Kocaeli2dilovalılar Orman Arazisinin Likit Depolama Tesisi Yapılmak İstenmesine Tepki Gösteriyor - Son Dakika

Kocaeli2dilovalılar Orman Arazisinin Likit Depolama Tesisi Yapılmak İstenmesine Tepki Gösteriyor

03.01.2012 13:00
Kocaeli2dilovalılar Orman Arazisinin Likit Depolama Tesisi Yapılmak İstenmesine Tepki Gösteriyor

Sanayiden kaynaklanan kirlilikle de gündemden düşmeyen Kocaeli'nin Dilovası İlçesi'nde, bu yerleşim biriminin ayakta kalan tek oksijen deposu olarak da adlandırılan Adatepe bölgesindeki ormanlık alanının bazı firmalar tarafından ağaçlar kesilerek 2 B kapsamına aldırıp kimyasal tank alanına dönüşütürme girişimi iddiası, ilçe sekinlerini ayağa kaldırdı.

Sanayiden kaynaklanan kirlilikle de gündemden düşmeyen Kocaeli'nin Dilovası İlçesi'nde, bu yerleşim biriminin ayakta kalan tek oksijen deposu olarak da adlandırılan Adatepe bölgesindeki ormanlık alanının bazı firmalar tarafından ağaçlar kesilerek 2 B kapsamına aldırıp kimyasal tank alanına dönüşütürme girişimi iddiası, ilçe sekinlerini ayağa kaldırdı.

Sanayi kuruluşları ile her türlü yanıcı, patlayıcı, parlayıcı ve zehirli kmyasl maddelerin depolandığı tankların yerleşim birimi ile içiçe girdiği Dilovası'nda sorunlar bitmiyor. Geçtiğimiz yıl, buradaki kirlilik ve kanser vakalarıyla ilgili inceleme sonuçlarını açıklayan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Dilovası'nda annelerin sütünün yanı sıra bebeklerin kakasında da vücutta doğal olarak bulunmaması gereken ağır metaller tespit edildiğini açıklamıştı. Bilimadamı bu açıklaması nedeniyleyerel yöneticiler tarafından mahkemeye de verilmişti.

OKSİJEN DEPOSUNU LİKİT DEPOLAMA TESİSİNE ÇEVİRECEKLER

Tartışmaların ve kirlilikle ilgili kavgaların bitmediği, geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı'nda da üzerine hala kaynağı belirlenemeyen beyaz yapışkan toz yağan Dilovası'nda şimdi yeni bir kavga başladı. Hemen yanından TEM Otoyolu ve Dilovası Tüneli de geçen bölgede, ilçenin oksijen deposu olarak adlandırılan, 1976 yılında Orman Bakanlığı'nca ağaçlandırılan Adatepe Ormanı olarak bilinen çamlık alanı, burada faaliyet gösteren firmaların tank ve depolama alanı olarak kullanma hazırlığında olduğu, çamları kesmek için hazırlık yaptığı haberleri üzerine ilçe sakinleri ayağa kalktı.

VALİLİK DURDURDU

Bir firmanın, burada çok küçük bir araziyi satın aldığı, hem kendisine ait olan, hem de diğer alandaki çam ağaçlarını kesmek için işaretleme yaptırdığı anlaşılınca Kocaeli Valiliği harekete geçerek kesimi durdurdu. Bu olayın duyulması üzerine çevre dernekleri de harekete geçti.

Dilovası Yeşil Alanları Koruma ve Kalkındırma Dernek Başkanı Ahmet Cebeci, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı Adatepe Park ve Mesire alanını halka çok gören sanayiciler, şimdi de buradaki bir avuç ormanı nereden aldıklarını bilmediğimiz izinlerle çevre katliamı yaparak yok edip kimyasal depolama tesisi yapmak istiyorlar. Burası bir oksijen deposu. Yapmak istedikleri tehlikeli likit depolama tesisi ile ilçenin oksijen deposunu ortadan kaldırmak istiyorlar. dedi.

SANAYİCİ DÜŞMANI DEĞİLİZ

İlçede yaşayan insanların sanayici düşmanı olmadıklarını fakat yeşil alanın da katledilmesine izin vermeyeceklerini söyleyen Ahmet Cebeci konuşmasına söyle devam etti

Biz sanayiciye düşmanı değiliz. Adatepe ormanlık alanı çevresinde bulunan dört firma kendi arazilerini genişletmek amacıyla burada yaşayan insanların temiz havadan mahrum etmek istiyorlar. Burası toplam 342 dönümlük orman arazisidir. Bizler burasının daha da ağaçlandırılmasını isterken birileri kelip tamamen kesmek istiyor. Buraya devlet yeni ağaçlar diksin. veya bizler dikelim. Kesinlikle bu ağaçların kesilmesine izin vermeyeceğiz

6-7 YILLIK AĞAÇLARI KESİLMEK İÇİN İŞARETLENDİ

İlçede bir fidana bile ihtiyaç duyulurken 6-7 yıllık ağaçların kesilmek için işaretlendiğini iddia eden Dilovası Koruma Geliştirme Platformu üyesi Nizamettin Karadağ ise Bütün bilimsel raporlar Dilovası'nnın sanayiye doyduğunu gösteriyor. TBMM, Tubitak raporu ve çevre çalıştayında bunun altı çizildi. Yeni kapasiteı artışları, yeni yeni likit depolama alanları yapılması prosedüre aykırı ve doğru değil. Dilovası çanağı basık bir yer. Malesef hava kirliliğini kaldırmıyor. Burada bir fidana bile ihtiyaç duyulurkan 6-7 yıllık ağaçların kesilip likit depolama alanlarının kurulması akıl mantık işi değil. dedi.

2 B KAPSAMINA ALDIRMAK İSTİYORLAR

Semt sakinlerinden Hasan Karataş, da buradaki genç çamların kesim için mühürlendiğini bielirterek, Bunlar kesilince bu bölge orman vasfını yitirecek. Ondan sonra 2-B kapsamına geçirip buraya tesis kuracaklar. Kesinlikle de bu bölgeye depolama tesisi kurdurtmayız. Çünki burası ormandır. 1976 yılında Orman Bakanlığı tarafından ağaçlandırıldı ve devletimiz buraya para harcadı. Bugüne kadar da bu ormanlık alanı biz koruduk ve bundan sonra da korumaya devam edeceğiz. diye konuştu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kocaeli2dilovalılar Orman Arazisinin Likit Depolama Tesisi Yapılmak İstenmesine Tepki Gösteriyor - Son Dakika


Advertisement