Son Dakika Haberleri: Londra'da Akdamar Kutsal Haç Kilisesi

Londra'da Akdamar Kutsal Haç Kilisesi

6 gün önce

Fitzrovia'daki Noho Showrooms sergi salonunda düzenlenen resepsiyonla açılışı gerçekleştirilen sergiye, Türkiye Ermenileri Patriklik Kaymakamı Şahak Maşaliyan, Ermeni Vakıflar Cematı Başkanı Bedros Şirinoğlu'nun da aralarında olduğu dini cemaat temsilcileri ile Türk ve Ermeni...

Londra'da Akdamar Kutsal Haç Kilisesi, System.String[]

Fitzrovia'daki Noho Showrooms sergi salonunda düzenlenen resepsiyonla açılışı gerçekleştirilen sergiye, Türkiye Ermenileri Patriklik Kaymakamı Şahak Maşaliyan, Ermeni Vakıflar Cematı Başkanı Bedros Şirinoğlu'nun da aralarında olduğu dini cemaat temsilcileri ile Türk ve Ermeni toplumundan temsilciler katıldı. Serginin açılışında "Anadolu'nun Saklı Anıtları Gün Yüzüne Çıkıyor: Ahtamar" başlıklı film de İngilizce ve Türkçe olarak gösterildi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür


Törende konuşan Maşaliyan, Ermeni medeniyetinin bir parçası olan ve binlerce yıllık aşınmaya dayanan Akdamar Kilisesi'nin fotoğraflarının daha önce İstanbul'da ve New York'ta sergilenmesi sırasında da hazır bulunduğunu belirterek, "O zaman bu serginin çok daha fazla sayıda insana ulaşması gerektiğini düşünmüştüm. Dileğimiz gerçek oldu ve bugün Londra'da da sergi açıldı." diye konuştu.


Maşaliyan, Akdamar Kilisesi ve diğer anıtsal tarihi yapılara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği ilgi ve hassasiyetten memnuniyet duyduklarını dile getirerek, "Cumhurbaşkanımızın vizyonunun önderliğinde Ahtamar Kilisemize özel ilgi ve alaka gösterildi." ifadesini kullandı.


Kiliseye Türk devletinin ayırdığı kaynaklara dikkati çeken Maşaliyan, eserin bu sayede Türkiye'nin kültürel ve inanç turizmi için en gözde ziyaret yerlerinden biri haline geldiğini vurguladı.


Maşaliyan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun'a ve Akdamar Kilisesi'nin fotoğraflarını çeken sanatçı İzzet Keribar'a da teşekkür etti.


Serginin üçüncü ayağı


Londra'daki Akdamar Kutsal Hac Kilisesi fotoğraf sergisi Türkiye'nin tarihi mirasını coğrafi güzellikleriyle harmanlayarak tüm dünyaya duyurmak ve kutsal mekanlara hak ettiği değeri yeniden kazandırmak adına başlatılan kültürel farkındalık çalışmalarının üçüncü adımı oldu.

Kaynak: Hürriyet

Haber Yayın Tarihi: 03.12.2019 03:52 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Libya ile yapılan mutabakat Yunanistan'ın elini kolunu bağladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara önemli çağrı: Gelin dövizden kendi paramıza dönelim Hollandalı Bakan'dan küstah Libya mutabakatı açıklaması: Yunanistan'ın yanındayız Kış lastiği takmayan 1742 araca ceza kesildi