Son dakika haberi: KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, erken genel seçim için oy kullandı Açıklaması - Son Dakika

Son dakika haberi: KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, erken genel seçim için oy kullandı Açıklaması

23.01.2022 13:34

Son dakika gündem haberi: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, milletvekilliği erken genel seçimi için oy kullanırken, "Seçime katılımda birtakım sıkıntılar olabilir ama ben halka bir çağrıda bulunmak istiyorum;

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, milletvekilliği erken genel seçimi için oy kullanırken, "Seçime katılımda birtakım sıkıntılar olabilir ama ben halka bir çağrıda bulunmak istiyorum; mümkün olduğunca herkes maskesini taksın, mesafeli bir şekilde ve alınacak tedbirlerle oyunu kullansın." dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, eşi Sibel Tatar ile oyunu başkent Lefkoşa'daki Şehit Tuncer İlkokulundaki 145 numaralı sandıkta kullandı.

Oy verme işleminin ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Tatar, ülkede salgın koşulları nedeniyle halkın iki yıldır iyi bir mücadele verdiğini ve birlikte hareket ettiğini söyledi.

Tatar, "Seçime katılımda birtakım sıkıntılar olabilir ama ben halka bir çağrıda bulunmak istiyorum; mümkün olduğunca herkes maskesini taksın, mesafeli bir şekilde ve alınacak tedbirlerle oyunu kullansın. Çünkü kolay kolay bir seçim yapılmaz. Seçimin yapılabilmesi için büyük bir zaman dilimi gereklidir." diye konuştu.

Sandıktan bir iradenin çıkması temennisinde bulunan Tatar, tüm seçmenlere oy kullanmaları yönündeki çağrısını yineledi.

Tatar, KKTC dışında da on binlerce KKTC'li seçmenin yaşadığını belirterek yasaların düzenlenmesiyle bu kişilerin de oylarını bulundukları yerlerde kullanmalarının önemine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Tatar, "Bizim için önemli olan Kıbrıs Türk halkının kendi demokrasisi içerisinde, burada örnek bir davranışla bütün dünyaya vereceğimiz mesajdır." şeklinde konuştu.

KKTC'ye hizmet etmek için Kıbrıs Türk halkının bazı sıkıntılara rağmen samimi olarak çalıştığını vurgulayan Tatar, bazı dış mihraklarının burayı karıştırmaya çalıştığını ancak mücadelelerini sürdürdüklerini söyledi.

Tatar, seçime katılarak aday olanlara ve bu demokratik sürece katkı koyan herkese teşekkür etti, seçim atmosferini büyük emekler vererek aktaran basın mensuplarını da takdir etti.

Kıbrıs Türklerinin kendi devletlerinin olduğunu dünyaya haykırdıklarının altını çizen Tatar, "Bu devletle, kendi egemenliğimizde buranın yönetilmesi ve Kıbrıs Türk halkının çok daha güvenli ve refah dolu geleceğinin mücadelesi içerisinde olduğumuzu buradan paylaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Tatar, daha sonra bir süre vatandaşlarla sohbet etti.

Seçimde 403 milletvekili adayı yarışıyor

KKTC'de erken genel seçim için oy kullanma işlemi saat 08.00'de başladı ve 18.00'de sona erecek.

Resmi olmayan seçim sonuçlarının bu gece, resmi sonuçların ise en erken oy kullanma işleminin bitmesinden 24 saat sonra YSK tarafından açıklanması bekleniyor.

Cumhuriyet Meclisi'ndeki 50 koltuk için 8 siyasi parti ve 3'ü bağımsız 403 milletvekili adayı yarışıyor.

8 siyasi parti toplamda 400 aday belirleyerek YSK'ye başvururken, 3 bağımsız aday da Cumhuriyet Meclisi'ndeki 50 koltuk için seçimde yarışacak. 403 milletvekili adayından 131'i kadın ve en genç adaylar ise 1996 doğumlu.

Seçime katılacak siyasi partiler arasında Ulusal Birlik Partisi (UBP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Halkın Partisi (HP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti (DP), Yeniden Doğuş Partisi (YDP), Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG) ve Bağımsızlık Yolu (BY) yer alıyor.

Meclis'te halen UBP'den 20, CTP'den 12, HP'den 6, DP'den ve TDP'den 3, YDP'den 1 ve bağımsız 4 olmak üzere 49 milletvekili bulunuyor.

Meclis'teki 49 vekilden 40'ı, 23 Ocak seçimine yeniden adaylığını koydu.

Ersin Tatar'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra 50 sandalyeli Cumhuriyet Meclisi'nde vekil sayısı 49'a düşmüştü.

Mecliste DP'den Serdar Denktaş ve Koral Çağman, HP'den Tolga Atakan, UBP'den Hüseyin Özgürgün, Ersan Saner, Önder Sennaroğlu, Menteş Gündüz, CTP'den Özdil Nami ve bağımsızlardan Hasan Topal bu seçimde aday olmadı.

Ülkede, Sucuoğlu başkanlığında kurulan UBP-DP koalisyon hükümeti, 5 Kasım 2021'den bu yana iktidarda bulunuyor.

YORUMLAR
500
Türk Tarih Kurumu, KKTC'li öğretmenler için Bosna Hersek'te çalıştay düzenliyor Türk Tarih Kurumu, KKTC'li öğretmenler için Bosna Hersek'te çalıştay düzenliyor
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika haberi: KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, erken genel seçim için oy kullandı Açıklaması - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement