Korona aşısı nasıl taşınacak ve muhafaza edilecek? Dünyanın merak ettiği detaylar belli oldu - Son Dakika

Korona aşısı nasıl taşınacak ve muhafaza edilecek? Dünyanın merak ettiği detaylar belli oldu

19.11.2020 21:58

Koronavirüs salgınına karşı aşı geliştirme çalışmalarında peş peşe müjdeli haberler gelirken, aşının -70 derecede muhafaza edilerek ülkelere nasıl dağıtılacağı merak konusu olmuştu. Alman lojistik şirketi va-Q-tec, taşıma işlemi için "Vakumlu yalıtım panellerinden" oluşan "termo-kutular" kullanılmasının etkili olduğunu belirtti.

İlk olarak Aralık 2019'da Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 361 binden fazla insan hayatını kaybetti, 57 milyon insan ölümcül salgına yakalandı. Koronavirüse karşı dünya, aşı müjdelerini sırasıyla alırken aşının nasıl muhafaza edileceği ve nasıl taşınacağı gibi sorular gün yüzüne çıktı.

Üçüncü aşama klinik denemelerinin sonuçlarında yüzde 95'ten fazla koruma sağladığı açıklanan Pfizer/BioNTech'in aşısının Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi'nden (FDA) Aralık ayı ortasında onay alabileceği açıklandı. Yakın zamanda onay alması beklenen aşının koronavirüs hastalarına ve diğer kişilere ulaşması sorusu üzerine yeni bir anlaşma imzalandı.

"VAKUMLU YALITIM PANELLERİ" VE "TERMO-KUTULAR" KULLANILACAK

En az 1 milyar doz üretilecek Pfizer-Biontech koronavirüs aşısının -70 derecede muhafaza edilerek ülkelere nasıl dağıtılacağı sorusu üzerine Almanya Bavyera şehri Würzburg merkezli lojistik şirketi va-Q-tec, "Bunun çözümü var" dedi. Taşıma işlemi için "Vakumlu yalıtım panellerinden" oluşan "termo-kutular" kullanan şirket bu panellerin polistiren ve cam elyafı gibi geleneksel ısı yalıtım malzemelerinden on kat daha etkili olduğunu belirtti.

Korona aşısı nasıl taşınacak ve muhafaza edilecek? Dünyanın merak ettiği detaylar belli oldu

1000 ADET YÜKSEK TEKNOLOJİLİ KONTEYNER

DHL tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre, dünya çapında 10 milyar dozluk Pfizer-BioNTech aşısının taşınması için 15 milyon soğutucuya ihtiyaç duyulacağı açıklanmıştı.

Va-Q-tec'in kurucusu ve CEO'su Joachim Kuhn, şirketin dünya çapında bir düzineden fazla farklı aşı projesinde yer aldığını ve birçoğunun çok düşük sıcaklıklarda depolanması gerektiğini belirtti. 40 uluslararası istasyon ağında 1000 adet yüksek teknolojili konteyner filosu olan şirketin CEO'su Kuhn, "Güçlü bir talep var ve bunu karşılamak için tüm gücümüzle çalışıyoruz"dedi.

Korona aşısı nasıl taşınacak ve muhafaza edilecek? Dünyanın merak ettiği detaylar belli oldu

Şirketin sitesinde yapılan açıklamada "va-Q-tec'in yüksek teknoloji ürünü pasif taşıma kapları, birkaç gün dahil olmak üzere -70 ile 25 derece arasındaki çeşitli aralıklarda sabit sıcaklıkları güvenilir bir şekilde koruyarak, sıcaklık kontrollü aşı dağıtımı için gerekli temel teknolojiyi sağlar" ifadelerine yer verildi.

Korona aşısı nasıl taşınacak ve muhafaza edilecek? Dünyanın merak ettiği detaylar belli oldu
Korona aşısı nasıl taşınacak ve muhafaza edilecek? Dünyanın merak ettiği detaylar belli oldu

Son Dakika Dünya Korona aşısı nasıl taşınacak ve muhafaza edilecek? Dünyanın merak ettiği detaylar belli oldu - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

İç savaşa sürüklenen Hollanda'da göstericilerin bir köprüyü havaya uçurduğu iddia edildi Sibirya'da 40 bin yıldır buzulda korunan gergedan keşfedildi Ege Bölgesi'nde şiddetli fırtına! Ağaçlar ve çatılar uçtu, direkler devrildi 18 yaşındaki genç kızın feci şekilde can verdiği kaza kamerada Dev derbide ortalık karıştı! İbra'nın üzerine yürüyen Lukaku zor sakinleştirildi Türkiye'yi ağlatan videosu kurgu çıkan YouTuber Fariz hakkında gözaltına alındı Korkutan koronavirüs araştırması! 4 yeni Kovid-19 belirtisi daha ortaya çıktı Hastane korkusundan dolayı kayıplara karışan adam aç susuz halde dağ başında bulundu