Metroda Baldırı Çıplak Eylem - Son Dakika

Metroda Baldırı Çıplak Eylem

09.01.2012 15:52
Metroda Baldırı Çıplak Eylem

ABD'nin New York kentinde 'Metroda Pantolonsuz Yolculuk' eylemi yapıldı.

Abd'nin New York kentinde 'Metroda Pantolonsuz Yolculuk' eylemi yapıldı. Yolcular, kendileriyle aynı vagonları paylaşan ve kış ortasında üstlerinde paltoları altlarında ise yalnızca iç çamaşırları bulunan 4 bin kişiyi şaşkın bakışlarla izledi.

ABD'nin New York kentinde her gün 4 milyon insanın yolculuk ettiği metro hatları, bir kez daha 'yarı çıplak' eyleme sahne oldu. Bu yıl 11'incisi düzenlenen 'Metroda Pantolonsuz Yolculuk' eylemine katılan kadınlı erkekli 5 bini aşkın insan, metroya bindikten sonra, vagonlarda ya da istasyonlarda pantolonlarını çıkardı. İç çamaşırıyla kalan eylemcileri gören yolcular şaşkınlıklarını gizleyemedi.

ABD'de ilginç eylemlere imza atan 'İmprove Everywhere'nin düzenlediği 'Pantolonsuz Metro Yolculuğu'nun bu yıl 11'incisine bu yıl kadın- erkek 4 binden çok kişi katıldı. Manhattan'da Central Park ve Foley Meydanı'nda, Brooklyn'de, Williamsburg ve Prospect Park'ta, Queens'te de Astoria ve Flushing semtlerinde toplanan, yarı çıplak metro yolculuğu yapmaya razı gönüllüler, gruplar halinde 6 ayrı metro hattına bindikten sonra yolcuların şaşkın bakışları altında pantolonlarını çıkarıp çantalarına yerleştirdi.

Yarı çıplak eylemciler, olağandışı hiçbir şey yokmuş gibi davranırken, eylemden haberi olmayan yolcular ise şaşkınlığını gizleyemedi. Yolcular, metro istasyonları ve vagonlarda gazete ve kitap okuyan yarı çıplak eylemcileri yan gözle süzmekten kendilerini alamadı. Kimi yolcuların gülüşmesine, kimi yolcuların sorgulayan ve ne olup bittiğini anlamak isteyen bakışlarına yol açan eyleme, katılımın bu yıl daha da arttığı gözlendi.

New York'u neredeyse bir baştan ötekine metroyla dolaşan baldırı çıplak eylemciler, bazı istasyonlarda mola verdi. Buralarda bir süre bekleyen eylemciler, yeniden metroya binip, yolculuğa devam etti. Eylemciler, kendilerine yöneltilen sorulara, 'Pantolonumu giymeyi unuttum', 'Evden aceleyle çıktım, pantolon giymeye zaman kalmadı', 'Pantolonumun etiketi rahatsız ediyordu ondan çıkardım', 'Küresel ısınmayı protesto ediyorum', 'Pantolonum ıslandı, çok üşüdüm, çıkardım', 'Miami'den geldim, çok sıcak olduğu iöin pantolon giymedim, burada da giymeyi unuttum' gibi ilginç ve esprili yanıtlar verdi. New York metrosunda ve istasyonlarında görev yapan polisler, iç çamaşırları ile yolculuk eden yolcuları görmezden geldi.

New York metrosunda 2 saati aşkın süre iç çamaşırı ile yolculuk eden pantolonsuz eylemcilerin gösterisi Union Square'de sona erdi. Metrodan çıktıktan soğuğa aldırmadan kentin göbeğinde iç çamaşırları ile dolaşmayı sürdüren eylemciler, attıkları sloganlar ile de yoldan geçenleri pantolonlarını çıkarmaları çağırısında bulundu. Pantolonsuz eylemcilere polis bu yıl da müdahale etmedi. Geçtiğimiz yıllardaki eylemlerin birinde polis, katılımcıların bindiği tren hatlarından birini durdurmuş ve pantolonsuz yolcuları gözaltına almıştı. Ancak açılan davada yargıç, pantolonsuz dolaşmanın yasalara aykırı olmadığına hükmederek eylemcileri serbest bırakmıştı.

'Improv Everywhere' adlı grubun kurucusu olan Charlie Todd, "Metro yolculuğu oldukça sıkıcı olabiliyor. Amacımız insanları güldürmek ve metro yolcuların ilginç bir New York macerası yaşamalarını sağlamak. Hem eğleniyoruz, hem de eğlendiriyoruz. Amacımız kimseyi rahatsız etmek değil. Pantolon giymemek yasalara aykırı değil ve bu hakkımızı kullanıyoruz" diye konuştu.

Yarı çıplak eylemciler, daha sonra New York'un değişik barlarında 'pantolonsuz ve özgür' bir gün yaşamanın tadını çıkardı. New York'ta başladıktan sonra başka ülkeler ve kentlere de yayılan 'pantolonsuz metro yolculuğu eylemi' bu yıl 27 ülkede, 59 ayrı kentte gerçekleştirildi.

Kaynak: DHA
New York borsası yükselişle açıldı New York borsası yükselişle açıldı New York borsası Fed'in faiz artırımının ardından düşüşle kapandı New York borsası Fed'in faiz artırımının ardından düşüşle kapandı Trump, hakkındaki soruşturmayı ele alacak büyük jürinin toplantısı iptal edildi Trump, hakkındaki soruşturmayı ele alacak büyük jürinin toplantısı iptal edildi

Son Dakika Güncel Metroda Baldırı Çıplak Eylem - Son Dakika


Advertisement