Mabel Matiz - Son Dakika

Mabel Matiz

25.10.2016 19:04
Mabel Matiz, System.String[]

Bugüne kadar yayınladığı üç albümüyle yeni jenerasyon Türk pop/rock müziğinin en önemli temsilcilerinden biri haline gelen Mabel Matiz, Vestel #gururlayerli konserleri kapsamında 25 Ekim'de Zorlu PSM sahnesinde!

Bugüne kadar yayınladığı üç albümüyle yeni jenerasyon Türk pop/rock müziğinin en önemli temsilcilerinden biri haline gelen Mabel Matiz, Vestel #gururlayerli konserleri kapsamında 25 Ekim'de Zorlu PSM sahnesinde!

Şarkıcı, besteci ve söz yazarı Mabel Matiz'in ismi ne anlama geliyor? Mabel, Kumral Ada Mavi Tuna romanında yer alan "Tuna" karakterinin takma adı. Matiz ise çok sarhoş, düşkün kimse anlamlarına gelen eski Yunanca kökenli bir kelime.

Bestelerini üniversite yıllarında üretmeye başlayan Mabel Matiz, bu şarkıları Myspace hesabında paylaşarak kariyerinin ilk adımını attı. Engin Akıncı'yla tanışmasının ardından ise ilk albümün temellerini atmaya başladı. Sanatçının kendi ismini taşıyan ilk albümü, 2011 yılında yayınlandı. Zor Değil, Aşk Yok Olmaktır, Yaşım Çocuk ve Alaimisema gibi şarkılarla ses getiren ikinci Mabel Matiz albümü Yaşım Çocuk ise 2013'te yayınlandı. Sanatçı albümde Can Güngör, Cihan Mürtezaoğlu, Mete Özgencil ve Yıldız Tilbe gibi isimlerle çalıştı. Aysel'le beraber yorumladıkları Sultan Süleymen cover'ıyla başarısını pekiştiren Mabel Matiz, Milliyet Sanat dergisi tarafından Yılın Albümü, GQ Türkiye tarafından ise Yılın Müzisyeni ödülüne layık görüldü.

Teoman, Göksel, Ayşegül Aldinç, Özge Fışkın, Burcu Tatlıses ve Ceyl'an Ertem gibi sanatçıların albümlerine de katkıda bulunan Mabel Matiz, son olarak geçtiğimiz yıl Gök Nerede isimli üçüncü albümünü yayınladı.

Sahne duruşu ve yorumuyla kısa sürede Türk müzik piyasasına damgasını vuran Mabel Matiz, Vestel #gururlayerli konserleri kapsamında 25 Ekim'de Zorlu PSM sahnesinde olacak!

Mabel Matiz

Kaynak: Etkinlik.io

Son Dakika Kültür Sanat Mabel Matiz - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

%94 başarı sağlayan korona aşısı Moderna: Veriler, aşının tüm yaş gruplarında kalıcı bağışıklık sağlayabileceğini gösterdi Masumlar Apartmanı'nın 13. yeni bölüm fragmanı yayınlandı! Gülben, çöp evi ateşe veriyor Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz: Vaka sayıları düşmezse uzun süreli kapanma gündemimizde Beşiktaşlı Mensah'tan şampiyonluk paylaşımı: Sonunda deniz kenarında Türk çayı içeceğiz CHP'de bir taciz iddiası daha! Mağdur kadının ifadeleri kan dondurdu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dört ilimizi uyardı: Vakalar artıyor Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Fransa'nın başına beladır" sözlerine yanıt "Yeni evimizde ilk gecemiz" notuyla paylaştı! Şeyma Subaşı Miami'den ev aldı