Kayıttan Sonra Kadro Değişikliği Yapan Üniversiteden, Ücret İndirimi İstenebilir" - Son Dakika

Kayıttan Sonra Kadro Değişikliği Yapan Üniversiteden, Ücret İndirimi İstenebilir"

11.08.2015 16:12
Kayıttan Sonra Kadro Değişikliği Yapan Üniversiteden, Ücret İndirimi İstenebilir

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Vekili Hatice Saadet Kalyoncu, üniversite tercihlerinde akademik kadroya göre kayıt yaptıran öğrencilerin, kayıttan sonra akademik kadroda büyük değişiklikler yapılması durumunda, indirim isteyebileceğini ve tüketici mahkemelerinde haklarını arayabileceklerini belirtti.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Vekili Hatice Saadet Kalyoncu, üniversite tercihlerinde akademik kadroya göre kayıt yaptıran öğrencilerin, kayıttan sonra akademik kadroda büyük değişiklikler yapılması durumunda, indirim isteyebileceğini ve tüketici mahkemelerinde haklarını arayabileceklerini belirtti.

Kalyoncu, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Ticaret Üniversitesi yönetiminin, yeni akademik dönemin hemen öncesinde 34 akademisyeniyle sözleşme yenilememe kararı aldığını, bu konuda öğrencilerden kendilerine şikayetler geldiğini ifade etti.

Üniversitelerin kayıt öncesi, sundukları imkanların reklamlarını yaptığını, özellikle akademik kadrolarıyla eğitim kalitelerini ifade etmeye çalışarak tercih edilmelerini sağladıklarına dikkati çeken Kalyoncu, öğrencilerin, üniversitelerin sosyal imkanlarını, akademik kadrosunu, burs miktarlarını değerlendirerek seçim yaptıklarını vurguladı.

Tam burslu olmayan veya burssuz öğrencilerin hangi akademik kadrodan eğitim alacaklarını bilerek paralı eğitime imza attıklarını belirten Kalyoncu, şunları kaydetti:

"İstanbul Ticaret Üniversitesi örneğinde, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümündeki profesör unvanlı üç öğretim üyesi dönemin başlamasına az süre kala artık orada olmayacak. Oysa öğrenciler tercihlerini, bölüm başkanı Prof. Dr. Atilla Yayla olmak üzere, diğer hocaların da bu bölümde olduğu bilgisine sahip olarak yapmışlardı. Elbette ki özel üniversite olması sebebiyle akademik kadrolarda zaman zaman değişiklik olması devlet üniversitelerine göre daha olasıdır. Ancak üniversitenin bir bölümüne ait akademik kadrosunda o bölümü etkileyecek kadar büyük bir değişiklik olması veya o bölümün tercih edilme sebebini oluşturabilecek kadronun artık olmayışı, hizmet alıcısı açısından kabul edilemez. Üniversite vaat ettiği hizmeti ve hizmet kalitesini sağlamakla mükelleftir. Tüketici olan öğrencilerimiz, belirli kadrolar ile verileceği beyan edilen eğitim hizmetini alamadıkları için ayıplı hizmet kapsamında üniversitelerine başvurarak bedel indirimi isteyebilirler. Olumlu cevap alamamaları durumunda da tüketici mahkemelerine başvurabilirler."

Kalyoncu, üniversitelerle ilgili davaların esas olarak idari mahkemelerde görüldüğünü ancak bir tarafın tüketici olduğu bu hizmet alımıyla ilgili hukuk mücadelesi için tüketici mahkemelerine de başvurulabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Kayıttan Sonra Kadro Değişikliği Yapan Üniversiteden, Ücret İndirimi İstenebilir' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! İzinler durduruldu, istifa ve emeklilik başvuruları kabul edilmeyecek Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! İzinler durduruldu, istifa ve emeklilik başvuruları kabul edilmeyecek Gökhan Özoğuz'un eleştirilerine Bakan Koca'dan yanıt: Suçumuz yok, sorumluluğumuz var Gökhan Özoğuz'un eleştirilerine Bakan Koca'dan yanıt: Suçumuz yok, sorumluluğumuz var Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil, yeniden ekranlara döneceğinin müjdesini verdi Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil, yeniden ekranlara döneceğinin müjdesini verdi Son Dakika: ABD, Karadeniz'e göndereceği savaş gemisi bildirimini geri çekti Son Dakika: ABD, Karadeniz'e göndereceği savaş gemisi bildirimini geri çekti İstanbul uçağındaki kavga görüntüleri dünya basınında gündem oldu İstanbul uçağındaki kavga görüntüleri dünya basınında gündem oldu Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, kendi yazıp söylediği türküye klip çekti! Eserin düzenlemesini yapan isim sosyal medyayı karıştırdı Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, kendi yazıp söylediği türküye klip çekti! Eserin düzenlemesini yapan isim sosyal medyayı karıştırdı Arı kovanlarının önüne halı serdi! Nedenini öğrenenler şaştı kaldı Arı kovanlarının önüne halı serdi! Nedenini öğrenenler şaştı kaldı Hastaneyi birbirine katan kadın savunmasıyla pes dedirtti: Sağlığımız için dövüştük Hastaneyi birbirine katan kadın savunmasıyla pes dedirtti: Sağlığımız için dövüştük