Kırgızistan'dan 11. Cumhurbaşkanı Gül'e Devlet Nişanı - Son Dakika

Kırgızistan'dan 11. Cumhurbaşkanı Gül'e Devlet Nişanı

09.09.2014 00:53
Kırgızistan'dan 11. Cumhurbaşkanı Gül'e Devlet Nişanı, System.String[]

Gül'e Danaker Devlet Nişanı verilecek.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Kırgız-Türk işbirliğinin derinleşmesine ve iki halk arasında dostluğun güçlendirilmesine yaptığı katkılarından dolayı" Kırgızistan Danaker Devlet Nişanı'na layık görüldü.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Danaker Devlet Nişanı verilmesini öngören kararı imzaladığı bildirildi.

Açıklamaya göre, Atambayev, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı görevinde bulunduğu süre boyunca Kırgızistan ile Türkiye arasındaki işbirliğinin her alanda derinleşerek ve güçlenerek yeni stratejik seviyeye çıktığını bildirdi

İki ülke arasında çok sıcak ve özel ilişkilerin geliştirildiğine dikkati çeken Atambayev, Kırgız-Türk ilişkilerinin ruhuna ve içeriğine doğrudan etkisi olan ortak kültürel, dilsel ve tarihsel kökleri olan iki halkın her zaman birbirine yardım elini uzattığını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Atambayev, Gül'ün, Türk Dili Konuşan Ülkeler Konseyi çerçevesinde Türk halkları arasındaki bağları güçlendirmede kişisel katkısına da işaret etti. "Karşılıklı ziyaretler ve görüşmeler sonucunda, Kırgızistan ve Türkiye arasındaki ilişkiler kesinlikle bir ivme kazanmıştır" ifadesini kullanan Atambayev, Abdullah Gül'e, iki kardeş ülke arasındaki ikili işbirliğinin güçlendirilmesi için yaptığı büyük katkıdan dolayı teşekkür etti.

Ülkedeki olumlu değişikliklerine büyük ilgi ile yaklaşan Gül'ün, Kırgızistan'ın dostu olarak bilindiğini kaydeden Atambayev, kendisine uzun ömür, sağlık ve mutluluk diledi.

-Danaker Ödülü-

Danaker Devlet Nişanı, cumhurbaşkanı tarafından 1999 yılından bu yana halklar arasında barış, dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesine önemli katkısı olan devlet adamlarına veriliyor. Kırgızistan'da 2010'da iktidar değişikliğinin ardından Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva, Kırgızistan halkına ve devletine katkılardan dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Şubat 2011'de Danaker Devlet Nişanı takdim etmişti.

Ülkenin 4. Cumhurbaşkanı Atambayev de Bişkek ve Moskova'da Kırgız Manas Destanı'ndaki Manas kahramanın heykelinin hazırlanmasında ve ulaştırılmasında katkısı olan Rusya Federasyonu Gümrük Hizmetleri Başkanı ve Kırgız Rus Hükümetlerarası Komisyonu Eşbaşkanı Andrey Belyaninov'a Eylül 2012'de Danaker Devlet Nişanı'na layık görmüştü. - Ankara

Kırgızistan'dan 11. Cumhurbaşkanı Gül'e Devlet Nişanı

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kırgızistan'dan 11. Cumhurbaşkanı Gül'e Devlet Nişanı - Son Dakika


Son Dakika

Szalai'nin ilk maçındaki performansı, Fenerbahçeli taraftarların beğenisini kazandı Eşinden miras kalan tarlanın parasıyla evlenmek isterken dolandırıldı Kumar baskınında yakalanan vatandaştan basın mensuplarına ilginç isyan: Sizin bu yaptığınız boşanmaya sebep olur Mezar taşlarında yeni döneme geçiliyor! Dua, resim ve yazı yerine karekod sistemi geldi Iğdır'dan Erzurum'a dönen kamyon şoförünün seyir halindeyken ayakları dondu AK Parti'nin 2020'nin en beğenilen olayı anketinde ilk sırayı Ayasofya'nın ibadete açılması aldı Fransa'da 2 milyona yakın ördek kuş gribi nedeniyle itlaf edildi Fenomen dizi Çukur, Fenerbahçe'nin Mesut Özil transferine gönderme yaptı