Dünya Barış Pınarı'na kilitlenmişken Kim Jong-un beyaz atıyla poz verdi - Son Dakika

Dünya Barış Pınarı'na kilitlenmişken Kim Jong-un beyaz atıyla poz verdi

16.10.2019 09:54

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde terör örgütlerinden temizlemek için başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nın yankıları sürerken, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'dan gelen fotoğraflar dikkat çekti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, beyaz atıyla "Kim hanedanlığının ana yurdu" kutsal Paektu dağının karlı zirvesine çıktı.

Tüm dünya Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na kilitlenmişken Kuzey Kore lideri Kim'den gelen pozlar dikkat çekti.

DÜNYADA GÜNDEM HAREKAT

Türkiye'nin NATO müttefiki olan ABD ile anlaşamaması sonucu tek başına başlattığı harekatı, tüm dünya yakından takip ediyor. Azerbaycan, Pakistan, Macaristan gibi ülkelerin açık desteğini duyurdukları operasyona çoğu Avrupa ülkesi küstahça tepkiler verirken, Kuzey Kore konuyla ilgili suskunluğunu koruyor. Dünya gündemine dair fevri çıkışlarıyla tanınan Kuzey Kore liderinin harekatla ilgili bir yorum yapmadığı bilinirken, Kim'den gelen fotoğraflar dikkat çekti.

MEDYA FARKLI YORUMLADI

Devlet denetimindeki Kuzey Kore medyası, Kim'in at sırtındaki pozlarını "Dünyayı hayretler içinde bırakacak ve Kore devrimini ileri taşıyacak büyük bir operasyonun habercisi" olarak yorumladı.

Fotoğrafları yayımlayan Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, "büyük operasyonun" ne olacağına ilişkin ayrıntı vermedi. Reuters ajansı, Kuzey Kore liderinin önemli kararlar öncesinde bu dağa çıktığına dikkat çekti.

Ajansa göre uzmanlar, Kim'in dağa çıkmasının, nükleer silah ve balistik füze programları nedeniyle baskı altında olan Kuzey Kore'nin uluslararası yaptırımlara meydan okumasını simgelediğini söylüyor.

California'daki Uluslararası Middlebury Enstitüsü'nden Kuzey Kore uzmanı Joshua Pollack, ziyaretin 2020'de Kuzey Kore'den gelebilecek hamleler için bir beklenti doğurduğuna dikkat çekti.

Kim, 2017 sonunda Kuzey Kore'nin en büyük kıtalararası balistik füzesini denemesinden birkaç gün sonra ve Güney Kore'yle diyalog açılımında bulunduğu yeni yıl konuşmasından önce yine bu dağa çıkmıştı.

"UZAY HAMLESİ GELEBİLİR"

Reuters'a göre bazı uzmanlar ise Kuzey Kore'nin bir uzay programı başlatma olasılığından söz ediyor. Bu uzmanlar, Kuzey Kore'nin ekonomik ve teknolojik kapasitesini yansıtacak bu adımın kıtalararası füze denemelerinden daha az "kışkırtıcı" olacağını savunuyor.

"YENİ BİR MİT"

NK News'dan Kuzey Kore uzmanı Rachel Minyoung Lee, Kim'in dağa çıkışıyla ilgili haberlerde devlet medyasında kullanılan dile gönderme yaparak "Kim, büyük kararlar alma alma arifesinde olabilir. Kim'in Paektu'ya çıkışı ve at sırtındaki fotoğrafları azami propaganda etkisi yaratacak bir şekilde yeni bir MİT olarak sunuluyor" dedi.

Dünya Barış Pınarı'na kilitlenmişken Kim Jong-un beyaz atıyla poz verdi

Son Dakika Güncel Dünya Barış Pınarı'na kilitlenmişken Kim Jong-un beyaz atıyla poz verdi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

FETÖ iddiası sonrası İYİ Partili Ümit Özdağ'ın ihracı için ilk adım atıldı Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı Meteoroloji, 57 ile sağanak yağış uyarısında bulundu "Türk burgeri değil Yunan burgeri satacağız" diyen Suudi şirket, Türkiye'de sektör lideri çıktı SİHA'lara direnemeyen Ermenistan'dan PKK taktiği! Hedef şaşırtmak için mevzilere cansız manken yerleştirdiler Sevgilisiyle samimi pozlarını paylaşan fenomen Duygu Özaslan, eleştirileri tiye aldı Türkiye'nin Azerbaycan ve Kırım hamleleri Rus basınını rahatsız etti: Moskova'nın nüfuz alanına görülmemiş bir atılım var