Kış lastiği kullanım oranı yüzde 73 - Son Dakika

Kış lastiği kullanım oranı yüzde 73

19.12.2020 15:13
Kış lastiği kullanım oranı yüzde 73

Brisa, 2012 yılından bu yana 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kullanımı zorunlu olan kış lastiğiyle ilgili pazara ait rakamsal verileri açıkladı.

Brisa, 2012 yılından bu yana 1 Aralık- 1 Nisan tarihleri arasında kullanımı zorunlu olan kış lastiğiyle ilgili pazara ait rakamsal verileri açıkladı.

Açıklanan verilere göre; kış lastiği pazarında, 2019 yılında 2018 yılına paralel bir şekilde 4.4 milyon adetlik kış lastiği satışının, 3.5 milyon kadarı binek araçlar, 900 bin kadarı hafif ticari araçlar için geliştirilmiş kış lastiklerini içeriyor.

2019'da binek kış lastik pazarı yaklaşık 3,5 milyon adet ile toplam binek lastik pazarının yüzde 30'unu oluşturuyor. Ayrıca, hafif ticari araç pazarındaki kış lastiği adedi de toplam hafif ticari lastik pazarının yüzde 41'ini oluşturuyor.

2020 ve 2021 yılları için kış lastiği pazarının, geçtiğimiz yıl ile benzer seviyelerde olacağını öngören Brisa, salgın dolayısıyla olası uzun süreli bir kapanma gerçekleşmesi halinde 2020 yılı için bu durumun değişiklik gösterebileceğine de dikkat çekti.

Brisa Pazarlama Direktörü Evren Güzel

Otomobil satışlarındaki artış etkileri kış lastiği pazarını da etkileyecek

Otomobil pazarındaki talep artışının lastik sektörüne etkilerine değinen Brisa Pazarlama Direktörü Evren Güzel, "2020'nin ilk 11 aylık döneminde yüzde 67 artış gösteren otomobil pazarı potansiyel kış lastiği kullanıcısı anlamına geliyor. Bu sebeple otomobil satışlarındaki artışın kış lastiği pazarına da yansımasını bekliyoruz." dedi.

Kış lastiği kullanımı, sezon bağımsız toplam lastik pazarı üzerinde büyüdü

Direkt son tüketiciye yapılan satış adetleri üzerine araştırmalarını ve tüketicinin davranış ve tutumlarının, ne yönde değiştiğini yakından takip eden sürdüren Brisa, kış lastiği kullanım oranlarında bireysel – binek lastiği kullanan müşterilerin ilgisinde artış grafiği olduğunu belirtti. Son 5 yılda, Türkiye'de yenileme kanallı kış lastiği pazarının adetsel olarak, sezon bağımsız toplam lastik pazarının üzerinde büyüdüğü gözlemleniyor.

Brisa, bağımsız araştırma şirketi İpsos ile yaptığı kullanıcı davranış ve tutum araştırma sonuçlarına göre de Türkiye'de kış lastiği kullandığını beyan eden binek araç kullanıcılarının oranının yüzde 73 olduğu sonucuna ulaştı. Kış lastiği ile güvenli sürüşün önemine de dikkat çeken Evren Güzel, "Biz, kış lastiği kullanımının güvenli sürüş anlamında öneminin anlaşılması konusunda gidilecek yol olduğunu biliyoruz. Bu yönde bilinci arttırmaya yönelik çalışmalarımız da devam ediyor" dedi.

YORUMLAR
500
CHP Yurt Dışı Örgütlenme Çalıştayı Sona Erdi. CHP Yurt Dışı Örgütlenme Çalıştayı Sona Erdi.
Kaynak: Carmedya.com

Son Dakika Otomobil Kış lastiği kullanım oranı yüzde 73 - Son Dakika

Bu haber Carmedya.com tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Carmedya.com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Carmedya.com kurumudur.

Advertisement