Leyen'in AB Komisyonu Başkanlığına önerilmesi - Son Dakika

Leyen'in AB Komisyonu Başkanlığına önerilmesi

03.07.2019 14:19
Leyen'in AB Komisyonu Başkanlığına önerilmesi, System.String[]

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanlığına aday gösterilmesi Sosyal Demokrat Partiyi rahatsız etti.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanlığına aday gösterilmesi Sosyal Demokrat Partiyi rahatsız etti.

SPD yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Angela Merkel'in, Ursula von der Leyen'i AB Komisyon Başkanlığına aday göstermekle Almanya'daki koalisyon sözleşmesine aykırı davrandığı vurgulandı.

Eski Dışişleri Bakanı ve eski SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, Leyen'in AB Komisyonu Başkanı olduğu anda koalisyondan ayrılma çağrısında bulundu.

Gabriel, Alman medyasına yaptığı açıklamada, Başbakan Merkel'in bu konudaki tutumunu eleştirerek "Bu ağır bir güven ihlali. ya koalisyonun terk edilmesi için provoke ediyor ya koalisyon ortağını kendisini savunamayacak kadar güçsüz görüyor. Bu ikisi de eşit derecede kötü." dedi.

Şansölye Merkel'in, Ursula von der Leyen'in isminin AB Komisyonu Başkanlığına önerilmesinin ardından SPD'nin onayı olmadığı için oylamaya katılmadığını ifade etmesinin "saçmalık" olduğunu dile getiren Gabriel, "Merkel, Ursula von der Leyen'in ismini Bakanlar Kurulu kararı olmadan ortaya attığında bu, hükümet kurallarının açık bir ihlalidir ve hükümetten ayrılma nedenidir" ifadelerini kullandı.

Almanya'nın eski Adalet Bakanı ve yeni Avrupa Parlamentosu üyesi Katharine Barley de seçimden önce halka söz verildiğini AB Komisyonu Başkanı'nın halk tarafından belirleneceğinin konuşulduğunu buna karşın son günlerde yaşananların bu bağlamda kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Leyen'in AB Komisyonu Başkanlığına önerilmesi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Neven Subotic, Denizlispor ile sözleşmesini tek taraflı feshetti İşten eve erken gelen kadın, kendisini aldatan erkek arkadaşını başka bir kadınla bastı! O anlar kamerada İmamoğlu'ndan "Sizi, Cumhurbaşkanı olarak da görmeyi isteriz" diyen vatandaşa yanıt Hiçbir katkı maddesi olmayan deve sucuğunun kilosu 100 liradan satılıyor Biden koronavirüsle mücadele planını imzaladı: ABD'ye seyahat edeceklere test ve karantina zorunluluğu getirildi Türk bilim insanlarından dikkat çeken araştırma: Koronavirüs gözden beyne giden sinirlerde kalıcı hasara yol açıyor Oyuncu Cemal Hünal, sağlık sorunları nedeni ile Survivor 2021'e veda etti Marketten dönen çift kurşuna dizildi! Camdan bakan çocuk, anne ve babasının cansız bedenini gördü