ABD'den korkutan araştırma: Koronavirüs mutasyon geçirdi, artık daha bulaşıcı - Son Dakika

ABD'den korkutan araştırma: Koronavirüs mutasyon geçirdi, artık daha bulaşıcı

24.09.2020 21:20

ABD'li bilim insanları koronavirüsün mutasyon geçirdiğini tespit etti. Mutasyon sonrası virüsün bulaşıcılığı artarken öldürücülüğü konusunda bir değişiklik belirlenmedi.

Koronavirüs dünya genelinde can almaya devam ederken, hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyona adım adım yaklaşıyor. İkinci dalga paniği dünyanın dört bir yanını sararken, ABD'de çok çarpıcı bir araştırmanın sonuçları yayınlandı.

ABD'nin Houston kentindeki bilim insanları, kentteki Kovid-19 salgınında iki ayrı dönemde yayılan virüs örneklerini karşılaştırdı. Araştırmada, kentte yayılan koronavirüsün zaman içinde daha bulaşıcı hale geldiği sonucuna varıldı.

VİRÜS MUTASYON GEÇİRDİ

Araştırma, büyük bir kentte yayılan koronavirüsün iki ayrı dalga sırasındaki yapısının incelenmesi açısından bir ilk olma özelliğini taşıyor. Araştırmada, 7 milyon nüfuslu Houston'da salgının ilk patlak verdiği dönemden ve son haftalardan elde edilen 5 bin virüs genomu incelendi. Araştırmacılar, kentteki ikinci dalgada görülen virüsün neredeyse tamamının mutasyon geçirdiği sonucuna vardı.

BULAŞICILIĞI ARTTI

Buna göre, kentte son dönemde yayılan virüsün, hücrelere bağlanarak insanları enfekte etmek için kullandığı 'iğne'lerinin sayısı arttı. Araştırmacılar, kentte virüsün bu türünün hakim hale geldiğini ve bu sayede bulaşıcılığının arttığını belirtti. Bu nedenle, son dönemdeki hastaların viral yükünün ciddi oranda arttığı da aktarıldı.

Bununla birlikte, araştırmada 'virüsün bu mutasyon nedeniyle daha öldürücü hale geldiğine' dair herhangi bir bulgu elde edilmesi. Araştırmacılar, mutasyonun Kovid-19 hastalığının şiddetini artırdığına dair yeterli kanıt bulunmadığını vurguladı.

ABD'den korkutan araştırma: Koronavirüs mutasyon geçirdi, artık daha bulaşıcı

Son Dakika Dünya ABD'den korkutan araştırma: Koronavirüs mutasyon geçirdi, artık daha bulaşıcı - Son Dakika Dünya

YORUMLAR (6)
  • dogru: sustalı cın vede dıger butun ulkeler bunu anlamıyomu ozaman nıye bırgunde yok edılır boyle bısey yapsa yada amerıkanın kendı halkı bunu anlasa ayaklanır dı sımdıye kadar bence Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • sustalı: mutasyona uğramadı el yordamıyla laboratuvarlardan ortama dağıtıldı aç köpek sağlık örgütü ve amerika çini yoketmek için elinden geleni yapıyor tiyatro oynanıyor amerikanın dünya ticaretini ele geçirdiği için çine ve ekonomisine çamur atıyor bunu salaklar bile anladı artık geçin bunları geçin Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
  • Fuzuli : Tabi iyice korku psikolojisini oluşturup sonra da bir anda ilacı bulduk diye çıkarlar ortaya. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Sahte içki ölümleriyle ilgili anason yağı üreticisinden itiraf gibi sözler: Satışları10 kat arttı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üniversite öğrencilerine müjde: Stajyer Araştırmacı Burs Programını başlatıyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli koronavirüs aşısında hedefi belirledi: Önümüzdeki bahar aylarına kadar aşı meselesini çözeceğiz İki grup arasında çıkan tartışmada ateşlenen saçma, balkona çıkan vatandaşın kafasına isabet etti Netflix, Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolde olacağı bilim-kurgu dizisi çekecek İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Ozan Tufan'ın Pelkas'la ilgili gafı sonrası F.Bahçe'nin yaptığı paylaşım büyük ses getirdi Çoklu organ yetmezliğinden dolayı ölüm döşeğindeki Hakan Taşıyan'ın son hali sevenlerini kahretti