Meyan Şerbeti Satıcıları Ramazana Hazır - Son Dakika

Meyan Şerbeti Satıcıları Ramazana Hazır

25.06.2014 11:04
Meyan Şerbeti Satıcıları Ramazana Hazır, System.String[]

Güneydoğu insanının serinletici etkisi nedeniyle sıkça tercih ettiği şerbeti satışı ramazan ayında artıyor.

Şanlıurfa'da yazın vazgeçilmez içeceği meyan şerbeti, iftar sofrasındaki yerini almaya hazırlanıyor.

Birçok hastalığa iyi geldiği belirtilen şerbet, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin bunaltıcı sıcaklarında bölge insanının tercih ettiği en önemli içecekler arasında yer alıyor.

Yaklaşan ramazan öncesi kentteki meyan şerbeti satıcıları da hazırlıklarını tamamladı. Aylar öncesinde depolarına meyan kökü stoklayan seyyar satıcıların işleri iftar saatlerinde yoğunlaşıyor.

Sarayönü Caddesi'nde 51 yıldır meyan şerbeti satışı yapan ve ürününü bir süre önce Türk Patent Enstitüsü'ne tescil ettiren Abdullah Culha, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan ayının kendileri için bir fırsat olduğunu söyledi.

Günlük 750 litre olan satışlarının ramazan ayında 3 bin litreye kadar çıktığını vurgulayan Culha, kendisinden şerbet almak isteyen vatandaşların iftardan saatler önce sıraya girdiğini anlattı.

Culha, ramazanın son 2-3 yıldır yaz sıcaklarına denk gelmesinin meyan şerbetine olan talebi arttığını ifade etti.

Mehmet Emin Dontürlü de baba mesleğini icra ettiğini ifade etti.

Ramazan ayında oğlunun da kentte ikinci bir tezgah açacağını anlatan Dontürlü, "Babam bu mesleği 70 yıl sürdürdü. Ben ise 38 senedir meyan şerbeti satıyorum. Ramazan sıcak aylara denk geldiği için işlerimiz çok iyi. Normalde oğlumla beraber burada satıyoruz ama ramazanda iki ayrı yerde tezgah açmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

Vatandaşlar da hava sıcaklığının arttığı dönemlerde daha fazla şerbet tükettiklerini belirtti. - Şanlıurfa

Meyan Şerbeti Satıcıları Ramazana Hazır
Meyan Şerbeti Satıcıları Ramazana Hazır

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Meyan Şerbeti Satıcıları Ramazana Hazır - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Canlı yayında "Ordu Katar'a satıldı" tartışması! CHP'li Erdal Aksünger, Serkan Toper'in üzerine yürüdü 'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Bilim insanları araştırdı! Koronanın bulaşmasını engelleyen en iyi yöntem sosyal mesafe İHA üretim merkezini görüntülerken gözaltına alınan 2 Rus vatandaşının televizyoncu olduğu ortaya çıktı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Ayşecan Tatari suda doğum yaptığı anları paylaştı! Fotoğrafın altına yazdıkları herkesi duygulandırdı Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf?