Kış Yangınlarına Dikkat - Son Dakika

Kış Yangınlarına Dikkat

01.01.2012 11:40
Kış Yangınlarına Dikkat, System.String[]

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kış aylarında ısınmak amacıyla kullanılan cihazların, kontrol edilmediği takdirde beklenmedik felaketlere yol açabildiğini belirterek, kış yangınlarına karşı uyarıda bulundu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kış aylarında ısınmak amacıyla kullanılan cihazların, kontrol edilmediği takdirde beklenmedik felaketlere yol açabildiğini belirterek, kış yangınlarına karşı uyarıda bulundu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Ceyhun Karakuş, yaptığı yazılı açıklamada, kışın yaşanan yangınların daha fazla risk taşıdığına dikkati çekerek, can ve mal kaybının daha çok olduğunu bildirdi.

Ceyhun, kış mevsiminde yangınların genellikle konut, işyeri, devlet dairesi, okul, hastane, otel, sanayi tesisleri, akaryakıt istasyonları gibi mekanlarda yoğunlaştığını kaydederek, araç yangınları sayısında da artış görüldüğünü belirtti.

Başkent'te yaz aylarında çoğunluğu açık alanlarda meydana gelen ot ve saman yangınlarıyla birlikte günde ortalama 50'ye yakın yangın olayının yaşandığına işaret eden Ceyhun, kış aylarında bu sayının günde ortalama 10'a kadar düştüğünü, ancak, kış aylarında meydana gelen yangınların can ve mal kaybı bakımından daha üzücü sonuçlar doğurabildiğini kaydetti.

-Isı kaynakları kontrol altında tutulmalı-

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Karakuş, yangınla mücadelede alınacak önlemlerin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, "Yangını meydana getiren unsurların kontrol altına alınması veya ortadan kaldırılması yangınla mücadelede en etkin yöntemdir" dedi.

Kış aylarında soba ve elektrikli ısıtıcıların neden olduğu yangınlar ile baca tutuşmalarına çok sık rastlandığına değinen Karakuş, Ankaralılardan soba, elektrikli ısıtıcılar gibi ev aletlerini sürekli kontrol altında tutmalarını istedi.

Soba ve elektrikli ısıtıcıların, perde, yatak, koltuk, dolap, kapı gibi kolay alev alabilecek eşyalardan uzak yerlere konulmasının uygun olacağını vurgulayan Karakuş, kısa bir süre için de olsa evden ayrılırken elektrikli cihazların prizden çıkartılması gerektiğini söyledi.

Daire Başkanı Karakuş, bu durumun can ve mal güvenliği açısından uygulanması gereken önemli bir emniyet tedbiri olduğuna dikkati çekti.

-İlk müdahale çok önemli-

Yangının çıkış anında yapılacak müdahalenin önemini de vurgulayan Karakuş, vatandaşların kendi imkanları dahilinde başlangıç aşamasında yapılacak bilinçli müdahaleyle yangında oluşacak maddi hasarın en aza indirilebileceğini hatırlattı.

Vatandaşların konut, işyeri ve motorlu araçlarda mutlaka standartlara uygun yangın söndürme tüpü bulundurmaları gerektiğini belirten Karakuş, bilinçli müdahaleyi, eldeki imkanları çabuk ve etkin kullanmak şeklinde tanımladı.

Doğalgaz yangınlarında yapılacak ilk hareketin gazı kaynağından kesmek olduğunu bildiren Karakuş, bu tür yangınların kontrol altına alınması veya söndürülmesi durumunda bile ortamda birikecek gazın yangından daha tehlikeli bir patlama potansiyeli taşıyacağını belirtti.

-Baca temizliğini ihmal etmeyin-

Kış aylarında baca tutuşması sonucu yaşanan yangınların tek nedeninin ise ihmal olduğuna işaret eden Karakuş, düzenli olarak yaptırılacak baca temizliğinin yangın riskini tümüyle ortadan kaldıracağını kaydetti.

Karakuş, baca yangınlarından korunmanın tek yolunun sanayi işletmelerinde 3-6 ayda, daire ve apartmanlarda ise yılda en az bir kere bacaların temizletilmesi olduğuna değinerek, bacaların normal soba, doğalgaz ya da katı yakıtlı olmasının fark etmeyeceğini, vatandaşların bacalarını mutlaka yılda bir defa temizletmesi gerektiğini bildirdi.

- ANKARA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Kış Yangınlarına Dikkat - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Depremde tuzla buz olan Doğanlar Apartmanı'yla ilgili kan donduran gerçek ortaya çıktı! Belediye 2 yıl önce çürük raporu vermiş Tuvana Türkay'ın da koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı Paşinyan'dan skandal Karabağ sözleri: Azerbaycan bölgeyi ele geçirirse soykırım yapacak Bolu'ya mevsimin ilk karı düştü Tepkilerin ardından Macron geri adım attı: Charlie Hebdo karikatürlerini desteklemiyoruz Azerbaycan ordusu, askeri mevzilere sızmaya çalışan Ermeni sabotaj grubunu imha etti Anne ve 3 çocuğu enkaz altından çıkarılmıştı! Sağ kurtarılan bir çocuk hastanede hayatını kaybetti Şarkıcı Doğuş'tan kan donduran itiraflar: Birini öldürmeye teşebbüs ettim