Görenler Şaşkına Dönüyor! Kayısıdan Piyano Yaptılar - Son Dakika

Görenler Şaşkına Dönüyor! Kayısıdan Piyano Yaptılar

21.12.2018 11:50

Malatya'da farklı okullarda eğitim gören lise öğrencileri hafta sonlarında bir araya gelerek Robotik Kodlama Eğitmeni Mehmet Hakan Karadayı ile beraber kayısı kullanarak mini piyano yaptı.

Malatya'da öğrenciler mikro denetleyiciler ile 'kayısı piyano' yaptı. Daha önce kayısıdan kolonya, çikolata, krem, çay, şampuan ve birçok kozmetik ürün ile yiyecek-içecek yapılan kentte ilk defa kayısıdan müzik aleti yapıldı. Yapılan mini piyano, içine konulan mikro denetleyiciler aracılığıyla bilgisayara bağlanan kuru kayısıya basıldığında ses çıkarıyor.

KAYISIYA BASILDIĞINDA SES ÇIKIYOR

Kentte farklı okullarda eğitim gören lise öğrencileri hafta sonlarında bir araya gelerek Robotik Kodlama Eğitmeni Mehmet Hakan Karadayı ile beraber kayısı kullanarak mini piyano yaptı. Mikro denetleyicilerin kullanıldığı kayısı piyano, kuru kayısıya takılan kabloların bilgisayara bağlanmasıyla kayısıya basıldığında piyano sesi çıkıyor.

"BUGÜNE KADAR KAYISININ HER ŞEYİ YAPILDI"

Kayısının bilgisayara verdiği etkileşimi test ettikleri sırada 'kayısı piyano'yu bulduklarını belirten Mehmet Hakan Karadayı, "Bugüne kadar kayısının her şeyi yapıldı. Biz de elektronik bir kayısı piyano yapmak istedik. Öğrencilerimizle birlikte böyle bir yola geldik ve bu yolda çocuklarla birlikte elektronik parçaları kullanarak bir piyano oluşturduk" dedi.

"KAYISIYI GENÇLERLE BİRLİKTE BU HALE GETİRDİK"

Karadayı, kayısının elektriği ileten bir yapısı olduğunu ifade ederek, "Kayısının potasyum içeriği fazlaca. Zaten içerisinde mineraller de zengin, her derde zaten deva. Bizde kendi elektronik malzememizle deva olarak çalıştırdık kayısıyı. Çocuklarla birlikte sensörlerle, kablolarla ve hazır 'ardino' dediğimiz mikro denetleyicilerle bir sistem oluşturduk. Geri dönüşüm malzemelerinden bir ahşap piyano kalıbı yaptık. Zaten çoğu malzeme geri dönüşüm malzemesi. Böyle bir yapı oluşturduk. Kayısıyı gençlerle birlikte bu hale getirdik" diye konuştu.

"BURADAKİ AMACIMIZ..."

Kayısının daha önce sabunu, kremi ve kimyevi şeyler gibi birçok yiyecek- içeceğinin yapıldığını hatırlatan Karadayı, şöyle dedi: "Biz de 'kayısıyı elektronikle nasıl birleştire biliriz veya kayısıdan ne yapabiliriz' diye kendimize sorduk. Gençlerle birlikte bir arge çalışması yaparken kayısıdan elektrik iletimini hızlı alabildiğimizi gördük. Ardından 'kayısıyı acaba elektronikle birleştirebilir miyiz' dedik ve kayısı piyano ortaya çıktı. Kayısı piyano ile hem müzik çalabiliyoruz, hem de çocuklar kodlama yapıyorlar. Çocukların şu an işledikleri kodu kendileri satır satır yazdılar. Bunu hazır kodlarla da bulabiliyorlar ama araştırma- geliştirme ile kendi yapısını oluşturdular. Normalde bilgisayara bağlı çalışıyor ama biz bilgisayardan bağımsız çalıştırdık bunu yapmış olduğumuz devre ile. Mikro denetleyici ile bunu bu hale getirdik. Buradaki amacımız şu; çocukların sevmediği meyveleri, sevmediği doğal yiyecekleri çocuklara sevdirmek olabilir. Doğal şeyleri oyuncaklarla birleştirerek yeni bir ürün oluşturmaya çalışacağız. Bundan sonraki aşamamız bu."

Görenler Şaşkına Dönüyor! Kayısıdan Piyano Yaptılar
Görenler Şaşkına Dönüyor! Kayısıdan Piyano Yaptılar
Görenler Şaşkına Dönüyor! Kayısıdan Piyano Yaptılar
Görenler Şaşkına Dönüyor! Kayısıdan Piyano Yaptılar
Görenler Şaşkına Dönüyor! Kayısıdan Piyano Yaptılar

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Görenler Şaşkına Dönüyor! Kayısıdan Piyano Yaptılar - Son Dakika


YORUMLAR (2)

Son Dakika

Trabzonspor, deplasmanda son dakika golüyle Antalyaspor'la 1-1 berabere kaldı Çukur'da 'Amca Cumali'ye kimin hayat vereceği belli oldu Mesut Özil'in Fenerbahçe'den alacağı ücret belli oldu! 3,5 yıllık transferin maliyeti dudak uçuklattı Korona aşısı aldığımız Sinovac'ın sitesine Türkiye'den erişilemiyor Meteoroloji'den Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki 9 il için kar yağışı uyarısı Pompeo yeni istihbarat raporunu açıkladı, Vuhan'daki laboratuvarı işaret etti: Hayati bilgiler saklanıyor Elindeki tabanca ateş aldı, mermi çenesinden girip alnından çıksa da sedyeye yürüyerek gitti İmaj değiştiren Pınar Altuğ, adeta 10 yaş gençleşti