Kırıkkale'de imam ve müezzine 'zimmet' soruşturması! Cemaat isyan etti - Son Dakika

Kırıkkale'de imam ve müezzine 'zimmet' soruşturması! Cemaat isyan etti

19.08.2022 12:35

Kırıkkale'de cuma namazı sonrası müftülük adıyla topladıkları paranın bir kısmını zimmetlerine geçirdikleri iddiasıyla Gürler Camii'nin imamı Ü.U. ve müezzin M.Y. hakkında soruşturma açıldı. Gürler Camii Dernek Başkanı, "İmamların bu olaylardan sonra halen camimizde tutulması konusunda dernek üyelerimiz ve cami cemaatimiz tepkili. Bu yüzden en azından adalet tecelli edene kadar imamların buradan alınarak başka bir yerde görevlendirilmelerini istiyorum" şeklinde konuştu.

Gürler Camii Dernek Başkanı Kenan Doğanülker, imam Ü.U. ve müezzin M.Y.'nin cuma namazı sonrası müftülük adıyla topladıkları paranın bir kısmını 27 Mayıs'ta zimmetlerine geçirdikleri iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili adli soruşturma, Kırıkkale Müftülüğü de idari soruşturma başlattı.

"ARADAKİ 400 LİRADA BİR ZİMMET SUÇU VAR"

Dernek Başkanı Kenan Doğanülker, her cuma sonrası toplanan paranın tutanakla müftülüğe teslim edildiğini belirterek, "27 Mayıs Cuma günü müftülüğe teslim edilmek üzere 4 bin 50 lira toplanmış. Toplanan para camimizdeki 3 kişi tarafından tutanakla tespit edilmiş. Ben o zaman şehir dışındaydım. Sonra bu tutanak imam ve müezzin tarafından camiden alınıp, il müftülüğündeki teslim yerine götürülmüş. Parayı teslim alan kişi parayı sayarken, paranın eksik olduğunu söylemiş. Onlar da tutanakta yazan 4 bin 50 liranın üstünü çizerek '3 bin 650 lira teslim aldım' diye imza atmışlar. Bu aradaki 400 lirada bir zimmet suçu var" dedi.

İmam ve müezzine 'zimmet' soruşturması başlatıldı, cemaatte huzur kalmadı: Huşu içerisinde namaz kılamıyoruz

"BAŞKA YERDE GÖREVLENDİRİLMELERİNİ İSTİYORUM"

İmam ve müezzinin suçlu olup olmadığına adaletin karar vereceğini ancak bu süreçte görev yerlerinin değiştirilmesi için müftülükten talepte bulunduklarını kaydeden Doğanülker, "İmamların bu olaylardan sonra halen camimizde tutulması konusunda dernek üyelerimiz ve cami cemaatimiz tepkili. Bu yüzden en azından adalet tecelli edene kadar imamların buradan alınarak başka bir yerde görevlendirilmelerini istiyorum" diye konuştu.

"İMAMIN ARKASINDA HUŞU İÇERİSİNDE NAMAZ KILAMIYORUZ"

Cami cemaatinden Ali Yıldırım ise, "Bu olayları duyduktan sonra bizler de tedirgin oluyoruz. Kuşku içinde namaz kılıyoruz. İnsanız, hata olabilir fakat bu olayı saklaması doğru değil. Para eksik olabilir, bunu dernek başkanına söylemesi gerekiyordu. Evrakta tahribat yaptığı için bu bir suç. Bu imam hırsızlık yapıyorsa biz nasıl arkasında namaz kılacağız, diye aklımıza geliyor. İmamın arkasında huşu içerisinde namaz kılamıyoruz" dedi.

Cami imamı Ü.U. ise dava sürecinin devam ettiğini, bu nedenle açıklama yapamayacağını söyledi.

YORUMLAR (3)
  • Ahmet KARAGÖZ: Zimmete geçirme yoktur. Yanlış sayma veya tutanağa yanlış geçirme olmuştur. Zimmete geçirme olsa bile insan koşa koşa savcılığa gitmez. Önce imamdan bir açıklama ister, tatmin olmazsa Müftü' ye gider durumu anlatır. Yine tatmin olmazsa savcılığa gitsin. Bu davranış dernek başkanına hiç yakışmamış. Böyle dindarlık da olmaz. Huşu imamda değil kişinin kalbindedir. Camide namaz kılmakla cenneti garantiledigini zannedenlere de yazıklar olsun. Acıyorum bu ucubelere! Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
  • 357VOLKAN357 D357: Bence hemen infaz ve sui zanda bulunmayalım değerli hocalarımız şereflerini 400 tl için riske atacak kadar ahmak olamazlar. Para düşmüş veya bir şey için kullanılmış, unutulmuş olabilir, soruşturma olabilir, aklanırlar, suçsuzlukları ortaya çıkar, zaten kanıtlanana kadar herkes masumdur Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
500
Kavak'tan kısa kısa Kavak'tan kısa kısa Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki caminin imamı gönüllü rehberlik yapıyor Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki caminin imamı gönüllü rehberlik yapıyor Kırıkkale'de lise öğrencilerine siber suçlar hakkında seminer verildi Kırıkkale'de lise öğrencilerine siber suçlar hakkında seminer verildi
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kırıkkale'de imam ve müezzine 'zimmet' soruşturması! Cemaat isyan etti - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement