Son Dakika Haberleri: Mersin Silifke'de Antep Fıstığı Hasadı Başladı Hd

Mersin Silifke'de Antep Fıstığı Hasadı Başladı Hd

2 yıl önce

Silifke'de Antep fıstığı hasadı başladıTÜRKİYE'nin çilek üretimindeki lideri konumunda olan Mersin'in Silifke ilçesinde üretilen Antep fıstığının hasadına başlandı.

Mersin Silifke'de Antep Fıstığı Hasadı Başladı Hd, System.String[]

Silifke'de Antep fıstığı hasadı başladı


TÜRKİYE'nin çilek üretimindeki lideri konumunda olan Mersin'in Silifke ilçesinde üretilen Antep fıstığının hasadına başlandı.


İlçede ilk olarak 1969 yılında üretilen, 1990'dan sonra ise aşılama usulüyle üretimi arttırılan Antep fıstığı için Nuru mahallesinde; Kaymakam Şevket Cinbir, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yusuf Gün, Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, Jandarma Komutanı Üsteğmen Özer Dinçer ve çiftçilerin de katılımıyla hasat günü etkinliği düzenlendi. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kaymakam Şevket Cinbir, Silifke'de bir çok meyve ve sebze yetiştiğini anımsatarak, " Türkiye'nin en güzel yörelerinden birindeyiz. Allah'ın çok cömert davrandığı, her türlü meyvenin ve sebzenin en iyi şekilde yetiştiği bir bölgedeyiz. Antep fıstığı, ilçemezin Çadırlı, Senir, Nuru, İmambekirli, İmamuşağı, Cılbayır gibi mahallelerinde yetiştirilip vatandaşlarımız tarafından piyasaya sürülüyor. İlçedeki 165 bin ağaçtan rekor düzeyde, 700 ton civarında hasat bekliyoruz" dedi.


Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun ise ekonomik şartlar nedeniyle çitçilerin Antep fıstığı üretimine yöneldiğini belirterek, üretimin Göksu Vadisi'ndeki Senir, Nuru, İmambekirli, Yenisu, Demirçili, Çatak, Kavak, Kıca, Kocaoluk ve Yeniçıktı mahallelerinde yoğunlaştığını kaydetti.


3 bin 735 dönüm arazideki 165 bin ağaçtan hasat edilecek taze Antep fıstığının 15 ila 20 TL'den, kuru fıstığın ise 35-40 TL'den alıcı bulması bekleniyor.

Haber Yayın Tarihi: 09.08.2018 05:26 Kaynak: DHABalıkçı ağına 1 tonluk köpek balığı takıldı
Bitki çaylarında korkutan laboratuvar sonuçları: Böcek parçaları, kaş ve kirpik bulundu Rizeli futbolcunun eşi Irina Moroziuk'un futbol videosu sosyal medyayı salladı!