Son Dakika Haberleri: Animasyon Sanatçısı 30 Tabloyu "3D Animasyon"la Hareketlendirdi

Animasyon Sanatçısı 30 Tabloyu "3D Animasyon"la Hareketlendirdi

4 yıl önce

Animasyon sanatçısı, 8 ünlü ressamın elinden çıkan 30 tabloyu "3D animasyon" teknolojisi ile hareketlendirdi.

Animasyon Sanatçısı 30 Tabloyu

Animasyon sanatçısı, 8 ünlü ressamın elinden çıkan 30 tabloyu "3D animasyon" teknolojisi ile hareketlendirdi. Aralarında 'Kaplumbağa Terbiyecisi' adlı eserinde yer aldığı ünlü tabloların yeni hali adeta tarihte yolculuğu çıkarıyor.  Batman filmi için hazırladığı jeneriğin video paylaşım sitelerinde 1 milyonun üzerinde izlenmesiyle adını duyuran 22 yaşındaki animasyon sanatçısı Doğan Can  Gündoğdu, bu kez sanat tarihi alanında hazırladığı animasyonla farklı bir çalışmaya imza attı.

"SALTANAT"

Hazırladığı animasyonlar ve film jenerikleriyle  Hollywood yapımcılarının dikkatini çeken  Gündoğdu, yerli ve yabancı ünlü ressamların 18. ve 19. yüzyıl İstanbul'unu yansıtan tablolarından hazırladığı 3D animasyon kısa filmi ile izleyenleri adeta tarihte bir yolculuğa çıkarıyor.  Gündoğdu, aralarında  Ahmet Hamdi Bey'in 'Kaplumbağa Terbiyecisi' adlı tablosu da dahil 30 farklı tabloyu bir araya getirerek hazırladığı animasyona 'Saltanat' adını verdi.

GERÇEKÇİLİĞE BAĞLI CANLANDIRMA

Gündoğdu, 7'si yabancı 1'i Türk olmak üzere 8 ünlü ressamın elinden çıkan 30 tablodan oluşan animasyonu iki haftada bitirdiğini söyledi. 18 ve 19. yüzyıl Osmanlı'sında çizilmiş oryantalist tabloları dijital çağa uygun olarak hazırladığını dile getiren  Gündoğdu, 'Saltanat' adlı animasyon için şöyle konuştu: "Bu eserleri farklı bir şekilde sunmaya çalıştım. Ünlü Tabloları canlandırmak kişisel bir düşüncemdi. Eserleri tahrip etmiyorum, bozmuyorum. Burada bir göz yanılması yaparak ve animasyon tekniğini uygulayarak gerçekçiliğe bağlı kalarak canlandırma yapıyorum."  Gündoğdu, 'Saltanat' animasyonu ile yurtiçi ve yurtdışında animasyon kısa film yarışmalarına katılacağını ifade etti.

ANİMASYONDA 8 RESSAMA AİT 30 TABLO YER ALIYOR

Saltanat adlı animasyonda 'Kaplumbağa Terbiyecisi' adlı tablosuyla  Ahmet Hamdi Bey'in yanı sıra Jean Augeste Dominigue İngres, Fausto Zonaro, Frederick Arthur Bridgeman Henry, Guillaume Schlesinger, Karl Kaufmann, Hermann Corrodi, Fabius Brest gibi dünyaca ünlü ressamlara ait 30 tablo yer alıyor.

BATMAN JENERİĞİ 1 MİLYON KİŞİ TARAFINDAN İZLENDİ

2 yıldır profesyonel olarak animasyon sanatçılığı yapan 22 Yaşındaki Doğan Can  Gündoğdu, bir yıl önce  Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü'nden mezun oldu.  Gündoğdu, üniversite 3. sınıftayken 'dijital video' dersinin final sınavı için ' Batman' serisinin üçüncü filmine yönelik jenerik hazırladı.  Batman jeneriğinin video paylaşım siteleri 'youtube ve vimeo'da 1 milyonun üzerinde izlenmesiyle  Gündoğdu,  Hollywood yapımcılarının dikkatini çekti. Başta  ABD,  Kanada ve  İngiltere olmak üzere iş teklifleri alan  Gündoğdu, 2012  ABD yapımı 'Seal Team Six: The Raid on Osama Bin Laden(  Usame Bin Ladin Operasyonu) adlı sinema filminin jenerik animasyonunu tasarladı.

 


Her Şey Bir Şüpheyle Başladı! DNA Testi Yaptıran Baba, Ortağını Öldürdü Kahramanmaraş'ta Çocuk Gelin 18 Yaşındaki Eşini Öldürdü!
Samsun'da İki Grup Arasındaki Tartışma Katliamla Bitti: 4 Ölü, 1 Yaralı