıktan sonra Hatay bölgesinde bir deprem oldu. İkinci depremden sonra Sürgü ve Çardak fayı vasıtasıyla aktarılan enerji güneye intikal etti. Yani dolayısıyla bugün bizim 'Adana plakası' olarak ifade ettiğimiz, daha teknik olarak ifade etmeye çalışırsak eğer 'Ceyhan Havzası' olarak ifade ettiğimiz bölge potansiyel bir etki altında. Bu ikinci olarak ifade edeceğimiz potansiyel alan. Üçüncü alan için ise daha kuzeylere çıkmamız lazım. Burada üçlü kesişim noktası olarak ifade ettiğimiz bir bölge var; Palu segmenti diyoruz. Palu segmentinin Kuzey Anadolu fayına doğru yaklaştığı bir bölge ki bu bölgede Yedisu segmenti var Kuzey Anadolu fayından gelen. Bu eklem bölgesinde, bu kesişim yerinde bir potansiyel alan oluşuyor."

Özellikle Kığı ve Özlüce barajlarının önem arz ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Hasan Tosun, "Bunlarla ilgili gerekli önlemlerin de idaremiz tarafından önemle dikkate alınması gerektiğini altını çizmek isterim. Dördüncü olarak ifade edeceğimiz bölge ise tipik bir kayma zonu. Burada bizim 4 tane barajımız var. Bu Elbistan'dan Çelikhan'a kadar olan bir bölge. Bu enerjisinin bir kısmını boşalttı ama o kadar aktif bir hat ki bu hattın kuzeyinde yer alan Doğanşehir fayı da bunu tetikliyor. Dolayısıyla burası potansiyel deprem bölgesi. Burada 4 tane barajımız var. Bu barajlarımızın da ben potansiyel bir etki altında olduğunu düşünüyorum." dedi.

Barajların özgün yapılar olduğunu ifade eden Tosun, çok önemli faydaları yanında kamu güvenliği yönünden en riskli yapılar olduğunu, dolayısıyla bu yapıların stabilitesi ve nehir kaskat yapısı içindeki güvenilirliğinin mutlak surette tesis edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kahramanmaraş merkezli depremlerin barajlar üzerindeki etkisine dair rapor hazırlandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Tokat'ın Pazar ilçesinde çıkan yangında ev kullanılamaz hale geldi
  22:19 Tokat'ın Pazar ilçesinde çıkan yangında ev kullanılamaz hale geldi

  Tokat'ın Pazar ilçesine bağlı Üzümören beldesinde bulunan 2 katlı ahşap evde çıkan yangın sonucunda ev kullanılamaz hale geldi. Yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.

 • EA, Star Wars oyunlarında karışıklık: Birini iptal etti, diğerini devam ettiriyor
  22:19 EA, Star Wars oyunlarında karışıklık: Birini iptal etti, diğerini devam ettiriyor

  Oyun endüstrisi son aylarda büyük bir krizin içine girmiş durumda. EA'in bir Star Wars oyununu iptal ettiği, bir diğerini ise devam ettirdiği bildirildi. Bit Reactor, geliştirilmekte olan strateji tabanlı Star Wars oyunu için yüreklere su serpen bir açıklamada bulundu ve oyunun iptal edilmediğini duyurdu. EA tarafından yürütülen yeniden yapılanmadan etkilenmediklerini açıklayan Bit Reactor, strateji tabanlı Star Wars oyunu için beklentilerin devam ettiğini belirtti.

 • Microsoft ve Bosch, yapay zeka ile sürücüsüz arabaların güvenliğini artırmak için iş birliği yapıyor
  22:19 Microsoft ve Bosch, yapay zeka ile sürücüsüz arabaların güvenliğini artırmak için iş birliği yapıyor

  Microsoft ve Bosch, sürücüsüz arabalardaki yapay zeka desteğini geliştirmek için uzun dönemli bir iş birliği anlaşması imzaladı. Bu iş birliği sayesinde sürüş güvenliğinin büyük ölçüde iyileştirilmesi hedefleniyor. Yapay zeka teknolojileri, otomobilin veri tabanına kaydedilen görsel ve yazılı verileri kullanarak aracın sürüş kalitesini ve hareket kabiliyetini artıracak. Bu iş birliği, Apple'ın araba projesinin iptal olmasının ardından ortaya çıkmasıyla dikkat çekiyor. Bosch'un üst düzey yöneticileri, projenin sürüş güvenliğini iyileştirerek kazaları azaltacağını iddia ediyor. Bu iş birliği, yapay zeka yatırımlarının otomobil sektöründe büyük bir etki yaratabileceğini gösteriyor.

 • Hazal Kaya'nın Bayılma Hastalığı
  22:19 Hazal Kaya'nın Bayılma Hastalığı

  Hazal Kaya'nın bir televizyon programında bayılma hastalığı olduğunu açıkladığı belirtildi. Kaya, yüksek bir binaya baktığında bayıldığını ve bunu test etmek için bir binanın tepesine çıktığını söyledi. Ayrıca, Kaya, Aşk-ı Memnu dizisindeki Nihal karakterinin bayılmasına gönderme yaparak 'Nihal'in laneti geldi, bayılma hastası oldum' dedi.

 • Apple, M3 MacBook Air ile yapay zeka konusunda iddialı
  22:19 Apple, M3 MacBook Air ile yapay zeka konusunda iddialı

  Apple, WWDC 2024 etkinliğinde tüm platformlarında yeni yapay zeka özelliklerini duyurmayı planlarken, M3 MacBook Air için 'Dünya'nın en iyi laptopu' iddiasında bulundu. Yeni MacBook Air, yapay zeka özellikleriyle kullanıcılara güçlü kamera özellikleri, dil çevirisi, metin tahminleri gibi akıllı özellikler sunuyor. Apple'ın yapay zeka alanındaki bu ilerlemeleri, teknoloji pazarındaki rekabete nasıl bir etki yapacağı merak konusu.

 • Greedfall 2: A Dying World Oyunu Yakında Geliyor
  22:18 Greedfall 2: A Dying World Oyunu Yakında Geliyor

  2024 yılının en çok merak edilen yapımlarından Greedfall 2: A Dying World, yaz aylarında erken erişime açılacak. Fragmanı yayınlanan oyun, sinematik gösterim olmasından dolayı eleştiriler alsa da, ikinci oyunda daha kapsamlı bir rol yapma deneyimi ve sürükleyici bir hikaye bekleniyor. Oyunun sadece Steam üzerinde PC'de oynanabilecek olması ve konsollardaki performansıyla ilgili endişeler ise hayal kırıklığı yarattı. Greedfall 2: A Dying World hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

 • Huawei ve JAC, Çin'de Akıllı Araba Fabrikası Kuruyor
  22:18 Huawei ve JAC, Çin'de Akıllı Araba Fabrikası Kuruyor

  Huawei, JAC ile iş birliği yaparak Çin'de yeni bir elektrikli otomobil fabrikası kurmayı hedefliyor. Fabrika, yıllık 200 bin elektrikli araç üretim kapasitesine sahip olacak ve toplamda 550 milyon dolarlık bir yatırım gerektirecek. Fabrikada DE ve X6 platformları kullanılarak B ve C segmentlerinde sedan ve SUV modelleri üretilecek. Ayrıca, Huawei destekli MPV araçlardan da yılda 35 bin adet üretilecek. Gigafactory ile Huawei ve JAC, elektrikli otomobilleri daha akıllı hale getirmeyi amaçlıyor.

 • Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Gambiya Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Mamat OA Cham'ı kabul etti
  22:17 Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Gambiya Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Mamat OA Cham'ı kabul etti

  Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak'ın resmi davetlisi olarak Ankara'da bulunan Gambiya Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Mamat OA Cham'ı kabul etti. Kabulde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak da yer aldı.

 • Elazığ'da Trafik Kazası: 2 Kişi Yaralandı
  22:15 Elazığ'da Trafik Kazası: 2 Kişi Yaralandı

  Elazığ'ın Ataşehir Mahallesi İmam Efendi Bulvarı'nda meydana gelen trafik kazasında, 16 LB 497 ile 23 BS 980 plakalı otomobiller çarpıştı. Kazada 2 kişi yaralandı. Olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Polis ekipleri, olay yerinde inceleme yaptı.

 • Corendon Alanyaspor, Trabzonspor'u 3-1 Yendi
  22:15 Corendon Alanyaspor, Trabzonspor'u 3-1 Yendi

  Trendyol Süper Lig'in 28. haftasında Corendon Alanyaspor, Trabzonspor'u 3-1 yenerek galibiyet elde etti. Oğuz Aydın ve Efecan Karaca'nın golleriyle öne geçen Alanyaspor, son dakikalarda Pepe'nin golüne engel olamadı.


Advertisement